Arda Turan bashkohet me Istanbul Basaksehir

Arda Turan u është bashkuar udhëheqësve të ligës turke Istanbul Basaksehir në një marrëveshje huazimi prej dy vjet e gjysmë nga Barcelona.

Turan kthehet në shtëpi në Turqi, ku luajti për Galatasaray dhe Manisaspor, pasi nuk gjeti kohë në lojë në Barcelonë, duke mos u shfaqur këtë sezon fare. Marrëveshja dyvjeçare e gjysmë, e cila është pjesa e mbetur e kontratës së tij në Barcelonë, ende i lejon katalanasit të shesin Turanin gjatë asaj periudhe nëse një klub bën një ofertë për të.

Turan u bashkua me Barcelonën në 2015 nga Atletico Madrid për 24.2 milionë funta, por me ardhjen e nënshkrimit të ri të klubit, Philippe Coutinho, 30-vjeçari ka vendosur të ndjekë mundësitë e ekipit të parë në Turqi.

Ai largohet nga Spanja duke fituar dy tituj të ligës, tre trofe të Copa del Rey dhe një Europa League.

Klubi i ri i Turan Basaksehir është rritur shpejt gjatë dy sezoneve të fundit për të konkurruar me gjigantet e Stambollit si Besiktas, Fenerbahce dhe Galatasaray dhe të kryesojë Super Lig me një pikë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *