Jose Mourinho: Dua të nënshkruaj edhe një lojtarë të ri

Menaxheri i Manchester United, Jose Mourinho, thotë se është i bindur se do të jetë në gjendje të shtojë një lojtar tjetër në skuadrën e tij para mbylljes së dritares së transferimeve.

Mourinho kishte shprehur dëshirën për dy, por thotë se nuk do të jetë një dramë nëse klubi bën vetëm një shtesë të re. United kanë nënshkruar Fred, Diogo Dalot dhe Lee Grant këtë verë deri më tani dhe Mourinho tha pas humbjes 4-1 ndaj Liverpoolit në fundjavë se dy transferime të reja do të ishin ideale.

Por tani duket se pajtohet me faktin se mund të ketë vetëm një, duke thënë: “Unë jam i bindur se do të marr një, por unë mendoj se dy nuk do të arrij, që nuk është një gjë e keqe. “Në çdo sezon ndodhë e njëjta, me çdo klub, që është se menaxheri dëshiron më shumë”.

“Është natyra jonë, që gjithmonë dëshirojm më shumë për ekipin tonë, por pastaj vendimet e klubit janë të ndryshme dhe normalisht ju nuk merrni atë që dëshironi, e cila ka ndodhur gjatë gjithë karrierës sime. Pra, nëse marr një lojtar deri në fund të tregut të transferimeve, është shumë mirë.

Julen Lopetegui: Gareth Bale mund ta zëvendësoj Cristiano Ronaldon

Bosi i Real Madridit, Julen Lopetegui, thotë se Gareth Bale është “shumë i lumtur” në klub dhe është njeriu i përsosur për të mbushur boshllëkun e lën nga Cristiano Ronaldo.

E ardhmja e Bales në Bernabeu ka qenë e paqartë gjatë verës me raportet që pretendonin se Manchester United është i gatshëm të sjellë Bale në Premier Ligë. Duke folur përpara përplasjes së Madridit para sezonit me United në Miami, Lopetegui tha: “Ai është shumë, shumë i lumtur. “Ai është shumë i lumtur të luajë në Real Madrid. Ai është i lumtur të jetë këtu, kjo është një mundësi fantastike për të treguar talentin e tij.

“Unë kam biseduar me të si kam biseduar me të gjithë, është me ekipin, ai është i lumtur, ai është në përputhje me synimet tona dhe është një fillim i një rruge të re emocionuese për ne dhe për të”. Lopetegui është i bindur se anësori 29-vjeçar mund të mbushë boshllëkun e mbetur nga transferimi i Ronaldos prej 105 milionë funte në Juventus.

Ai ka shtuar: “Ne e njohim Cristianon si një nga lojtarët më të rëndësishëm në historinë e kohëve të fundit të Real Madridit, ai vokalizoi dëshirën e tij për t’u larguar dhe klubi i dha atij të gjitha lehtësitë për ta bërë këtë. Dhe kur bëhet fjalë për lojtarët tanë, Bale dhe të gjithë të tjerët, ne jemi plotësisht të bindur se kemi lojtarët për të ecur përpara.

Jurgen Klopp: Liverpool nuk ka nevojë për zëvendësim të Philippe Coutinhos

Liverpooli nuk ka nevojë të mbushë zbrazëtin e lënë nga mesfushori Philippe Coutinho, sipas menaxherit Jurgen Klopp.

Qëndrimi pesëvjeçar i Coutinhos në Liverpool përfundoi në janar, kur braziliani më në fund vulosi një lëvizje prej 146 milionë funtave në Barcelonë. Liverpooli arriti finalen e Ligës së Kampionëve, pavarësisht largimit të mesfushorit sulmues, dhe që atëherë ka shpenzuar më shumë se 170 milionë funta, duke sjellë Naby Keita-n, Xherdan Shaqirin dhe Brazilienët Fabinho dhe Alisson.

Reds duket se nuk kan gjasa të shtojë në skuadrën e tyre tani dhe në fund të dritares së transferimeve, por Klopp është i kënaqur me biznesin e tij të transferimeve të verës, duke këmbëngulur se Liverpool nuk ka nevojë për një zëvendësim të ngjashëm me Coutinhon. “Ju nuk mund ta zëvendësoni Phil Coutinhon me saktësisht lojtar të njëjtë”, tha Klopp.

“Ai është Phil Coutinho. Ai ka një stil të veçantë të lojës, taktikisht një lojtar i shquar, mund të luajë si krah, ’10’, ‘8’ – me të vërtetë i madh. “Unë nuk dua të vë një nga lojtarët e mi në pozicionin ku njerëzit tani do të thonë vazhdimisht ‘ai është zëvendësimi i Coutinhos”.

“Ne nuk kemi nevojë për të zëvendësuar Coutinhon, ne kemi nevojë për të bërë një skuadër për vitin e ardhshëm, në treg, nuk ka Phil Coutinho, nuk është aty, por ka shumë lojtarë të mirë dhe ne kemi sjellë disa prej tyre. “

Crystal Palace janë në bisedime për të nënshkruar Max Meyer

Crystal Palace janë në bisedime për të nënshkruar Gjermanin Max Meyer, sipas burimeve të Sky.

Meyer është i lirë pas largimit nga Schalke në fund të sezonit të kaluar dhe Palace është i bindur se ka mundësi për ta përfunduar një marrëveshje. Marrëdhënia e Meyer-it me Schalke u prish në prill, pasi kritikoi drejtorin sportiv Christian Heidel, duke i thënë Bild: “Unë thjesht nuk kam dashur të qëndroj me Schalke dhe të punoj nën Heidel.

22-vjeçari u largua nga trajnimi për pjesën e mbetur të sezonit, dhe tash është duke pritur pjesën e mbetur të kontratës që të skadoj gjate kësaj vere. Meyer, i cili gjithashtu mund të luajë në mesfushë, ishte i rregullt në Schalke për pesë sezone me ekipin që përfundoi në vendin e dytë pas Bayern Munich në mandatin e fundit të Bundesligës dhe arriti gjysmëfinale të kupës së DFB-Pokal.

Gonzalo Higuain bashkohet me Milanin në huazim nga Juventusi

Gonzalo Higuain ka rënë dakord të bashkohet me AC Milan në një huazim sezonale nga rivalët e Serie A Juventus, sipas Sky në Itali.

AC Milan do të ketë një mundësi për të blerë Higuain-in verën e ardhshme për 32 milionë funta. Chelseai gjithashtu thuhet se ishin të i interesuar në Higuain, 30 vjeç, por sulmuesi argjentinas duket se do të mbetet në Serie A.

Vëllai i Higuain-it dhe agjenti Nicolas u takuan me drejtuesin e përgjithshëm të Milanit, të hënën natën për të diskutuar kushtet dhe klubet po takohen të martën në Milano për të finalizuar detajet. Masa e kredisë mund të hapë rrugën për marrëveshje të mëtejshme, në të cilën Leonardo Bonucci do të kthehet në Juve nga Milani, ndërsa mbrojtësi Mattia Caldara, 24 vjeç, do të lëvizë në drejtimin e kundërt.

Zlatan Ibrahimoviç do të humbasë MLS All-Star Game kundër Juventusit

Zlatan Ibrahimoviç do të humbasë ndeshjen e MLS All-Star kundër Juventusit të enjten.

LA Galaxy njoftoi se kjo është për shkak të tri ndeshjeve të klubit në një javë dhe udhëtimet e përfshira në qoftë se Ibrahimovic shkon në Atlanta për ndeshjen e All-Star. Suedezi u votua në ndeshjen All-Star nga tifozët. Në 17 ndeshje me Galaxy, Ibrahimoviç ka shënuar 15 gola dhe ka bërë gjashtë asistime, duke përfshirë edhe hat-trickun e tij të parë në MLS kundër Orlando City-it të hënën.

“Jam i zhgënjyer që do të humbas ndeshjen e All-Star 2018 kundër Juventusit, një nga klubet e mia të mëparshme,” i tha Ibrahimoviç klubit. “Unë dua të falënderoj tifozët që më kan votuar në ekip. Fokusi im kryesor është të shënoj gola dhe të ndihmoj LA Galaxy në playoffs”.

Rregullat e MLS thojnë se çdo lojtar që është zgjedhur për ndeshjen All-Star dhe që zgjedh të mos marrë pjesë, duhet të humbasë ndeshjen e ardhshme të klubit të tyre, që do të thotë se sulmuesi do të humbas gjithashtu ndeshjen e ardhshme të Galaxy kundër Colorado Rapids më 4 gusht.

Bisedimet e Thibaut Courtois me Real Madrid ndalen pasi Chelseai kërkon zëvendësim

Chelseai nuk do të rifillojë bisedimet me Real Madridin për Thibaut Courtois derisa ata të gjejnë një zëvendësim të përshtatshëm për portierin.

Mendohet se Courtois do të lejohet të largohet nga klubi këtë verë, me Madridin destinacionin e tij të preferuar, por Chelseai ende duhet të bëjë përparim në një marrëveshje për të nënshkruar një portier të ri. SSN raportoi javën e kaluar se Jordan Pickford ishte caku i tyre i parë, por Anglezi është i vendosur për bisedime me Everton, kur ai të kthehet në klub këtë verë.

Courtois te cilit i ka mbetur një vit në marrëveshjen e tij të tanishme me Chelsea-in, vlerësohet në 32 milionë funta nga Madridi dhe pritet që nuk do të kishte asnjë problem me pajtimin e kushteve personale.

Por, portieri i Belgjikës do të fillojë sezonin e ri në Stamford Bridge nëse nuk ka asnjë pasardhës që mund të gjendet para afatit të caktuar dhe pastaj mund të përfundoj marrëveshja e tij aktuale, që do të thotë se do të jetë në gjendje të largohet për verën e ardhshme. Courtois ende mund të nënshkruajë një kontratë të re në Chelseai dhe më parë ka thënë se “të gjitha opsionet janë të hapura.

Mesfushori i Liverpoolit Pedro Chirivella do të bashkohet me Rosenborg

Liverpooli ka pranuar një ofertë me vlerë prej 3.5 milionë funtave nga kampionët Norvegjez Rosenborg për mesfushorin Pedro Chirivella.

Nënshkruar si një 16-vjeçar nga akademia e Valencias në 2013, Chirivella ka bërë një total prej pesë paraqitjeve në ekipin e parë për Liverpoolin. Mesfushori mbrojtës bëri debutimin e tij të parë në Premier Ligë në fund të fushatës 2015-16 para se të ishte huazuar nga ana Holandeze Go Ahead Eagles.

Chirivella bëri përshtypje edhe në Holandë përsëri sezonin e kaluar, duke luajtur 31 ndeshje Eredivisie gjatë një lëvizje të huazimit në Willem II, ku ai ndihmoi anën e Tilburg-ut që të ruante statusin e tyre të lartë.

21-vjeçari ka qenë i përfshirë në kampionatin para sezonit të Liverpoolit dhe ka ardhur kundër Manchester United në fitoren 4-1 për anën e Klopp para një turme prej më shumë se 100,000 njerëzish në Michigan në fundjavë. Rosenborg, drejtori sportiv i së cilës është Stig Inge Bjornebye, pret Celtic në një kualifikues të dytë të Ligës së Kampionëve të mërkurën mbrëma.

Anësori i Manchester City-it Jack Harrison do të bashkohet me Leeds

Anësori i Manchester City-it Jack Harrison po kalon testet mjekësor në Leeds përpara një marrëveshje kredie gjatë sezonit, sipas burimeve  të Sky.

21-vjeçari u bashkua me City-in nga klubi motër New York City në janar përpara se të kalonte në huazim menjëherë në Middlesbrough për pjesën tjetër të sezonit. Ai bëri katër paraqitje për Boro në kampionatin e Sky Bet në mandatin e kaluar. Lojtari i Anglisë U21 ishte pjesë e turneut para sezonit në Shtetet e Bashkuara dhe u shfaq në ndeshjet e Kupës kundër Borussia Dortmund, Liverpool dhe Bayern Munich.

Harrison ka lindur në Stoke dhe ka shkuar në Akademinë e Manchester United para se të nisej në Amerikë me prindërit e tij kur ishte 14 vjeç. Ai u bashkua me MLS në New York City në 2016 dhe shënoi 14 gola në 59 paraqitje për klubin Yankee Stadium.

Leeds përfundoi një marrëveshje për Barry Douglas nga Wolves të shtunën dhe gjithashtu ka nënshkruar Lewis Baker dhe Jamal Blackman në huazim nga Chelsea këtë verë.

Niko Kovaç: Robert Lewandowski nuk do të largohet nga Bayern Munich-en

Bosi i Bayern Munich-en, Niko Kovaç pranon se sulmuesi polak Robert Lewandowski dëshiron të largohet, por këmbëngul se nuk do të lejojë që ai të largohet nga klubi.

Duke folur për Sky në Gjermani, Kovaç pranoi se Lewandowski po shqyrton mundësi të tjera. Burimet e Sky kan  kuptuar se Lewandowski kishte caktuar agjentin Pini Zahavi si përfaqësuesin e tij me qëllimin e vetëm për të siguruar një lëvizje larg Gjermanisë.

Kovac tha: “Nuk ka asgjë të re me Robertin, por statusi është se ai nuk do të largohet nga klubi, sepse ai është sulmuesi ynë më i mirë dhe sigurisht që nuk duam t’ia japim atë dhe nuk do t’ia japim atë. “Ne duam të arrijmë shumë me të, ai është një futbollist i madh, ai ka arritur shumë në Bundesliga, ka shënuar shumë gola dhe me siguri do të shënojë shumë gola.

“Është e vërtetë që Robert po mendon të luajë diku tjetër. Natyrisht, një gjë është ajo që dëshiron, tjetra është ajo që duam. “Ne jemi FC Bayern, kemi një sulmues të lartë, sigurisht që nuk do të lejojmë që ne të bindemi nga jashtë, Robert ka kontratë, nuk e di për sa kohë, por me siguri do të qëndrojë këtu për aq kohë sa të jetë e mundur.