Argjentina ka anuluar miqësoren e tyre kundër Izraelit

Argjentina ka anuluar miqësoren e tyre të planifikuar kundër Izraelit në Jerusalem, konfirmoi ambasada izraelite të martën.

Ana e Jorge Sampaolit do të përballej me Izraelin në stadiumin Teddy të shtunën në ndeshjen e fundit të ngrohjes për Kupën e Botës në Rusi. Megjithatë, ambasada izraelite ka konfirmuar se ndeshja është pezulluar duke cituar kërcënimet ndaj kapitenit të Argjentinës Lionel Messit.

“Ambasada izraelite njoftojë pezullimin e ndeshjes mes Izraelit dhe Argjentinës të planifikuar për të shtunën e ardhshme më 9 qershor, si një hyrje për Kupën e Botës në Rusi,” lexoi një deklaratë. “Argjentina dhe shteti i Izraelit, të mbyllur për 70 vjet, nuk janë në një ndeshje futbolli”.

FA argjentinase është përballur me presion për të anuluar ndeshjen pas dhunës së fundit që pasoi hapjen e ambasadës së re të Shteteve të Bashkuara në Jeruzalem. Sulmuesi i Juventusit, Gonzalo Higuain, i cili ka bërë 70 paraqitje për Argjentinën, konfirmoi anulimin të martën. “Ata më në fund kanë bërë gjënë e duhur”, tha Higuain për ESPN.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *