Gareth Bale: Është një nder të lidhesh me një ekip si Bayern Munich-en

Gareth Bale pranoi në një intervistë me Sport Bild të Gjermanisë se ai do të donte më shumë kohë duke luajtur me Real Madridin. Ai pranoi se ai është natyrshëm ambicioz dhe dëshiron të shënojë më shumë dhe të shfaqet në më shumë ndeshje.

Bale u transferua nga Spurs në Madrid në vitin 2013 me anën spanjolle duke paguar 101 milionë euro për shërbimet e tij duke e bërë lojtarin e Uellsit një nga futbollistët më të shtrenjtë në histori. Në intervistë, Bale spekuloi gjithashtu për eskalimin e çmimeve dhe nuk përjashtoi ditën kur 500 milionë euro shkëmbejnë duart për një lojtar. “Unë besoj se është e mundur Kush do të kishte menduar dhjetë vjet më parë që një tarifë prej 222 milionë euro do të përdoret për të siguruar një lojtar? Nuk kam asnjë dyshim se tarifat do të vazhdojnë të rriten dhe kjo është natyra e tregut.

Bale u pyet gjithashtu për një lëvizje hipotetike në anën bavareze dhe konfirmoi: “Në futboll nuk mund të thuash asnjëherë jo. Unë jam duke shijuar futbollin tim në Madrid dhe pranoj që Bayerni gjithmonë ka qenë një nga skuadrat më të mira në futbollin evropian. Të lidhesh me këtë klub është një nder për çdo lojtar, por unë jam tani një lojtar i Real Madrid “, përfundoi Bale.

Real Madrid dëshiron të nënshkruajë me Harry Kane, thotë ish presidenti i klubit Ramon Calderon

Sulmuesi i Tottenhamit, Harry Kane është një objektiv transferimi për Real Madridin, sipas ish-presidentit të klubit spanjoll, Ramon Calderon.

Kane është në kontratë me Spurs deri në vitin 2022, por është paraqitur si një nënshkrim potencial për Realin. Ish-presidenti i Realit, Calderon beson se Kane është në listën e dëshiruar, së bashku me sulmuesin e Bayern Munich-en, Robert Lewandowski-n. “Objektivi për Real Madridin, pa dyshim, është Kane,” tha Calderon për The Sun. “Nëse duan një lojtar për pesë apo gjashtë vitet e ardhshme ata do të shkojnë për Kane, por presidenti i Spurs Daniel Levy do të kërkojë një shumë të madhe për të. “Për aq sa di unë, Tottenhami nuk është i gatshëm ta lërë të shkojë Kane, por Bayern gjithashtu thotë se Lewandowski nuk do të largohet. Mbetet të shihet se qfar do të ndodh me Harry Kane dhe Lewandowski-n.

Hector Bellerini: Do të qëndroj në Arsenal

Hector Bellerini nuk ka ndërmend të largohet nga Arsenali, pasi ka zbuluar se ai ka kërkuar fanellën me numrin dy për sezonin e ardhshëm.

Pavarësisht nga nënshkrimi i një kontrate të re me Gunners sezonin e kaluar e cila shkon deri në vitin 2023, spanjolli ka qenë vazhdimisht i lidhur me Manchester United-in dhe Juventusin në shtypin britanik dhe të huaj. Agjenti i mbrojtësit zbuloi muajin e kaluar se edhe pse gjithmonë ka interes për 23-vjeçarin, asnjë ofertë nuk është bërë dhe ai është i lumtur në klub.

Bellerin ka veshur numrin 24 që kur ka hyrë në ekipin e parë të Arsenalit në vitin 2015, por tani dëshiron fanellën e veshur më parë nga Mathieu Debuchy dhe thotë se ai e ka diskutuar këtë çështje me Vic Akers. Duke folur me shokët e grupit Per Mertesacker dhe Rob Holding në faqen zyrtare të klubit në YouTube, Bellerin tha: “Në verë, unë do të kërkoj fanellën me numrin dy.

Carlo Ancelotti trajneri i ri i kombëtares italiane?

Carlo Ancelottit ju është ofruar roli si trajner i kombëtares italiane, sipas Sky në Itali.

Ancelotti ka qenë jashtë futbolli që nga shkarkimi prej Bayern Munich-it në shtator, pas një disfate 3-0 ndaj Paris Saint-Germain-it në Ligën e Kampionëve. Ish-menaxheri i Milanit, Chelsea-it dhe Real Madridit bisedoi me komisionerin e Federatës Italiane të Futbollit Roberto Fabbricini dhe nënkomisionarin Alessandro Costacurta në Romë të hënën natën.

Sky në Itali ka kuptuar se takimi zgjati një orë e gjysmë dhe tema të veçanta si përcaktimi i një trajneri të ri për kombëtaren italiane u diskutuan mes dy partive. Italia është aktualisht pa trajner të përhershëm pas shkarkimit të Gian Piero Venturës në nëntor, pas ofertës së dështuar të Azzurrve për t’u kualifikuar për Kupën e Botës 2018 në Rusi. Besohet se Ancelottit ju është ofruar një kontratë dyvjeçare me kombëtaren, edhe pse 58-vjeçari ende nuk është dakord me marrëveshjen e cila ka të ngjarë të jetë më pak fitimprurës sesa kontrata e tij e mëparshme në Bayern.

Thiago Alcantara: Bayern Munich janë të përgatitur

Real Madrid qëndron midis Bayern Munich dhe finales së Ligës së Kampionëve, por kampionët gjermanë janë gati për sfidën.

Thiago Alcantara ka këmbëngulur që ekipi i tij është i vetëdijshëm për atë që duhet të bëjnë për të rrëzuar ekipin që ka fituar dy edicionet e fundit të turneut kryesor të UEFA-s. “Sigurisht që jemi të përgatitur,” tha ai për MARCA në fund të një sesioni trajnimi këtë javë. Bayern-i u eliminua nga Los Blancos pas një kohe shtesë sezonin e kaluar dhe do të kërkojë hakmarrje këtë vit. Ndeshja midis Real Madridit dhe Bayern Munich do të zhvillohet nesër prej orës 8:45.

John Stones nuk do të largohet nga Manchester City në verë

Manchester City këmbëngul që John Stones nuk do të lejohet të largohet nga klubi në verë.

Anglezi nuk është paraqitur për skuadrën e parë që kur u kthye nga detyra ndërkombëtare për shkak të një dëmtimi. Raportet në mediat britanike kishin sugjeruar se Pep Guardiola ishte i gatshëm të lejonte Stones të linte Etihad në dritaren e transferimeve verore.  Megjithatë, City këmbëngul se ish-mbrojtësi i Evertonit mbetet në mënyrë të vendosur pjesë e planeve të Guardiolës duke shkuar përpara dhe do të jetë pjesë e skuadrës që synon të mbrojë titullin e Premier Ligës sezonin e ardhshëm, Guardiola shpreson që Anglezi të shërohet nga dëmtimi para fillimit të Kupës së Botës në qershor. Stones u bë mbrojtësi më i shtrenjtë anglez në histori kur u bashkua me City-in nga Evertoni për 47.5 milionë funta në 2016.

Shay Given: Mohamed Salah do të qëndrojë në Liverpool

Liverpool do të jetë në gjendje të mbajë lojtarin Mohamed Salah, thotë ish-portieri i Newcastle-it Shay Given.

Egjiptiani ka shënuar 41 gola në 46 ndeshje këtë sezon, duke çuar në spekulime se ai mund të largohet nga Anfield në fund të sezonit. Por Given mendon se Mohamed Salah do të mbetet me anën e Jurgen Klopp, ndërsa ata përpiqen të fitojnë argjend, ndoshta duke filluar me Ligën e Kampionëve, ku Liverpooli do të përballet me ish-klubin e Salah, Rom-ën në gjysmëfinale.

“Do të ketë klube që do të nuhatin rreth tij kështu që do të jetë interesante për të parë atë që Liverpool bën”, tha Given për Premier League Daily. “Ai duket si një djalë i sinqertë dhe mendoj se do të dëshirojë të bëjë një histori të tij në Liverpool. Ata janë një klub i madh, prandaj pse të mos e mbash atë? “Jurgen Klopp po nxjerr më të mirën nga ai, dhe kjo po bënë që ai të ndjehet mirë për të ardhmen dhe unë mendoj se do të qëndrojë në Liverpool.

Stoke City nuk është duke kërkuar të zëvendësojë menaxherin Paul Lambert

Stoke City nuk ka plane për të shkarkuar menaxherin Paul Lambert, edhe nëse klubi është zhvendosur nga Premier Liga, ka thënë kryetari Peter Coates për Sky Sports.

Potters aktualisht qëndrojnë në vendin e 19-të me 29 pikë, katër pikë larg nga Swansea-na në vendin e 17-të, me tre ndeshje të mbetura. Lambert ka fituar vetëm një nga 13 ndeshjet e tij të ligës që kur mori përgjegjësinë në stadiumin bet365 në janar, por Coates beson se ka pasur një përmirësim në performancat dhe organizimin e ekipit. Coates i ka thënë Sky Sports News se mungesa e golave për Stoken këtë sezon ka qenë edhe për shkakun se sulmuesi Saido Berahino dhe Jese Rodriguez që aktualisht janë jashtë skuadrës së parë, për shkak të problemeve disiplinore. Megjithatë, 80-vjeçari thot se problemi i golave në klub nuk është faji i Lambert.

Stoke City gjithashtu nuk kanë plane për të ndryshuar drejtorin e rekrutimit Mark Cartwright, pavarësisht kritikave nga disa mbështetës mbi politikën e transferimit të klubit.

Edhe gjyqtarët nuk mund të bien dakord nëse Benatia ka fauluar Vazquezin

Verdikti i tifozëve është marrë se ishte një penallti.

Ndërsa ata kurrë nuk mund të bien dakord mes tyre, një gjë që tifozët e futbollit kërkojnë nga gjyqtarët është konsistencë dhe është e qartë se zyrtarët nga e gjithë bota nuk mund të vijnë në një përfundim për penalltin që dërgoi Real Madridin në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. Michael Oliver ishte njeriu i ngarkuar për të bërë gjykimin e lojës megjithatë shumë nga kolegët e tij profesional nuk pajtohen me vendimin e anglezit.

“Nuk ka kontakt të mjaftueshëm për të dhënë një penallti”, tha ish-gjyqtari i La Ligës Andujar Oliver në Radio MARCA. “Mehdi Benatia madje e preku topin”. Eduardo Iturralde Gonzalez, i cili dikur referoi një prekje të topit me dorë shumë të diskutueshëm që ndihmoj ta eliminoj Armeninë nga kualifikimi i Euro 2012, gjithashtu tha se kontakti nuk ishte i mjaftueshëm kur foli për La Ser.

Megjithatë, mendimet në të gjithë Spanjën janë shumë larg nga bashkimi, pasi Ansuategui Roca mbështeti vendimin e Michael Oliver-it. “Është një penallti”, tha 61-vjeçari. “Ndëshkimet në kohën e fundit që ndryshojnë rezultatin janë gjithmonë shumë të diskutueshme.” Ka një shtytje. Mbrojtësi hedhet mbi sulmuesin dhe e hedh atë poshtë. ”

Rafa Guerrero, i cili referoi në Euro 2004, gjithashtu përmendi natyrën e incidentit si një që gjithmonë do të ndajë mendimet. “Unë mund të kuptoj se momenti në të cilin ndodh është i dhimbshëm për tifozët jashtë Real Madridit, por e vërteta është se ishte një penallti”, deklaroi ai.