Ajax emëroi shefin e Utrecht Erik ten Hag si trajner të ri

Ajax e ka emëruar shefin e Utrecht Erik ten Hag si trajner të ri të tyre.

Klubi tha në një deklaratë se ata kanë arritur një marrëveshje me rivalët e tyre të Eredivisie për 47-vjeçarin që të marrë përsipër që nga fillimi i janarit. Ai do të nënshkruajë një kontratë prej dy vjet e gjysmë me anën e Amsterdamit. Ten Hag është zëvendësim i përhershëm për Marcel Keiser, i cili u shkarkua katër ditë para Krishtlindjeve, së bashku me ndihmësit e tij, ish sulmuesit e Arsenalit Dennis Bergkamp dhe Hennie Spijkerman.

Michael Reiziger ka qenë në detyrë të përkohshme që nga shkarkimi i Keiser. Ten Hag u bashkuan me Utrecht në vitin 2015, duke qenë më parë përgjegjës për ekipin rezervë të Bayern Munchen.

Ai i udhëhoqi ata në vendin e pestë në sezonin e tij të parë dhe në vendin e katërt në sezonin e kaluar. Ata qëndrojnë të gjashtë në ligë këtë mandat. Dhjetë ndeshjet e para të Hag-ut në krye të Ajax do të jenë një përplasje e rëndë në shtëpi për të nderuar Feyenoord më 21 janar, pas pushimit të dimrit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *