Tiemoue Bakayoko largohet nga Chelseai për t’u bashkuar me AC Milan

AC Milan ka konfirmuar nënshkrimin e Tiemoue Bakayoko nga Chelseai në një huazim sezonal me një opsion për të blerë.

Francezi 23-vjeçar u bashkua me Monacon verën e kaluar për 40 milionë funta dhe filloi 25 ndeshje në Premier League në sezonin e tij të parë në klub. Chelseai ka rritur mundësitë e tyre në mesfushë këtë verë me nënshkrimin e lojtarve të profilit të lartë si Jorginho nga Napoli, një lojtar të cilin Sarri e njehë mirë dhe Mateo Kovaçiç në huazim nga Real Madridi.

Bakayoko nuk ishte në skuadër për ndeshjen e hapjes se Premier ligës të Chelsea-it kundër Huddersfield, ku golat nga debutuesi Jorginho, N’Golo Kante dhe Pedro siguruan një fitore 3-0. Milan ka konfirmuar se Bakayoko do të paraqitet në mediat italiane në një konferencë shtypi të premten pasdite.

Alisher Usmanov do të ‘mendoj’ të investoj në Everton

Miliarderi Rus, Alisher Usmanov, thotë se do të “marrë parasysh” investimin në Everton, pas shitjes së aksioneve të tij të Arsenalit.

Usmanov duket i gatshëm të investoj paratë e tij në një tjetër klub futbolli pasi ka rënë dakord të shesë aksionin e tij prej 30 përqind të Arsenalit te Stan Kroenke. USM Holdings tashmë sponsorizon terrenin e trajnimit të Everton-it, Finch Farm, dhe ai është një mik dhe partner biznesi i aksionarit kryesor të klubit Farhad Moshiri.

“Nëse ka një propozim apo një mundësi për të investuar në ta me kthime të mira potenciale, unë do ta konsideroj marrëveshjen”, tha ai për Bloomberg. “Ne jemi miq me Farhad Moshirin. Nëse ai ka nevojë për mbështetje, unë jam i lumtur që të ndihmoj”.

Usmanov bleu aksionet e tij në Arsenal në vitin 2007 nga David Dein. Megjithëse ai ishte i irrituar nga mungesa e ndikimit të tij, vlera e klubit ishte më shumë se e katërfishuar, ndërsa ai ishte një investitor.

Manchester City po konsideron ofertat e huazimit për Douglas Luiz

Manchester City po konsideron oferta nga një numër klubesh për të marrë mesfushorin e ri Douglas Luiz në huazim për pjesën tjetër të sezonit.

Benfica është një destinacion i mundshëm, si dhe klubi Girona, ku braziliani 20-vjeçar e kaloi sezonin e kaluar. Pep Guardiola donte që ai të qëndronte në City dhe të ishte pjesë e skuadrës së tij të parë, por javën e kaluar atij iu mohua një leje pune.. Rregullat e FA mbi lejet e punës u ndryshuan në vitin 2015, “për të siguruar që vetëm lojtarët më të talentuar jo të BE-së të plotësojnë kriteret e reja”, por vendimi nuk i bëri përshtypje Guardiolës.

“Unë i pranoj rregullat, por është e vështirë për t’u kuptuar. Ata nuk e njohin atë,” tha Guardiola.

“Ata duhet të gjykojnë nëse ai ka aftësinë për të vendosur. Unë dhe menaxheri i Brazilit, Tite, dimë më shumë për këtë. Ata nuk e njohin atë, as një lojë apo një sesion trajnimi. “Ne shpenzuam 12-14 milionë funta, sepse ai është një lojtar me një kapacitet të madh për të luajtur me ne”.

Luiz, i cili u nënshkrua nga Vasco da Gama verën e kaluar, bëri 17 paraqitje për Girona-ën sezonin e kaluar, por filloi vetëm një ndeshje të ligës.

Ola Aina bashkohet me Torinon nga Chelseai

Ola Aina i është bashkuar Torinos nga Chelseai në një huazim të gjat, sipas burimeve të Sky.

Marrëveshja e tij e huasë për një vit gjithashtu kuptohet se përmban një mundësi për të blerë 21 vjeçarin përgjithmonë verën e ardhshme. Aina, i cili kaloi sezonin e kaluar në huazim në Hull, mendohet të jetë i interesuar të luajë jashtë vendit, dhe ai ishte gjithashtu një objektiv huazimi për PSV Eindhoven në Holandë.

Nigeriani, i cili përfaqësoi Anglinë në nivel të të rinjve, ka bërë vetëm gjashtë paraqitje në ekipin e parë të Chelsea-it. Ai bëri 46 paraqitje ndërsa ishte në huazim tek Hull gjatë sezonit të fundit.

Samuel Eto do të prezantohet nga klubi i Katarit sot

Samuel Eto do të prezantohet nga klubi sportiv i Katarit, pasi sulmuesi i Kamerunit merr hapat e tjerë të karrierës së tij.

Me Eton që së fundmi u largua nga klubi turk Konyaspor me pëlqimin e ndërsjellët, 37-vjeçari ishte i lirë të nënshkruante për anën e Katarit. Klubi me bazë në Doha lëshoi një deklaratë përmes Twitter-it duke konfirmuar se prezantimi do të bëhet sot.

“Menaxhmenti i klubit të futbollit Katar ka kënaqësinë t’ju ftojë të merrni pjesë në konferencën për shtyp për të paraqitur yllin ndërkombëtar Samuel Eto,” tha deklarata. Eto fitoi dy tituj Champions League me Barcelonën para se të pretendonte një të tretë me Interin.

Ish kapiteni i Kamerunit më vonë kishte luajtur në Premier Ligë me Chelsea-in dhe Everton-in. Ai ka luajtur gjithashtu edhe në Rusi. Futbollisti Afrikan katër herë i vitit i bashkohet Xavit dhe Wesley Sneijder-it si një nga lojtarët në ligën e Katarit.

Virgil van Dijk vlerëson ndikimin e portierit Alisson në mbrojtjen e Liverpoolit

Prania dhe aftësia e portierit të ri të Liverpoolit, Alisson, po rrit sigurinë e lojtarëve mbrojtës, thotë qendërmbrojtësi Virgil Van Dijk.

Braziliani Alisson bëri debutimin e tij në fitoren 4-0 të Liverpoolit ndaj West Ham në Premier Ligë të dielën dhe 25-vjeçari u impresionua pasi filloi jetën në futbollin anglez me një port të pastërt. “Ne flasim shumë, ai është shumë i zëshëm dhe kjo ndihmon, ai më ndihmon mua dhe të gjithë në pozicion.” Mendoj se prania e tij është shumë e mirë, “tha Van Dijk.

“Ai ka shumë kualitete në top që na ndihmojnë të luajmë. Ne kemi punuar në të gjithë sezonin e parë dhe do të vazhdojmë të ndërtojmë dhe të praktikojmë. Ka akoma shumë për të bërë. “West Ham ishte vetëm një lojë, mund të bëjmë shumë më mirë në momente të caktuara dhe kjo është vetëm fillimi. Ne po përpiqemi të ndërtojmë diçka.

David de Gea do të nënshkruajë një marrëveshje të re në Old Trafford

Manchester United është i bindur se portieri David de Gea do të nënshkruajë një kontratë të re në Old Trafford pas lëvizjes së Thibaut Courtois në Real Madrid, sipas Sky Sports.

27-vjeçari është lidhur vazhdimisht me një lëvizje në Bernabeu që nga viti 2015, kur United dhe Reali kishin rënë dakord për një kontratë prej 29 milionë funtash, e cila do të shihte Keylor Navas të lëvizte në drejtimin e kundërt, por dokumentet nuk ishin përfunduar në kohë.

Transferimi i Courtois nga Chelseai për t’u bashkuar me kampionët evropianë javën e kaluar do të thotë se United janë gjithnjë e më optimistë për të rënë dakord për një kontratë të re me De Gean.

Marrëveshja aktuale e Spanjollit në Old Trafford skadon në 2019 me një vit tjetër ekzistues si një opsion që do të aktivizohet nga klubi. De Gea, i cili u nënshkrua nga Sir Alex Ferguson nga Atletico Madrid për 18.9 milionë funta në 2011, ka fituar çmimin e lojtarit të vitit të United në katër nga pesë sezonet e fundit.

Ai ka fituar edhe Premier League, FA Cup, League Cup dhe Europa League që nga bashkimi me United.

Real Madrid presin që Thibaut Courtois të mbërrijë të enjten

Real Madrid presin që Thibaut Courtois të mbërrijë në Madrid të enjten përpara përfundimit të një transferimi në Santiago Bernabeu, sipas burimeve të Sky-it në Belgjikë.

Kuptohet se Courtois aktualisht është në Belgjikë që pret leje nga Chelseai për të fluturuar në Madrid për t’u nënshtruar një testi mjekësor. Reali i ka ofruar mesfushorin për huazim Mateo Kovaçiç dhe të paguaj 35 milionë funta për portierin Belg, por Chelseai ende nuk ka pranuar marrëveshjen. Courtois është i gatshëm të kthehet në Madrid, ku ka kaluar tre vjet me Atleticon, për shkak të arsyeve familjare.

26-vjeçari, te cilit i ka mbetur më pak se një viti në kontratën e tij të tanishme në Stamford Bridge, nuk u paraqit për trajnim të hënën pasi ju dha kohë shtesë jashtë pas Kupës së Botës.

Alisher Usmanov ka rënë dakord të shesë aksionet e tij në Arsenal

Alisher Usmanov thotë se ai “ka vendosur të shesë” aksionet e tij në Arsenal për pronarin që ka shumicën e aksioneve Stan Kroenke në një marrëveshje që vlerëson aksionet e tij në 550 milionë funta.

Në një deklaratë, Usmanovi tha: “Kam vendosur të shes aksionet e mia në Arsenal Football Club, i cili mund të jetë klubi më i mirë i futbollit në botë. “Uroj të gjithëve suksesin më të mirë dhe të madh në këtë klub të mrekullueshëm futbolli dhe për të gjithë ata, jetët dhe karrierat e të cilëve janë të lidhura në të.”

Firma e Usmanov-it Red and White Securities shtoi: “Ne konfirmojmë që Z. Alisher Usmanov i ka dhënë një angazhim të parevokueshëm KSE-së për të pranuar ofertën në lidhje me mbajtjen e plotë të 18,695 aksioneve të Arsenalit (që përfaqësojnë rreth 30.05 përqind) për një çmim të rënë dakord prej 29,419.64 funtaave për aksion në vlerën e parave të gatshme, për vlerën e të gjitha aksioneve të Red and White Securities që arrijnë shumën prej 550 milionë funta “.

The Financial Times raportoi në korrik se Usmanovi ishte duke eksploruar shitjen e aksioneve të tij në Arsenal tek Kroenke pasi dështoi në përpjekjet e tij për të marrë pronësinë e plotë të klubit.

Kuptohet që vendimi i Usmanovit, i lindur në Uzbekistan, për të shitur aksionet e tij në Arsenal, nuk ka lidhje me tensionet politike aktuale midis Britanisë së Madhe dhe Rusisë.

Chelseai ka për objektiv portierin e Athletic Bilbaos, Kepa Arrizabalaga

Portieri Kepa Arrizabalaga i Athletic Bilbaos është një tjetër objektiv për Chelsea-in, sipas Sky Sports.

Chelseai është pajtuar se do ta humbas Thibaut Courtois, i cili humbi trajnimin për një ditë të dytë sot, në Real Madrid para afatit të fundit, klubi po përqëndrohet në vëmendjen e tyre në sigurimin e zëvendësimit të tij.

Jack Butland i Stokes mbetet zgjedhja e tyre e parë për shkak të natyrës së marrëveshjes, sipas burimeve të Sky, e cila pritet t’i kushtojë atyre 30 milionë funta nëse ata mund të veprojnë shpejt. Por ky çmim do të rritet sa më afër afatit përfundimtar që ai të bëhet. Arrizabalaga do t’i kushtonte Chelsea-it shumë më tepër, që kuptohet të jetë rreth 70 milionë funta.

Trajneri i ri i skuadrës Maurizio Sarri mendohet të jetë më i mprehtë në Jan Oblak, por ai do të ishte opsioni më i shtrenjtë për shkak të klauzolës së tij për lirim prej 89 milionë funtash.