Bale është lënduar përsëri dhe do të humbasë ndeshjen e Realit kundër Athletic Bilbaos

Gareth Bale do të anashkalohet për vizitën e së shtunës në Athletic Bilbao për shkak të përsëritjes së një problemi në pulpin e këmbës që ai e pësoi gjatë ndeshjes së Copa del Rey të martën kundër Fuenlabradës.

Bale u ngrit nga stoli për të asistuar dy gola në barazimin 2-2 që e vulosi vendin e Realit në top 16-she. Megjithatë, ai nuk është trajnuar me shokët e skuadrës së tij dhe që Bosi i Realit Zinedine Zidane refuzoi të vendosë një afat kohor për kthimin e fundit të Gareth Bale. “Nuk është asgjë serioze, është vetëm një siklet dhe, si gjithmonë, ne nuk duam të marrim ndonjë vendim të rrezikshëm”, tha Zidane të premten. Bale është kapur nga një seri lëndimesh që e kanë parë të plotë 90 minuta vetëm katër herë për kampionët evropianë në vitin e kaluar.

“Problemi i Gareth Bale është se ai është një lojtar shumë i fortë, shumë i fuqishëm dhe ai duhet të ndjehet i sigurt për të luajtur”, shtoi Zidane. “Si në shumë raste të mëparshme, është pulpi i këmbës. Është një kohë e vështirë për të, por ne do ta kalojmë atë dhe të gjithë njerëzit rreth Gareth Bale duhet t’i tregojnë atij shumë dashuri derisa ai të jetë më mirë.

“Ne nuk mund ta harrojmë se ai është një lojtar i rëndësishëm për ne dhe kur ai është i aftë, ai është fenomenal. Duhet të jemi të durueshëm”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *