Liverpool të interesuar për nënshkrimin e Xherdan Shaqirit

Liverpool është ndër klubet e Premier Ligës të interesuara për nënshkrimin e Xherdan Shaqirit.

Shaqiri ka një klauzolë lirimi në kontratën e tij e cila kuptohet se është rreth 12 milionë funta – 13.5 milionë funta, që mund të aktivizohet pasi klubi ka humbur statusin e Premier Ligës. Shaqiri një nënshkrim prej 12 milionë funtave nga Internazionale në vitin 2015, e ka bërë të qartë se ai nuk ka interes të luajë në kampionat, por do të “donte të qëndrojnë në Angli”.

Shaqiri është në dispozicion shumë të mir, dhe ka alarmuar një mori klubesh në Evropë dhe Premier League, me Tottenham Hotspur dhe Southampton të fundit të menaxhuara nga Mark Hughes, i cili nënshkroi Shaqirin për Stoke, në mesin e atyre të lidhur me 26-vjeçarin.

Liverpool gjithashtu ka një interes në ish-lojtarin e Bayern Munichut, me Jürgen Klopp duke kërkuar të forcojë në fushat kyçe, edhe pse kjo nuk ka përparuar aq shumë sa për të aktivizuar klauzolën e lirimit të Shaqirit.

Liverpool ishte afër nënshkrimit të Shaqirit nga Bayerni në verën e vitit 2014 dhe ishte opsioni i preferuar i lojtarit në atë kohë. Sidoqoftë, Shaqiri më vonë pretendoi se Bayern bllokoi transferimin e tij në Anfield dhe, me kohën e tij të kufizuar në Allianz Arena nën Pep Guardiola, ai u bashkua me Internazional gjashtë muaj më vonë.

Man City është duke konsideruar Mario Lemina dhe Mateo Kovacic si alternativa për Jorginhon

Manchester City po konsideron një lëvizje për Mario Lemina të Southampton ose Mateo Kovacic të Real Madridit si alternativa të mundshme për Jorginhon, sipas Sky Sports.

Burimet e Sky kanë treguar se shefi i City-it Pep Guardiola ka identifikuar mundësitë e tjera në mesfushë nëse nuk arrihet një marrëveshje për yllin e Napolit, pavarësisht bisedimeve të avancuara që vazhdojnë ende. Manchester City mohoi të bëjë një ofertë të dytë për Jorginhon të mërkurën, ndërsa Sky në Itali raportoi se kishin bërë një ofertë të re që mund të arrinte më shumë se 50 milionë funta.

Sky në Itali gjithashtu raportoi se City nuk janë të gatshëm të presin më shumë se një javë për një përgjigje ndaj ofertës së tyre të fundit dhe ata tashmë mund të kenë një objektiv alternativ të gatshëm nëse marrëveshja bie. Presidenti i Napolit, Aurelio De Laurentiis, tha të dielën se ata kishin refuzuar një ofertë prej 44 milionë funta (+ 4.4 milionë shtesë) nga City për lojtarin.

Sky Sports raportoi në prill se City kishte identifikuar 26-vjeçarin e Italisë, i cili ka lindur në Brazil, si një nga objektivat e tyre të transferimit primar për këtë verë.

Roberto Firmino i kërkon Alisson të bashkohet me Liverpoolin

Roberto Firmino thotë se Alisson do të jetë një nënshkrim i mirëpritur në Liverpool dhe pranon se çifti ka bërë shaka me njëri-tjetrin për të luajtur së bashku në Anfield.

Reds kanë qenë shumë të lidhur me një lëvizje verore për portierin Romak, i cili doli kundër Firminos në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. Sky Sports News ka kuptuar se Liverpooli u përpoq të nënshkruajë Alisson më herët në sezon dhe Firmino beson se 25-vjeçari do të ishte një shtesë e mirë për skuadrën e Jurgen Klopp.

“Ndonjëherë flas me të për këtë dhe kam një shaka me të, duke thënë” duhet të shkosh në Liverpool “, tha Firmino. “Agjenti i tij po rendit të ardhmen e tij, por nuk do të ishte gjë e keqe ta kesh këtu në Liverpool.”

Firmino ka të ngjarë të luajë kundër një shoku tjetër Brazilian Fred sezonin e ardhshëm pasi mesfushori i Shakhtar Donetsk ka ranë dakord për një marrëveshje për t’u bashkuar me Manchester United këtë javë. Firmino, Alisson dhe Fred janë përfshirë të gjithë në skuadrën e Brazilit për Kupën e Botës në Rusi.

Ovie Ejaria nënshkruan marrëveshje të re përpara përfundimit të huazimit me Rangers

Rangers do të përfundojnë nënshkrimin për huazimin e të rijut të Liverpoolit Ovie Ejaria më vonë sot, sipas Sky Sports.

20-vjeçari gjithashtu kuptohet se ka nënshkruar një kontratë të re me Reds përpara se të bashkohet me legjendën e Liverpoolit Steve Gerrard në rolin e tij të ri si menaxher i Gers. Ejaria është një produkt i akademisë së të rinjve të Liverpoolit, ku Gerrard ishte një trajner para se të transferohej në Ibrox dhe ai bëri tetë paraqitje në ekipin e parë gjatë sezonit 2016-17, duke përfshirë pesë startime në FA dhe në Kupën e Ligës.

Mesfushori kaloi gjysmën e dytë të sezonit të kaluar në huazim në Sunderland, të cilët u larguan nga Kampionati, duke bërë 11 paraqitje për Cats dhe shënuar kundër Wolves më 6 maj. Ejaria është në ekipin e Anglis U21, duke fituar paraqitjen e tij të parë në fillim të këtij viti dhe ishte pjesë e skuadrës së vitit të kaluar, U20, që fitoi Kupën e Botës.

Usain Bolt luan për ekipin Norvegjez Stromsgodset

Usain Bolt ka luajtur 20 minuta për ekipin norvegjez Stromsgodset në një miqësore kundër Norvegjisë U19s të martën.

Njeriu më i shpejtë në botë, i cili u tërhoq nga atletika vitin e kaluar, ka diskutuar haptazi dëshirën për të luajtur futboll profesionist, duke deklaruar në vitin 2016 se ëndrra e tij ishte të luajë për Manchester United. Jamaican do të luajë në Old Trafford në Soccer Aid këtë fundjavë.

Bolt mbante numrin 9.58 për Stromsgodset, koha e rekordit të tij botërore prej 100 metrash të vendosur në 2009 pasi ekipi humbi 1-0. 31-vjeçari ishte një zëvendësues i vonë dhe thuhet se ai kishte shansin më të mirë të lojës për të barazuar. Ish-trajneri i Borussia Dortmundit Peter Stoger tha më parë këtë vit se Bolt ka “shumë punë për të bërë” për t’u bërë një futbollist i nivelit të lartë, pasi ai u trajnua me anën e Bundesligës.

“Fiziku që ai ka nevojë për sportin e tij tjerë është krejtësisht ndryshe nga ai që i nevojitet për futboll, por ishte një kënaqësi për ne, ishte një kënaqësi për të takuar një djalosh si ai dhe për të punuar me të”, tha Stoger.

Argjentina ka anuluar miqësoren e tyre kundër Izraelit

Argjentina ka anuluar miqësoren e tyre të planifikuar kundër Izraelit në Jerusalem, konfirmoi ambasada izraelite të martën.

Ana e Jorge Sampaolit do të përballej me Izraelin në stadiumin Teddy të shtunën në ndeshjen e fundit të ngrohjes për Kupën e Botës në Rusi. Megjithatë, ambasada izraelite ka konfirmuar se ndeshja është pezulluar duke cituar kërcënimet ndaj kapitenit të Argjentinës Lionel Messit.

“Ambasada izraelite njoftojë pezullimin e ndeshjes mes Izraelit dhe Argjentinës të planifikuar për të shtunën e ardhshme më 9 qershor, si një hyrje për Kupën e Botës në Rusi,” lexoi një deklaratë. “Argjentina dhe shteti i Izraelit, të mbyllur për 70 vjet, nuk janë në një ndeshje futbolli”.

FA argjentinase është përballur me presion për të anuluar ndeshjen pas dhunës së fundit që pasoi hapjen e ambasadës së re të Shteteve të Bashkuara në Jeruzalem. Sulmuesi i Juventusit, Gonzalo Higuain, i cili ka bërë 70 paraqitje për Argjentinën, konfirmoi anulimin të martën. “Ata më në fund kanë bërë gjënë e duhur”, tha Higuain për ESPN.

Willian thotë se ai respekton vendimin e Antonio Contes për ta lënë atë në stol

Willian pranon se e ka të vështirë të mos startoi për Chelsea-in, por thotë se ai respekton menaxherin Antonio Conte.

Mesfushori i Brazilit u votua si lojtar i klubit për këtë sezon, megjithatë, ai u la jashtë skuadrës fillestare për fitoren e fundit të FA Cup 1-0 kundër Manchester United. Kjo ishte hera e katërt në pesë ndeshjet e fundit të Chelsea-it se ai kishte qenë në stol.

Duke folur në terrenin e trajnimit të Tottenhamit, ku Brazili është duke u përgatitur për Kupën e Botës, ai ka thënë: “Isha i kënaqur me performancën time gjatë sezonit, kam luajtur shumë mirë gjithmonë përpiqem të bëj më të mirën dhe të punoj shumë. Ndonjëherë të qëndrosh në stol është e vështirë, por respektoj vendimin e menaxherit. Mendoj se nuk kam asgjë për të thënë për klubin tim sepse tani dua të përqendrohem këtu në ekipin kombëtar dhe në Kupën Botërore “.

Në maj, Sky Sports News njoftoi se Willian donte të largohej nga Stamford Bridge nëse Antonio Conte mbeti si trajner. Willian, i cili ka dy vjet të mbetura në kontratën e tij, ishte i lidhur me një lëvizje në Manchester United, sipas Sky Sports.

Klubi Aston Villa është në shitje, pasi përballet me urdhërimin e likuidimit

Aston Villa është duke u përballur me javën më të rëndësishme në historinë e tyre 144-vjeçare, ndërsa pronari Tony Xia lufton për të mbajtur klubin nga duart e administratorëve.

Një investim i madh në pagat e lojtarëve dhe më shumë se 70 milionë funta në transferime në vetëm dy sezonet e fundit, klubi tash përballet me HMRC-ën, dhe me mundësinë e marrjes nga administratorët. Zyrtarisht, Sky Sports News i është thënë se klubi nuk është për shitje dhe se problemet financiare të Dr Xia janë rezultat i çështjeve të rrjedhës së parasë në Kinë.

Megjithatë, SSN ka kuptuar se pronari i cili ka qenë në Kinë që nga humbja e play-off-it, po përpiqet të tërheqë investitorë të rinj për të ndarë barrën dhe do të jetë i përgatitur për të ulur humbjet e tij dhe për të shitur klubin për çmimin e duhur.