Blaise Matuidi i Juventusit pretendon se është abuzuar racialisht për herë të dytë në 10 ditë

Mesfushori i Juventusit Blaise Matuidi ka përplasur mbështetësit që ai pretendon ta ken abuzuar racialisht për herë të dytë në 10 ditë.

Francezi zbuloj në Facebook se ai ishte abuzuar gjatë përplasjes së Serie A të shtunën me Cagliarin, që fitoi me rezultat 1-0 falë një goli nga Federico Bernardeschi. Matuidi duket se i kërkon arbitrit të ndërhyjë në incident para gjysmës së dytë dhe përsëri e trajtoi çështjen në një postim në mediat sociale më vonë të shtunën.

Ai ka shkruajtur: “Faleminderit për të gjitha mesazhet tuaja. Sot kam përjetuar racizmin gjatë ndeshjes.

“Njerëzit e dobët përpiqen të frikësojnë me urrejtje. Unë nuk jam një i till dhe vetëm mund të jetë keq për ata që vënë shembuj të këqij.

“Futbolli është një mënyrë për të përhapur barazinë, pasionin dhe frymëzimin dhe kjo është ajo për të cilën jam këtu”. Peace #equalgame ”

Matuidi pësoi një abuzim të ngjashëm më 30 dhjetor gjatë përplasjes së tij me Verona-ën, të cilët u gjobitën 18,000 funta dhe morën një ndalim të pjesshëm të stadiumit i cili u pezullua për një vit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *