Ruben Loftus-Cheek shpreson të siguroj një vend në skuadrën e Anglisë për Kupën Botërore

Ruben Loftus-Cheek është ende duke shpresuar se ai mund të zë një vend në skuadrën e Anglisë për Kupën e Botës këtë verë.

22-vjeçari, i huazuar në Crystal Palace nga Chelsea, u kthye në veprim kundër Huddersfield më 17 mars pasi humbi tre muaj me një dëmtim në kyçin e këmbës. Ai nuk ishte pjesë e skuadrës së Gareth Southgate për miqësoret e fundit kundër Holandës dhe Italisë, edhe pse ai mbetet në mendimet e shefit të Anglisë.

Loftus-Cheek ka vetëm shtatë lojë të mbetura këtë sezon, duke filluar me vizitën e Liverpoolit në Selhurst Park të shtunën, për ti treguar Southgate-it se ai përket në aeroplan për në Rusi, por ai është optimist se mund ta bëjë këtë.

“Kyçin e këmbës e kam shumë më mirë dhe ndihem më mirë se sa mendova se do të ndihesha”, tha Loftus Cheek për The Evening Standard. “Ndjehem i mprehtë në trajnim kështu që unë nuk jam shumë i shqetësuar në lidhje me aftësinë time. Nëse luajë në të gjitha shtatë lojët është e mjaftueshme për mua.

“Unë kam folur me Gareth, ai nuk ka thënë shumë, ai vetëm pyeti se si ishte lëndimi im . Ai më dëshironte më të mirën për lojët që do të vinin. “Do të ishte masive për mua të shkoj në Kupën e Botës. Kjo është ajo që po kërkoj, por që do të vijë nga shfaqjet e mia me Palace në fund të sezonit”.

Newcastle ka pranuar akuzën e FA-s për sponsorizimin e fanellave të U18-ës

Newcastle United ka pranuar një gjobë nga FA për sponsorizimin e fanellës së anës së U18.

Ata u akuzuan për paraqitjen e logos së FUN88 në fanellat e veshura nga lojtarët e ekipit të të rinjve. Vepra është në kundërshtim me kitin e FA-s dhe rregulloret e reklamave që thonë “shërbimet dhe aktivitetet e lidhura me të tilla si alkooli dhe bixhozi” nuk mund të vishen nga ekipet e U18. FUN88 me bazë në Kin zëvendësoi kompaninë e payday Wonga si sponsor i fanellave të Newcastle-it gjatë verës së kaluar në një marrëveshje që mendohet të vlejë rreth 8 milionë funta në vit.

Në maj 2017, drejtori menaxhues i Newcastle Lee Charnley tha se marrëveshja do të “rriste profilet tona përkatëse globale” gjatë kontratës tre vjeçare. Ai shtoi: “Ishte e rëndësishme për ne që të gjejmë partnerin e duhur dhe në FUN88, kemi një sponsori fanellash që kupton klubin dhe sjell përfitime të rëndësishme komerciale”.

Wilfried Bony synon kthimin para sezonit të ri

Sulmuesi i Swansea City-it Wilfried Bony është duke përparuar mirë në rehabilitimin e tij pas një lëndimi të rëndë në gju dhe mbetet shpresë për një kthim në ekipin e parë në fillim të sezonit të ardhshëm.

Bony lëndoi ligamentin e tij në ndeshjen kundër Leicester City-it në Premier Lige muajin e kaluar, duke përjashtuar Ivorianin për pjesën tjetër të sezonit.

“Ndihem më mirë,” tha Boni në faqen e internetit të klubit. “Unë kam gati gjashtë javë nga operacioni dhe gjërat po shkojnë mirë. “Mjekët më kanë thënë se jam duke u rikuperuar shpejt dhe unë mund të kthehem për para sezonit, kështu që është synimi im. “Mendërisht, ndihem shumë i fuqishëm, po inkurajoj shokët e mi të ekipit, duke u përpjekur t’i motivoj dhe t’i bëjë ata të qeshen, kjo është mënyra më e mirë për të qenë”.

Swansea është përmirësuar shumë nën Carlos Carvalhal, duke fituar 18 pikë nga 10 lojtë e menaxherit portugez që kur mori përgjegjësin nga Paul Clement në dhjetor. “Gjithkush po përpiqet gjithçka për të qëndruar mir. Menaxheri i ka dhënë lojtarëve shumë motivim, ai ka ngritur të gjithë”, shtoi 29-vjeçari. “Ne jemi më të lumtur me pozicionin tonë tani, por ne duam më shumë se kaq, ne duam të jemi të sigurt”. Swansea do të përballet me Manchester United-in të shtunën.

E ardhmja e John Terry-it në Aston Villa ende nuk është diskutuar

E ardhmja e John Terry-it tek Aston Villa përtej sezonit të tanishëm ende nuk është diskutuar, sipas Sky Sports.

Gazetat e vendit raportuan të mërkurën se Terry do të tërhiqet nga futbolli nëse Villa do të promovohet apo jo në Premier Ligë në fund të sezonit. Verën e kaluar, Terry tha se ai hodhi poshtë për t’u bashkuar me anë e Aston Villa-ës në Sky Bet Championship, pasi përballja me ish-klubin Chelseai ishte “shumë për të marrë përsipër”. Ai nënshkroi për Aston Villa-ën në një marrëveshje njëvjeçare, ku në të njëjten kohe ai ishte duke kaluar testet e tij të stërvitjes për trajner.

37-vjeçari ka pranuar më parë ambicjen e tij afatgjatë për t’u kthyer në Chelseai si menaxher.

“Kjo do të ishte e pabesueshme, por unë e kuptoj gjithashtu se nuk mund të shkosh diku si Chelseai si puna juaj e parë”, tha Terry në gushtin e kaluar. “Ju duhet të shkoni dhe të mësoni në akademi si Stevie Gerrard që është duke e bërë.” Aston Villa, që po promovohet, është aktualisht e katërta në kampionatin që shkon në ndeshjen e së shtunës kundër Hull-it.

FIFA-ës i bëhet thirrje për të hetuar racizmin e dyshuar Rus gjatë miqësores me Francën

Aktivistët kundër racizmit i kanë kërkuar FIFA-s të hetojë abuzimin e dyshuar racist që synonin lojtarët e Francës, duke përfshirë Paul Pogba-ën, nga tifozët Rusë.

Një fotoreporter njoftoi se këngët (emitimet) e majmunëve mund të dëgjoheshin nga turma në Shën Petersburg gjatë fitores 3-1 të Francës ndaj Rusisë. Abuzimi gjithashtu dyshohet se është dëgjuar në transmetimin televiziv pasi Pogba shënoi golin e dytë të Francës.

Piara Powar, kreu i grupit anti-diskriminues Fare Network, tha: “Duhet të ketë mjaft atje për FIFA-ën që të fillojë procedurat e hetimit.

“Nëse fotoreporterët e kanë dëgjuar këtë, atëherë duhet të ketë pasur kujdestarë dhe zyrtarë të tjerë të cilët gjithashtu e kanë dëgjuar atë. “Nëse, në fund të marsit, këta njerëz nuk dinë se çfarë duhet të bëjnë dhe nuk po fillojnë procedurat dhe protokollet që ekzistojnë, atëherë ky nuk do të jet një gjestë shumë i mirë për Kupën Botërore.

Ministrja franceze e sporteve Laura Flessel gjithashtu ka bërë thirrje për veprim. Në një postim në Twitter, ajo shkruante: “Racizmi nuk ka vend në fushën e futbollit, ne duhet të veprojmë së bashku në nivel evropian dhe ndërkombëtar për të ndaluar këtë sjellje të patolerueshme”.

Paul Lambert vlerëson stilin e lojës të Manchester City-it

Trajneri i Stoke City-it, Paul Lambert beson se Manchester City është një nga skuadrat më të mira me të cilat është përballur, pasi udhëheqësit e ligës siguruan një fitore 2-0 ndaj Potters të hënën.

David Silva goditi në fillim të të dy gjysmave të lojës që do të thotë City do të fitojë titullin në qoftë se ata mundën Everton-in dhe rivalët vendas Manchester United-in në dy ndeshjet e ardhshme të Premier Ligës. Lambert vlerësoi stilin e lojës së Pep Guardiolës pavarësisht humbjes duke e lënë ekipin e tij në vendin e 19-të, një pikë nga siguria me tetë lojë për të luajtur.

“Ata janë një ekip i mirë që nuk kam parë për një kohë të gjatë”, tha ai për Monday Night Football. “Unë mendoj me lëvizjet e tyre, duke u përpjekur t’i mbajm ata nën kontroll (ishte e vështirë). “Unë mendoj se mënyra se si ata luajnë lojë është e frikshme, kalimi, pasimi, lëvizja, ju nuk e shihni atë vërtet derisa të afroheni, është një lojë shumë e vështirë për ti ndaluar.” Lambert shpjegoi se ai foli me Guardiolan pas fishkëllimit final për të përgëzuar 47-vjeçarin dhe anën e tij.

Southampton ka shkarkuar menaxherin Mauricio Pellegrino

Southampton ka njoftuar se ka shkarkuar menaxherin Mauricio Pellegrino, pasi kan marrë vetëm një fitore në Premier Ligë në 17 ndeshje.

Humbja 3-0 e së shtunës në Newcastle la shenjtorët vetëm një pikë jashtë vendeve të largimit, me vetëm tetë ndeshje të mbetura këtë sezon në Premier Ligë. Pellegrino pranoi se lojtarët dukeshin sikur kishin hequr dorë dhe klubi tashmë kishte vendosur që duhet një menaxhim i ri për të injektuar luftim në një anë që përfundoi në vendin e tetë në sezonin e kaluar.

Deklarata e Southampton të hënën ka lexuar: “Klubi mund të konfirmojë se është ndarë nga Mauricio Pellegrino. “Asistent menaxheri Carlos Compagnucci dhe asistent trajneri i parë i ekipit Xavier Tamarit gjithashtu janë ndarë nga klubin. “Ne do të dëshironim të regjistrojmë falenderimet tona për Mauricio, Carlos dhe Xavier për përpjekjet e tyre gjatë kohës së tyre me Southampton dhe u urojmë atyre të gjitha të mirat. “Klubi do të emërojë një ekip të ri menaxhimi sa më shpejt që të jetë e mundur, me kërkimin e një zëvendësimi që kan filluar tashmë.

Vincent Kompany: Dua të fitojë titullin në Etihad

Kapiteni i Manchester City-it Vincent Kompany thotë se fitimi i titullin kundër rivalëve vendas United-it do të ishte një “mundësi që vjen një herë në jetë”.

Udhëheqësit kryesorë të Premier Ligës e mposhtën Stoke 2-0 të hënën në mbrëmje dhe janë vetëm dy fitore larg sigurimit të titullit. Dhe nëse ata mund të fitojnë në Everton më 31 mars, ata mund të përfundojnë punën në derbin e Manchesterit në Etihad të shtunën, më 7 prill.

Kompany tha: “Unë mendoj se të gjithë në anën blu të Manchesterit e dinë se kjo është një mundësi që vjen një herë në jetë. “Por të qëndrueshëm, ne kemi një ndeshje tjetër përpara United-it, e cila do të jetë e vështirë dhe pastaj ne do të shohim.  “Unë jam i sigurt se nuk do të na dorëzohet tek ne. “Është koha e vitit ku ndjeheni që çdo fitore ju qonë një hap më afër qëllimit tuaj. “Menaxheri tha para ndeshjes, ne do të kërkojmë të mbajmë këtë standard deri në fund të sezonit dhe shpresojmë se edhe në sezonin e ardhshëm”. Pep Guardiola beson se pala e tij do të jetë kampion.

Marco Reus dëshiron që Michy Batshuayi të qëndrojë në Borussia Dortmund

Marco Reus thotë se do të donte që Michy Batshuayi të qëndronte në Borussia Dortmund në mënyrë të përhershme.

Batshuayi ju bashkua Dortmundit në huazim në janar deri në fund të sezonit dhe ka shënuar shtatë gola në nëntë ndeshje, duke përfshirë dy gola në fitoren 3-2 të së dielës në Eintracht Frankfurt.

“Unë do të isha shumë i lumtur nëse qëndron Michy Batshuayi”, tha Reus për Bild. “Ai tregoi se sa i rëndësishm mund të jetë për ne. Shpresoj që të përfundojmë sezonin në një vend të Ligës së Kampionëve”. Batshuayi ka thënë më parë se është i lumtur në Bundesligë, por pranon se vendimi për të ardhmen e tij do të mbështetet te Chelseai dhe Dortmundi: “Ndihem shumë mirë këtu, por kjo është një çështje midis Dortmundit dhe Chelseas-it …”

Marco Reus ka vendosur të ardhmen e tij afatgjatë në anën e Peter Stoger javën e kaluar, duke nënshkruar një zgjatje të kontratës pesë vjeçare pasi marrëveshja e tij ishte vendosur të skadojë në fund të sezonit.

Jose Mourinho: Real Madrid duhet të harrojë për nënshkrimin e David De Geas

Jose Mourinho ka paralajmëruar Real Madridin se ata do të humbasin kohën e tyre nëse ata tentojnë të joshin David de Gean larg nga Manchester United këtë verë.

De Gea ka vetëm 18 muaj  të mbetur në kontratën katërvjeçare që ai nënshkroi në shtator 2015 pas dështimit së një lëvizje në Real për shkak të mungesës së dokumenteve para se të mbyllej dritarja e transferimeve në Spanjë. Por Mourinho dëshiron të mbajë spanjollin nr 1 në Old Trafford dhe është i bindur se mund ta bëjë këtë.

“E shoh atë këtu – nuk e di se cilat janë synimet e Real Madridit, por duhet të mendojnë për një lojtar tjetër”, tha Mourinho për La Sexta. De Gea do të jetë në veprim për United-in të martën, kur ata do të presin Sevilla-ën në ndeshjen e tyre të kthimit në Ligën e Kampionëve. Pas një barazimi 0-0 në ndeshjen e parë, Mourinho është i kujdesshëm ndaj kërcënimit të paraqitur nga ana e La Ligës.

“Ne po luajmë kundër një skuadre që nuk ka humbur kundër Liverpoolit në shtëpi apo larg,” tha Mourinho. “Ata shënuan gola në Liverpool dhe barazuan ndeshjen dhe them Liverpool, sepse ata janë një shembull i një skuadre shumë të mirë”. Kur u pyet nëse United janë kandidatët për të fituar këtë vit, Mourinho u përgjigj: “Jo ende, por kur një ekip arrin në tetë të fundit çdo gjë është e mundur”.