Evertoni është afër emërimit të Marco Silva-ës si menaxher të ri

Everton shpreson të njoftojë Marco Silvan si menaxherin e tyre të ri deri në fund të javës, sipas Sky Sports News.

Shanset e Portugezit për të zëvendësuar Sam Allardyce janë vlerësuar “99 për qind” nga ata që janë afër marrëveshjes. Silva ka folur tashmë me drejtorin e futbollit të Toffees Marcel Brands dhe diskutoi se si do të punojnë së bashku. Brands zyrtarisht merr rolin e tij të premten dhe diskutimet e tij të ardhshme do të përqëndrohen në strategjinë e transferimit, objektivat dhe buxhetin.

Silva ishte një kandidat për punën e Evertonit pasi Ronald Koeman u shkarkua, por Watford i akuzoi ata për përgjimin e menaxherit të tyre. Everton u tërhoq dhe përfundimisht u vendos për Allardyce por me menaxher dhe skuadër me sa duket e hutuar nga saga, forma e Watford ra dhe Silva u shkarkua në janar.

Pronari i Evertonit, Farhad Moshiri beson se Silva është njeriu që do të udhëheq klubin në stadiumin e saj të ri prej 500 milionë funtave, dhe prej 55,000-vendësh në Bramley Moore Dock për sezonin 2022-23, me 40-vjeçarin që pritet të nënshkruajë një marrëveshje afatgjatë.

Real Madrid rivalizon Liverpoolin për nënshkrimin e Alisson

Liverpool do të përballet me konkurrencën e Real Madridit për nënshkrimin e Alisson, thotë eksperti i futbollit të Amerikës Jugore, Tim Vickery.

Reds thuhet se kanë qenë të interesuar për portierin e Romëve për disa kohë dhe performanca e mjerueshme e Loris Karius në finalen e Ligës së Kampionëve të së shtunës vetëm ka rritur spekulimet. Vickery thotë se Alisson i cili është në skuadrën e Kupës Botërore të Brazilit nuk është i dëshpëruar të largohet nga Roma, por do të ketë opsione nëse ai vendos të shkojë përpara.

“Fokusi tani nga Allison do të jetë krejtësisht në turneun e Kupës Botërore”, tha Vickery. “Unë e kuptoj se ai është shumë i lumtur në Romë por ka interes jo vetëm nga Liverpool por edhe nga Real Madridi. Çmimi i kërkuar mund të rritet ose të ulet varësisht nga ajo që ndodh gjatë Kupës së Botës.

“Ai është një portier i shkëlqyeshëm, Brazili qëndroj me të sezonin e kaluar kur ai kaloi pothuajse gjithë sezonin në stol për Romët, këtë sezon njerëzit e kanë parë atë që është një portier i madh. Nëse ai dëshiron, duket sikur opsionet do të jenë aty për të lëvizur pas Kupës së Botës.

Përfaqësuesit e Gareth Bale do të takohen me Real Madridin, por ai nuk do të kthehet në Tottenham

Agjenti i Gareth Bale Jonathan Barnett do të takohet me zyrtarët e Real Madridit për të vendosur të ardhmen e yllit, por ai nuk do të kthehet në Tottenham, sipas Sky Sports.

28-vjeçari foli për të ardhmen e tij në Bernabeu menjëherë pas fitores së titullit të tretë të Ligës së Kampioneve të shtunën. Bale tha se do të ulet dhe të diskutojë çështjet e tij me Barnett dhe kryetarin e Stellar Grup në një kohë të afërt, por tani duket se gjërat po lëvizin me një ritëm më të madh. Tani është vendosur të shtyhet përpara me një takim mes Barnett dhe zyrtarëve të Realit.

Manchester United dhe Chelseai thuhet se janë të interesuar në Bale, por Sky Sports News ka kuptuar se ai nuk është një objektiv për Spurs pavarësisht nga një klauzolë e kontratës që u lejon atyre të konkurrojnë me ndonjë ofertë të suksesshme.

Pas shënimit të dyfishtë në fitoren 3-1 kundër Liverpoolit në Kiev. Bale tha: “Ndjej se duhet të luaj çdo javë. “Është diçka që gjithmonë kam dashur të bëj dhe nuk ka ndodhur këtu këtë sezon për një arsye apo tjetër. “Unë me të vërtetë nuk e di se ku do të jem, më duhet të ulem dhe të diskutoj me agjentin tim, ndoshta unë do të qëndroj këtu, ndoshta jo. Do të ulemi në verë dhe shpresojmë ta zgjidhim këtë çështje.

Sevilla ka emëruar Pablo Machin-in si menaxher të ri

Sevilla e ka emëruar Pablo Machinin si menaxher të ri, pasi spanjolli e udhëhoqi Gironan në vendin e dhjetë në La Liga.

Girona arriti promovimin në Segunda Division për herë të parë nën udhëheqjen e Machinit dhe pastaj përfundoi fushatën në gjysmën e parë të mandatit të fundit. Machini ka nënshkruar një kontratë dyvjeçare me Sevilla-ën, e cila përfundoi në kualifikimet e Europa League pas shkarkimit të Vincenzo Montella në prill. Joaquin Caparros mbikëqyri rimëkëmbjen si kujdestare por nuk dëshironte punën me kohë të plotë dhe në vend të kësaj u bë drejtor i futbollit në klub.

“Pablo Machini do të jetë menaxher i ri i Sevilla FC,” tha një deklaratë e klubit. “Klubi ka arritur një marrëveshje për dy sezonet e ardhshme, me trajnerin që bashkohet pas suksesit prej tre vjet e gjysmë në Girona FC. “Ai u bashkua me Girona në fund të sezonit 2013/14 për t’i shpëtuar nga rënia dhe përfundimisht arriti në të dyja në Primera Division dhe konsolidimin me elitën”. Girona tani duhet të zëvendësojë Machinin, dhe është lidhur me dy trajnerët ndihmës të Pep Guardiolës në Manchester City, Mikel Arteta dhe Domenec Torrent.

Liverpooli ka nënshkruar Fabinhon nga Monako

Liverpooli ka përfunduar nënshkrimin prej 43.7 milionë funtave të mesfushorit të Monakos Fabinho për një marrëveshje katërvjeçare.

24-vjeçari, i cili ka bërë katër paraqitje për Brazilin, do të bashkohet zyrtarisht me Liverpoolin më 1 korrik, pasi përfundoi me sukses një test mjekësor në Melwood të hënën. Burimet e Sky kan kuptuar se Liverpool do të paguajë39.3 milionë funta (45 milionë euro) plus një maksimum prej 4.4 milionë funtave (5 milionë euro) në shtesa për lojtarin, i cili gjithashtu mund të luajë në të djathtë.

“Unë jam shumë i emocionuar për këtë lëvizje,” tha Fabinho për faqen zyrtare të Liverpoolit. “Kjo është diçka që kam dashur gjithmonë, ky është një ekip gjigant. Infrastrukturat e klubit duken e jashtëzakonshme. “Një klub futbolli i kësaj madhësie që vjen pas shërbimeve të mia, unë nuk kam për të menduar aq shumë për të ardhur. Unë do të përpiqem të krijoj historinë time në këtë klub futbolli. Shpresoj, në një nivel personal, jam në gjendje të fitoni tituj me këtë klub, shtoi Fabinho.

Lionel Messi nuk ka gjasa të largohet nga Barcelona për një klub tjetër Evropian

Lionel Messi thotë se ai është “gjithnjë e më i sigurt” Barcelona do të jetë klubi i vetëm që ai përfaqëson ndonjëherë në Evropë.

Messi është duke u përgatitur për Kupën e Botës me Argjentinën dhe thotë se një shans për të luajtur në atdheun e tij për Newell’s Old Boys do të vij kur karriera e tij fillon të ulet. 30-vjeçari kaloi kohë me klubin me bazë në Rosario përpara se të transferohej në Barcelonë si një adoleshent dhe po kalonte nëpër ekipet e klubit ‘C’ dhe ‘B’ në rrugën e tij të suksesit.

“Unë jam gjithnjë e më i sigurt se në Evropë, Barcelona do të jetë klubi im i vetëm”, tha Messi në një intervistë me stacionin televiziv argjentinas El Trece. “Gjithmonë thashë se dëshiroja të luaja një ditë në futbollin argjentinas, nuk e di nëse do të ndodhë, por e kam në mendje. “Do të ishte në Newell, askund tjetër. Do të doja ta bëja atë për të paktën gjashtë muaj, por nuk e di se çfarë do të ndodhë.

“Ëndrra ime ishte të luaja për Newellin si fëmijë, duke shkuar në ndeshjet me babanë tim, vëllezërit e mi, miqtë e mi … pas kësaj, rrethanat në jetë më çuan dikutjetër, por unë ende e kam parasysh këtë.”

Messi është gjithashtu i lumtur që vendosi të luajë për Argjentinën, në vend të Spanjës, në karrierën e tij ndërkombëtare, edhe pse ai pothuajse me siguri do të ishte fitues i Kupës së Botës dhe fitues i dyfishtë i Kampionatit Europian nëse ai do të kishte zgjedhur ndryshe.

“Ditën tjetër po flisja me një mik dhe ai më tha” nëse do ta kishe zgjedhur Spanjën, do të ishe tashmë një fitues i Kupës së Botës “, por nuk do të ishte e njëjtë,” shtoi ai. “Natyrisht në asnjë moment nuk mendova ta bëja këtë. Për ta fituar atë me Argjentinën do të ishte diçka unike.

Ne kemi lojtarë që jemi në gjendje të ëndërrojmë. Është e rëndësishme që të fillojmë me një fitore për të ndërtuar besimin. Ne nuk kemi një grup të lehtë.

Carles Puyol është i zemëruar pas suksesit të Real Madridit në Ligën e Kampionëve

Ish-kapiteni i Barcelonës Carles Puyol është “i zemëruar” pasi Real Madridi fitoi Ligën e Kampionëve për herë të 13-të dhe thotë se katalanasit duhet të ndryshojnë prioritetet në sezonin e ardhshëm.

Madridi mundi Liverpoolin 3-1 në Kiev për të fituar trofeun për të tretin vit radhazi, duke u përqendruar larg nga La Liga dhe Copa del Rey në Barcelonë. “Unë jam i bindur se kemi një skuadër më të mirë se Madridi, por ata kanë fituar katër nga pesë Ligat e Kampioneve të fundit,” tha Puyol për gazetën La Vanguardia me bazë në Barcelonë.

“Mendoj se zgjidhja vjen nga ndryshimi i prespektives apo objektivit si ekip. Ne jemi duke humbur një mundësi dhe unë jam i zemëruar për atë si një tifoz i Barcelonës. “Fitimi i trefishtë është jashtëzakonisht i vështirë, siç tregojnë statistikat, kështu që unë mendoj se gjëja më e mir do të ishte koncentrimi më i pakt në Copa del Rey.

Barcelona ka fituar Copa del Rey në katër sezonet e fundit, por ka arritur  vetëm në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve një herë në atë kohë, kur e fituan atë në 2015. “Ne kemi një ekip të shkëlqyeshëm dhe kemi Lionel Messin, mendoj se Liga e Kampioneve ka një ndikim shumë më të madh global dhe gjithashtu ndikon në Topin e Artë. “Nuk kam dyshim se kush është lojtari më i mirë në botë, por Messi duhet të tregojë talentin e tij mbi të gjitha në La Liga dhe në Evropë, jam i sigurtë se do të pajtohet me mua”.

Messi dhe sulmuesi i Real Madridit, Cristiano Ronaldo kanë fituar pesë herë Topin e Artë, por portugezi ka fituar tre nga katër të fundit, që përputhen me fitoret e Ligës së Kampionëve në 2014, 2016 dhe 2017.

Mohamed Salah: Jam i bindur se do të luajë në Kupën e Botës me Egjiptin

Mohamed Salah thotë se është “i bindur” se do të jetë i aftë për Kupën e Botës këtë verë me Egjiptin pas lëndimit në humbjen e Liverpoolit në Ligën e Kampionëve.

25-vjeçari u detyrua të largohej me një lëndim në krah në gjysmën e parë të fitores 3-1 të Real Madridit në Kiev të shtunën në mbrëmje, me frikën që mund të humbasë turneun në Rusi muajin e ardhshëm. Salah, i cili u largua nga stadiumi me krahun e tij në një hobe, tani është me ekipin kombëtar egjiptian dhe ai u shfaq optimist për shanset e tij më pak se 24 orë pas incidentit.

“Ishte një natë shumë e vështirë, por unë jam një luftëtar”, tha ai. “Pavarësisht rrethanave, jam i bindur se do të jem në Rusi për t’ju bërë të gjithë krenarë”. Dashuria dhe mbështetja juaj do të më japin forcën që më duhet. Salah ishte në lot pasi ai u detyrua të largohej pas gjysmë ore, me rezultatin në 0-0, pas një fauli nga kapiteni i Real Madrid, Sergio Ramos.

Neymar: Jam gati të luajë për Brazilin në Kupën e Botës në Rusi

Neymar pranon se ai “nuk është ende në 100 për qind” pas operacionit në këmbën e tij të thyer, por ka deklaruar veten mjaft të aftë për të luajtur për Brazilin në Kupën e Botës.

Futbollisti i Brazilit nuk ka luajtur që kur ka lënduar veten duke luajtur për PSG në një ndeshje kampionati kundër Marsejës në shkurt, por ka trajnuar për 10 ditët e fundit dhe ka marrë pjesë në një kamp përgatitjeje të ekipit kombëtar këtë javë. Neymar ka thënë: “Unë nuk jam ende në 100 për qind. Do të vij me kohë. Ende jam i frikësuar të jap maksimumin, por ka ende disa ditë përpara fillimit.

“Do të duhet pak më shumë kohë që kjo frikë të largohet, por unë jam gati të luaj. Asgjë nuk mund të më ndalojë mua që të mos bëj kështu”. Duke folur përpara se të hipte në një fluturim në Londër, ku ekipi i Brazilit do të vazhdojë përgatitjet e Kupës Botërore, ai shtoi: “Ndihem mirë fizikisht, këmbët e mia janë mir, natyrisht se duhet të përshtaten me disa gjëra.” Por besoj se do të mund të luajë.

Cristiano Ronaldo qëndron pas komenteve që vënë në dyshim të ardhmen e tij te Real Madridi

Cristiano Ronaldo thotë se nuk i vjen keq për komentet e tij pasi Real Madridi fitoi Ligën e Kampionëve, në të cilën ai e hodhi në dyshim të ardhmen e tij në klub.

Futbollisti portugez e kishte ndihmuar Realin në një fitore të tretë të suksesshëm të Ligës së Kampionëve, kur ai i tha Bein Sports Spanjës se do të zbulojë planet e tij për të ardhmen “në ditët e ardhshme”. Ronaldo gjithashtu foli për kohën e tij në Bernabeu në kohën e kaluar, duke thënë: “Ishte bukur të jesh në Real Madrid”. Ronaldo pranon se koha e komenteve të tij mund të ketë qenë më e mirë, por këmbëngul se nuk pendohet për atë që ka thënë.

“Unë fola kur nuk duhet të kisha bërë, por diçka do të ndodhte. Nuk ishte koha e duhur, por unë isha i sinqertë”, tha Ronaldo. “Në një javë do të them diçka sepse tifozët gjithmonë më kanë mbështetur dhe janë në zemrën time. Nuk flas shumë, por kur flas, flas.

Natyrisht që kam diçka për të thënë, por nuk ishte koha e duhur, edhe pse nuk më vjen keq, sepse isha i ndershëm. Kam vazhduar me këtë por pastaj nuk munda ta kontrolloj veten.  “Unë kam fituar pesë Ligat e Kampionëve, pesë Ballon d’Ors. Isha tashmë në histori, por tani edhe më shumë shtoi ai.