Arsenali ka bërë hapin e parë për nënshkrimin e Pierre-Emerick Aubameyang

Arsenal kanë bërë qasjen e tyre të parë në lidhje me sulmuesin e Borussia Dortmund-it Pierre-Emerick Aubameyang, sipas klubit të Bundesligës.

Shefi ekzekutiv i Dortmund-it, Hans-Joachim Watzke, konfirmoi se Gunners kishin bërë një qasje për Aubameyang, i cili ishte lënë jashtë skuadrës për dy ndeshjet e fundit të tyre.

Watzke tha: “Unë mund të konfirmoj se ka pasur një qasje të parë nga Arsenali për Pierre-Emerick Aubameyang”.

Megjithatë, ai refuzoi të diskutojë nëse klubi i Londrës në veri kishte bërë një ofertë ose nëse Dortmund kishte vendosur një vlerësim për lojtarin. Gazeta gjermane e futbollit Kicker raportoi se Arsenali kishte dorëzuar një ofertë zyrtare prej 50 milionë eurove, një shumë që ata thonë se nuk do të ishte e pranueshme për Dortmundin. Aubameyang është nën kontratë në Signal Iduna Park deri më 2021.

28-vjeçari ka qenë i lidhur ngushtë me një lëvizje në Arsenal si një zëvendësim potencial për Alexis Sanchez, i cili pritet të shkojë në Manchester United. Aubameyang ishte golashënuesi kryesor i Bundesligës sezonin e kaluar, duke përfunduar fushatën me 31 gola dhe ka arritur në 13 gola në 15 ndeshje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *