Dani Carvajal përballet me ndalim për dy ndeshje nga UEFA

Mbrojtësi i Real Madridit Dani Carvajal është duke u përballur me një ndalim shtesë për dy ndeshje të Ligës së Kampionëve për “marrjen e një karte të verdhë me qëllim” në fitoren 6-0 në APOEL.

Me fitoren Real Madridi u kualifikua për fazat e eliminimit në vendin e dytë pas Tottenham-it, që do të thotë ndeshja finale kundër Borussia Dortmund më 6 dhjetor nuk ka ndikim për pozitën në Grupin H. Megjithatë, trupi i futbollit thotë se ka akuzuar Carvajal se “ka marrë një kartë të verdhë me qëllim”, ku paneli disiplinor i UEFA-s do ta gjykojë rastin të enjten, më 7 dhjetor.

Rregullat thonë se një lojtar që përpiqet të marrë një kartë të verdhë ose të kuqe duhet të marrë një ndalim dy-lojë. Kjo do të rezultojë – nëse ndalimi do të zbatohet, dhe Carvajal që mungon të dyja ndeshjet e përplasjes së fundit të Madridit.

Dy gola nga Cristiano Ronaldo dhe Karim Benzema dhe goditjet nga Nacho dhe Luka Modric vulosën fitoren e Realit mbi APOEL-OS.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *