Andres Iniesta bashkohet me klubin Japonez Vissel Kobe

Mesfushori i Spanjës Andres Iniesta ka nënshkruar për Vissel Kobe, njoftoi klubi japonez.

Vissel Kobe njoftoi lajmin në një konferencë për shtyp të enjten në Tokyo, ku Iniesta u shfaq së bashku me pronarin miliarder të Kobe Hiroshi Mikitani. Mikitani ka thënë: “Unë jam i kënaqur të njoftoj sot se Andres Iniesta do të nënshkruajë për të luajtur me Vissel Kobe pas karrierës së tij historike në FC Barcelona”

Lojtari 34-vjeçar la gjigantët katalanas pas uljes së titullit të nëntë të La Ligës me klubin. Ai gjithashtu siguroi një mori nderimesh të tjera, duke përfshirë tri triumf të Ligës së Kampionëve. Mikitani shtoi: “Kam besim se filozofia, udhëheqja dhe ADN-ja e Iniestës do të jetë një frymëzim i madh, jo vetëm për Vissel Kobe por për të gjithë shoqërinë japoneze të futbollit.

“Ne shpresojmë që Andres Iniesta jo vetëm të forcojë performancën e ekipit, por edhe të kontribuojë në zhvillimin e gjeneratës së ardhshme të lojtarëve përmes futjes së metodologjisë Iniesta për të rinjtë e akademis. “Ne besojmë se vendimi i tij për të ardhur në Japoni do të ketë një ndikim të madh, jo vetëm në Vissel Kobe, por në futboll në Japoni dhe Azi”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *