Borussia Dortmund shkarkon Thomas Tuchel pas përfundimit në poziten e tretë në Bundeslig

Borussia Dortmund konfirmoi largimin e tij pas kërkesave të përhapura se marrëdhënia e Tuchel me lojtarët e BVB-s është përkeqësuar deri në atë pikë sa është jofunksionale.

Tuchel zëvendësoi Jurgen Klopp në vitin 2015, kur trajneri u largua nga Signal Iduna Park pas një sezoni jo të mir në të cilin Dortmundi përfundoi i shtati, Dortmund përfundoi i dyti në sezonin e parë të Tuchel si trajner, me Pierre-Emerick Aubameyang duke u rritur si ylli i skuadrës.

Henrikh Mkhitaryan u shit në Manchester United verën e kaluar dhe Mario Gotze u kthye nga Bayern pas tre vjetësh larg, por Dortmund kurrë nuk dukej si pretendentë i vërtetë për titull, në vend të kësaj, BVB u ul në vendin e tretë në shkallën e Bundesligës pas sfiduesve të papritur RB Leipzig, të cilët u promovuan sezonin e kaluar dhe kanë mbështetje të fortë financiare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *