Cenk Tosun: Theo Walcott një nënshkrim masiv për Evertonin

Cenk Tosun është i knaqur nga ardhja e Theo Walcott në Everton, duke pretenduar se sulmuesi i Arsenalit do të ishte një “nënshkrimit masiv” për klubin.

Walcott ka kaluar testet mjekësore dhe ka rënë dakord me Evertonin para lëvizjes së tij të propozuar nga Arsenali, pasi Sam Allardyce duket të rrisë mundësitë e tij sulmuese në klub. Futbollisti turk Tosun mbërriti nga Besiktas më parë në janar për 27 milionë funta dhe po shijon mundësinë për të luajtur së bashku me 28-vjeçarin.

“Theo është një lojtar i madh”, tha Tosun. “Ai është një lojtar i provuar dhe ka bërë mirë për Arsenalin për shumë vite. Do të thosha se do të ishte një nënshkrimit masiv për ne.

“Unë mendoj se do të lidhem mirë me të. Ne tashmë kemi lojtarë shumë të talentuar në ekipin tonë dhe jam i sigurt nëse e nënshkruajmë atë do të kishte një kontribut të madh”. Tosun, i cili bëri debutimin e tij në humbjen 4-0 të së shtunës në Tottenham, gjithashtu vlerësoi pjesën e menaxherit të ri për ta sjellë atë në Merseyside.

“Everton është një klub masiv, Sam Allardyce luajti një rol të madh në këtë, klubi me donte shumë dhe e ndjeva këtë”, tha Tosun. “Për të luajtur në Angli është një nga ëndrrat më të mëdha. Përkrahësit tanë janë një bandë e madhe dhe është një klub masiv me një histori të madhe”.

Tarifa e transferimit të Tosunit e bën atë lojtarin më të shtrenjtë për t’u larguar nga Turqia, por kjo nuk më bën shumë presion që të jem i sinqertë, është një nder i madh”, shtoi 26-vjeçari. “Dua të bëhem model i mirë për lojtarët e tjerë në Turqi. “Ka disa lojtarë të mëdhenj në Turqi, por është e vështirë të bëjmë përparime kështu që unë do të doja të hapja derën për ta”.Tosun mund ta bëjë debutimin e tij në shtëpi këtë fundjavë kur Everton të presë West Bromwich Albion.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *