Ajax ka emëruar Michael Reiziger si trajner të përkohshëm

Ajax ka emëruar Michael Reiziger si trajner të përkohshëm pas shkarkimit të Marcel Keizer dhe asistentve të tij Hennie Spijkerman dhe Dennis Bergkamp.

Gjigandët holandezë janë kthyer tek bosi 44-vjeçar i anës së tyre rezervë, Jong Ajax, pas ndërprerjes së shërbimeve me Keizer, dhe ish sulmuesve të Arsenalit Bergkamp dhe Spijkerman. Ish mbrojtësi holandez Reiziger fitoi Ligën e Kampionëve me Ajax në karrierën e tij përpara se të përfaqësonte Milanin, Barcelonën, Middlesbrough dhe PSV Eindhoven. Ajax njoftoi në një deklaratë se Reiziger do të ndihmohej nga numri i tij i dytë në Jong Ajax, Winston Bogarde, një ish-mbrojtës i Holandës, Ajax, Milan dhe Barcelones.

Klubi i Amsterdamit rrinte i dyti në tabelën e Eredivisie, por njoftoi në një deklaratë se Keizer dhe ndihmësit e tij – ish sulmuesi i Arsenalit Bergkamp dhe Hennie Spijkerman – ishin “larguar nga detyra aktive”.

Keizer mori përsipër ekipin këtë verë nga Peter Bosz, i cili u transferua në Borussia Dortmund, por u shkarkua më parë këtë muaj. Nën Keizer Ajax u eliminuan nga Kupa e Holandës në penallti nga FC Twente dhe nuk arritën në raundet preliminare të Ligës së Kampionëve dhe të Ligës së Evropës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *