David de Gea do të nënshkruajë një marrëveshje të re në Old Trafford

Manchester United është i bindur se portieri David de Gea do të nënshkruajë një kontratë të re në Old Trafford pas lëvizjes së Thibaut Courtois në Real Madrid, sipas Sky Sports.

27-vjeçari është lidhur vazhdimisht me një lëvizje në Bernabeu që nga viti 2015, kur United dhe Reali kishin rënë dakord për një kontratë prej 29 milionë funtash, e cila do të shihte Keylor Navas të lëvizte në drejtimin e kundërt, por dokumentet nuk ishin përfunduar në kohë.

Transferimi i Courtois nga Chelseai për t’u bashkuar me kampionët evropianë javën e kaluar do të thotë se United janë gjithnjë e më optimistë për të rënë dakord për një kontratë të re me De Gean.

Marrëveshja aktuale e Spanjollit në Old Trafford skadon në 2019 me një vit tjetër ekzistues si një opsion që do të aktivizohet nga klubi. De Gea, i cili u nënshkrua nga Sir Alex Ferguson nga Atletico Madrid për 18.9 milionë funta në 2011, ka fituar çmimin e lojtarit të vitit të United në katër nga pesë sezonet e fundit.

Ai ka fituar edhe Premier League, FA Cup, League Cup dhe Europa League që nga bashkimi me United.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *