Antonio Conte është zgjedhja kryesore e Italisë për trajner kombëtar

Menaxheri i Chelsea-it Antonio Conte është kandidati i preferuar për të marrë përsipër udhëheqjen e Italisë, sipas nënkryetarit të federatës italiane Alessandro Costacurta.

Conte, e ardhmja e të cilit në Chelseai mbetet e pasigurt, ka edhe një sezoni tjetër në kontratën e tij trevjeçare në Stamford Bridge. Me udhëheqjen e Chelseat në titull sezonin e kaluar, Conte nënshkroi një marrëveshje të re, por ati ju dha vetëm një rritje page, jo një zgjatje. 48-vjeçari udhëhoqi Italinë në çerekfinale të Kampionatit Evropian 2016 para se të bashkohej me klubin e Londrës.

Ish mbrojtësi i Milanit, Costacurta, i cili po udhëheq kërkimin për trajnerin e ardhshëm të Italisë, ka ndërmend të flasë me Conten para fundit të sezonit rreth rolit.

Costacurta i tha Gazzetta dello Sport: “Nuk kam zgjedhur akoma, por mendoj se Conte është ai që mund të bëjë më të mirën. Unë patjetër do të flas me të edhe disa muaj”. Conte duket se është zgjedhja e parë e Costacurta-ës, duke pasur parasysh suksesin e tij të mëparshëm në rol, por Roberto Mancini dhe Carlo Ancelotti janë gjithashtu në diskutim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *