E ardhmja e Pierre-Emerick Aubameyang në BVB përsëri në dyshim

E ardhmja e Pierre-Emerick Aubameyang është hedhur në dyshim pasi sulmuesi ishte lënë jashtë skuadrës së Borussia Dortmund për përplasjen e së dielës me Wolfsburgun.

Sulmuesi 28 vjeç, u la jashtë për arsye disiplinore, pala gjermane njoftoi përpara nisjes. Vendimi u mor pasi Aubameyang anashkaloi një takim në ekip pas trajnimit të shtunën, sipas menaxherit të klubit, Peter Stoger.

Dortmund këmbëngul se nuk ka të bëjë fare me reagimin e Aubameyang në mediat sociale ndaj kritikave të një gazetari dhe përdorimit të termit “Monkey Circus” kundër sulmuesit të premten në mbrëmje, gjë që e la yllin e BVB-s tepër të zemëruar.

E ardhmja e Aubameyang ka qenë temë e shumë diskutimeve gjatë 12 muajve të fundit dhe ai është lidhur edhe një herë me një lëvizje të madhe të parave nga Westfalenstadion këtë muaj. Sidoqoftë, golashënuesi më i mirë i Bundesligës së sezonit të kaluar ka qenë vazhdimisht mbështetur pas një numri çështjesh disiplinore.

Ai u pezullua nga ish-menaxheri Thomas Tuchel sezonin e kaluar për një ndeshje të Ligës së Kampionëve pas një udhëtimi të pa autorizuar në Itali.

Ai përsëri u ndëshkua në fillim të këtij sezoni, nën drejtimin e Peter Bosz, i cili zgjodhi të pezullojë Aubameyang për një ndeshje me Shtutgartin, pasi ai kishte ardhur dy herë në fund të trajnimit dhe mori pjesë në një xhirim televiziv në baza të klubit, pa pëlqimin e klubit . Aubameyang tha se ai ishte “i hutuar” nga sanksioni.

Kapiteni i klubit Marcel Schmelzer kohët e fundit pranoi se spekulimet e vazhdueshme për të ardhmen e Aubameyang e hutuan skuadrën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *