Antoine Griezmann: Ja përse refuzova Arsenalin në 2013

Antoine Griezmann pretendon se Arsenali e mbajti atë “duke pritur” për një lëvizje të mundshme në vitin 2013 dhe se ai nuk do të konsideronte një lëvizje në Emirates në të ardhmen.

Futbollisti i Atletico Madrid, i cili po luante për Real Sociedad në atë kohë, thotë se bosi i Arsenalit, Arsene Wenger, synonte ta nënshkruante atë gjatë dritares së verës katër vjet më parë. Në autobiografinë e Griezmann, Behind The Smile, ai detajon se si agjenti Eric Olhats ishte në kontakt me skuadrën e Gunners Gilles Grimandi, dhe u tha se një transferim në veri të Londrës ka të ngjarë.  Megjithatë, 26-vjeçari – i cili ka shënuar gjashtë gola në 16 paraqitje për Atletico Madrid këtë sezon – thotë se ai ka urdhëruar agjentin e tij për të refuzuar interesin e vonuar të Arsenalit.

“Kam pritur, kam pritur, dhe unë kam pritur … kur nuk ka pasur lajme, Eric thirri Grimandin, i cili tha se menaxheri ishte ende i interesuar për mua dhe tha të vazhdojmë të presim”, shkroi Griezmann në autobiografinë e tij.

“Së fundi disa orë para mbylljes së tregut, ai na tregoi se Arsenali nuk do të bënte një lëvizje. Nuk më pëlqen të thuhet diçka dhe të mos ndodhë. “Kështu që kur Eric më tha më vonë se klubi i Londrës është i interesuar përsëri, i thashë atij: ‘Harroje atë, pas goditjes që na dhanë’.”

Mesut Ozil, Yaya Sanogo dhe Mathieu Flamini ishin ndër nënshkrimet e Arsenalit për dritaren e verës 2013.

Griezmann u bashkua me Atletico Madrid nga Real Sociedad në një kontratë prej 24 milionë funtash në 2014 dhe fitoi çmimin Më i Miri i La Ligës për sezonin 2015/16.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *