Drejtori teknik Michael Emenalo largohet nga Chelsea-i

Michael Emenalo ka dhënë dorëheqjen si drejtor teknik i Chelsea-it, duke i dhënë fund lidhjes së tij 10-vjeçare me klubin.

Chelsea ka fituar titullin e Premier Ligës tre herë, FA Cup, Ligën e Evropës dhe Ligën e Kampionëve gjatë kohës së tij në Stamford Bridge. Emenalo u bashkua së pari me Chelsea-in me Avram Grant në vitin 2007 dhe punoi si një asistent i ekipit të parë në kuadër të Carlo Ancelotti, duke zëvendësuar Ray Wilkins. Ai u promovua si drejtor teknik në vitin 2011 dhe ka qenë kryesisht përgjegjës për rekrutimin e lojtarëve dhe rrjetin e madh të të rinjve të Chelsea-it.

Eden Hazard është një nga transferimet më të suksesshme të tij, por Emenalo ka qenë gjithashtu përgjegjës për ardhjen e Thibaut Courtois, Cesar Azpilicueta, Kevin De Bruyne dhe Romelu Lukaku duke u bashkuar me Chelsea-in. Është e paqartë se çfarë do të bëjë Emenalo tjetër ose nëse Chelsea menjëherë do të përpiqet ta zëvendësojë atë me një drejtor të ri teknik përpara dritares së transferimeve të janarit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *