Huw Jenkins pranon se nuk ka para për nënshkrimet e reja të Swansea-ës

Presidenti i Swansea-ës Huw Jenkins ka pranuar se menaxher i ri Carlos Carvalhal do të duhet të mbështetet në paratë e ngritura nga shitjet e lojtarëve nëse ai dëshiron të bëjë nënshkrime të reja në dritaren e transferimeve të janarit.

Ish-shefi i Sheffield Wednesday menaxheri Carvalhal u emërua të enjten me Swansea-ën duke u shtrirë në fund të Premier Ligës, pesë pikë nga shpëtimi. Në prezantimin e tij dje, Carvalhal tha se nuk kishte diskutuar nëse ai do të kishte fonde në dispozicion për të forcuar skuadrën me hierarkinë në Swansea-na, por Jenkins tani ka hedhur dritë mbi situatën.

Kur u pyetën nëse zotëruesit amerikanë të klubit Steve Kaplan dhe Jason Levien do të siguronin menaxherin e ri me fonde, Jenkins i tha The Guardian: “Jo, nuk ka para të vendosura në këtë kohë për ta bërë këtë.”

Swansea shiti lojtarët kryesorë Gylfi Sigurdsson dhe Fernando Llorente në verë, gjë që e ndihmoi klubin të përfitonte një fitim neto prej 19.5 milionë funtave nga dritarja e transferimit më e larta në ligë.

Megjithë nënshkrimin e gjashtë lojtarëve të rinj në verë, Jenkins tha: “Me më shumë kohë ndoshta do të kishim marrë vendime të ndryshme”.

Juventusi vazhdon të monitorojë Emre Can përpara marrëveshjes së mundshme verore

Juventusi po vazhdon të monitorojë situatën e Emre Can në Liverpool me qëllim që ta nënshkruajë atë në një transferim të lirë, kur kontrata e tij skadon verën e ardhshme, sipas Sky Sports Italia.

Emre Can kush mund të nënshkruajë një marrëveshje para-kontratë me një klub evropian muajin e ardhshëm, tha në tetor se është “gjithmonë një nder për të marrë një ofertë nga një klub i tillë i njohur”.

Gjermani 23 vjeçar ka qenë një pjesë instrumentale e sezonit për Liverpoolin, duke shënuar katër gola në 23 ndeshje nga mesfusha, por ai nuk ka rënë dakord për një kontratë të re me klubin.

Menaxheri i Reds, Jurgen Klopp ka insistuar se ai nuk do të ushtrojë presion mbi Emre Can për të nënshkruar kontrat të re, duke deklaruar në nëntor se “ne duhet të respektojmë kontratën e tij, ajo po mbaron dhe kështu është.” Por Gjermani gjithashtu tha se do të mirëpriste lojtarin në qoft se do të nënshkruante një kontratë të re në fund të sezonit.

Emre Can u bashkua me Liverpoolin në një marrëveshje prej 10 milionë funtave nga Bayer Leverkusen në 2014 dhe ai ka bërë mbi 100 paraqitje, duke shënuar 12 gola në të gjitha garat.

Henry Onyekuru është caktuar për operacion dhe do të jet me muaj jashtë fushe

Sulmuesi i Evertonit Henry Onyekuru është caktuar për operacion dhe do të jet me muaj jashtë me dëmtim në gju që e mori gjat huazimit në Anderlecht.

20-vjeçari, i cili nënshkroi për Toffees në verë, por nuk mori një leje pune, u vlerësua fundjavën e kaluar pasi u zëvendësua më vonë në fitoren ndaj ish-klubit të tij KAS Eupen më 22 dhjetor.

Anderlecht thonë se ata do të diskutojnë rehabilitimin e tij me klubin mëmë, por ai do të jetë jashtë “për disa muaj për të qenë në gjendje të shërohet në mënyrë optimale”.

Onyekuru është në mesin e golashënuesve më të mir të Jupiler Pro ligë në këtë sezon me nëntë gola në 19 paraqitje, por ai nuk arriti të shënojë në asnjë nga lojërat e grupit të Ligës së Kampionëve të Anderlehtit.

Nigeriani u bë ndër golashënuesit më të mirë në Belgjikë, me 20 gola për Eupen, dhe pati interesa nga një numër klubesh të Premier Ligës gjatë verës.

Jurgen Klopp ofron mbështetjen e Liverpoolit për Rhian Brewster

Jurgen Klopp thotë se Liverpool do t’i japë Rhian Brewster të gjithë mbështetjen që ka nevojë pasi 17-vjeçari zbuloi shkallën e abuzimit racial që ka vuajtur gjatë viteve të fundit.

Brewster theksoi shtatë incidente ku ose ai ose një shok i grupit pësuan abuzime racore gjatë një ndeshje dhe menaxher Klopp vlerësoi guximin e tij për të folur.

Kur u pyet se çfarë do të ishte reagimi i Liverpoolit, Klopp tha: “Të gjitha mbështetjet që ai ka nevojë dhe dëshiron.

“Është mjaft interesante sepse jam shumë gjatë në këtë biznes dhe nuk kam hasur kurrë në një situatë të tillë. Ju mendoni se kjo nuk ndodh, por natyrisht ndodh gjatë gjithë kohës.

“Jam shumë i lumtur që ai është mjaft i guximshëm për të bërë atë që bëri, sepse është një gjë e rëndësishme. “Unë me të vërtetë nuk mund të besoj se njerëzit ende i kanë këto mendime në mendjen e tyre. Natyrisht ne kishim nevojë për një djalë 17-vjeçar që të bërtiste”.

Incidenti më i fundit ka ndodhur gjatë ndeshjes së Ligës së Rinisë UEFA U19 kundër Spartak të Moskës. Duke folur për Guardian, Brewster tha: “Unë u hodh në këmbët e mia dhe ref erdhi me shpejtësi, sepse padyshim ai kuptoi diçka ishte thënë.

“Gjyqtari më tha se nuk mund të bënte asgjë, sepse ai nuk e kishte dëgjuar atë dhe ‘e vetmja gjë që mund të bëja është ta raportojmë atë.’ Unë thashë: ‘Ejani, atëherë – le të shkojmë dhe të raportojmë. ‘

“Ai filloi të bënte diçka tjetër dhe i thashë: ‘Jo, tani.’ Shkuam te zyrtari i katërt dhe i thashë atij. I thashë Steven Gerrard se çfarë kishte ndodhur dhe ne kemi bërë një ankesë atje “.

Lojtari i Spartak i akuzuar për abuzim me Brewster, Leonid Mironov, i është referuar kontrollit të etikës dhe trupit disiplinor të UEFA-s, ndonëse nuk është caktuar ndonjë datë për seancën dëgjimore.

Interi në janar ka për objektiv Henrikh Mkhitaryan dhe Gerard Deulofeu

Interi po ndjek me kujdes gjendjen e Henrikh Mkhitaryan në Manchester United, sipas Sky Sports Italia.

Bosi i United, Jose Mourinho, konfirmoi në nëntor se mesfushori i Armenisë ishte lën në stol sepse ishte i pakënaqur me shfaqjet e lojtarit. Ai nuk ka filluar një ndeshje të Premier Ligës për Unitedin që nga disfata në Chelseai më 5 nëntor, por ka luajtur të gjithë gjysmën e dytë në barazimin 2-2 me Burnley herën e fundit.

Sky në Itali beson se Mkhitaryan është një nga një numër lojtarësh që Inter po shohin duke përfshirë Gerard Deulofeu në Barcelonë dhe Javier Pastore në Paris Saint Germain.

Deulofeu, i cili nuk ka luajtur për klubin spanjoll që nga nëntori dhe nuk ka filluar as një lojë në La Liga që nga tetori, nuk konsiderohet si pjesë e planeve të shefit të Barcelonës Ernesto Valverde dhe është në dispozicion për huazim në janar.

Piero Ausilio ka thënë për Pastore. “Ne duhet të kuptojmë se çfarë dëshiron të bëjë Paris Saint-Germain. “Nuk mendoj se dikush mund të flasë në cilësinë e tij, duhet të kuptojmë se çfarë PSG dëshiron të bëjë, ai është një lojtar i rëndësishëm, ne jemi të kënaqur që ai e sheh Interin si një mundësi, por është e parakohshme të flasim për ndonjë gjë tjetër”.

Jurgen Klopp: Harrojeni tarifën e transferimit për Virgil van Dijk, fokusoheni në cilësit e tij

Jurgen Klopp u ka thënë tifozëve të Liverpoolit të harrojnë për shifren prej 75 milionë eurosh të paguar për Virgil van Dijk dhe në vend të kësaj të fokusohen në cilësit e tij.

Van Dijk do të përfundojë transferimin e tij në Anfield më 1 janar pas Liverpoolit që ranë dakord të paguajnë Southampton një shumë rekord botëror për një mbrojtës. Kur u pyet se çfarë do të sjellë 26-vjeçari në klub, Klopp i tha Sky Sports News: “Cilësia, prandaj e morëm atë, prandaj ne ishim të interesuar për të, është mjaft e vështirë për momentin sepse teknikisht ai është ende një lojtar i Southampton .

“Ne nuk i bëjmë çmimet, tregu i bënë. Përkrahësit e Liverpoolit duhet të harrojnë çmimin.

“Ne vetëm flasim për lojtarin dhe atë që ai mund të sjellë, në cilësinë, mentalitetin, karakterin. Kjo është arsyeja pse ne jemi vërtet të lumtur për këtë”.

Van Dijk bëri një kërkesë transferimi verën e kaluar në një përpjekje për të detyruar një lëvizje në Liverpool, vetëm se Southampton raportojë Reds për një qëndrim të supozuar të paligjshëm.

Holandezi ka bërë 12 paraqitje për shenjtorët këtë sezon pasi u rikuperua nga dëmtimi afatgjatë i gjurit dhe Klopp ka bërë thirrje për durim ndërsa ai u përshtatet stilit të lojës së Liverpoolit.

Alfie Mawson: Carlos Carvalhal sjell energji të re në Swansea City

Alfie Mawson ka lavdëruar shefin e ri të emëruar të Swansea-ës Carlos Carvalhal për të marrë vendin e punës dhe beson se menaxheri portugez mund të sjellë energji dhe pozitivitet në ekip.

Carvalhal pranoi një marrëveshje të mërkurën për të marrë përsipër në Swansea-na deri në fund të sezonit me klubin e rrënjosur në fund të Premier League-ës, duke arritur vetëm 13 pikë nga 20 ndeshjet e para. Bosi 52-vjeçar u nda me ekipin e Sheffield Wednesday pasi humbi 2-1 nga Middlesbrough në fundjavë, duke i lënë në vendin e 14-të në Kampionat.

Mawson pranon se Carvalhal përballet me një “punë të madhe” për të provuar dhe mbajtur Swansea-ën në nivel të lartë, por tha se menaxher i ri, i cili udhëtoi për në klub gjatë natës për të takuar skuadrën, ka ardhur me entuziazëm dhe energji.

“Është një punë e madhe”, tha Mawson. “Unë e përgëzoj ardhjen e tij në ekip, sepse shumë menaxherë do ta kishin kthyer kokën mbrapshtë në këtë rast.

“Ne nuk kemi qenë mjaft mirë dhe kjo është për shkakun ton, por Carvalhal tha:” Unë besoj në aftësinë e skuadrës “dhe shpresojmë se mund t’i përmirësojmë gjërat.

Mawson thuhet se është një objektiv transferimi për West Ham, por mbrojtësi thotë se e ardhmja e tij është e angazhuar për Swans-ën dhe këmbëngul se ai dëshiron të qëndrojë me klubin edhe nëse ata janë të radhitur në fund këtë sezon.

Mauricio Pellegrino: Shitja e Virgil Van Dijk është një biznes i mirë për Southampton

Mauricio Pellegrino thotë se shitja e Virgil Van Dijk në Liverpool për 75 milionë funta është një biznes i mirë për Southampton dhe ai po flet me bordin për mënyrën e riinvestimit të parave.

Southampton dhe Liverpool ranë dakord për një marrëveshje të mërkurën që do të shoh Van Dijk të shkojë në Anfield në janar për 75 milionë funta, një rekord botëror për një mbrojtës. Van Dijk është parë si një lojtar kyç për Southampton, por Pellegrino beson se largimi i tij mund të jetë në të vërtetë një pozicion pozitiv për klubin.

Ai tha: “Marrëveshja është bërë dhe do të jetë pozitive për klubin dhe për Virgjilin. Tani duhet të mendojmë për të ardhmen.

“Na duhet të analizojm në mënyrë pozitive për të riinvestuar këto para në skuadrën tonë në përpjekje për të qenë më të fortë. Në Southampton është e pamundur të sillni lojtarë për 50 milionë ose 80 milionë funta. “Por ndoshta për ne kjo mund të nënkuptojë disa lojtarë të mirë. Ndoshta mund ta ndryshojmë një lojtar për dy ose tre lojtarë me këto para”.

Dritarja e transferimeve të janarit hapet të hënën dhe Pellegrino konfirmoi se ishte në diskutime me bordin për riinvestimin e parave të Van Dijk në përmirësimin e skuadrës.

Ajax emëroi shefin e Utrecht Erik ten Hag si trajner të ri

Ajax e ka emëruar shefin e Utrecht Erik ten Hag si trajner të ri të tyre.

Klubi tha në një deklaratë se ata kanë arritur një marrëveshje me rivalët e tyre të Eredivisie për 47-vjeçarin që të marrë përsipër që nga fillimi i janarit. Ai do të nënshkruajë një kontratë prej dy vjet e gjysmë me anën e Amsterdamit. Ten Hag është zëvendësim i përhershëm për Marcel Keiser, i cili u shkarkua katër ditë para Krishtlindjeve, së bashku me ndihmësit e tij, ish sulmuesit e Arsenalit Dennis Bergkamp dhe Hennie Spijkerman.

Michael Reiziger ka qenë në detyrë të përkohshme që nga shkarkimi i Keiser. Ten Hag u bashkuan me Utrecht në vitin 2015, duke qenë më parë përgjegjës për ekipin rezervë të Bayern Munchen.

Ai i udhëhoqi ata në vendin e pestë në sezonin e tij të parë dhe në vendin e katërt në sezonin e kaluar. Ata qëndrojnë të gjashtë në ligë këtë mandat. Dhjetë ndeshjet e para të Hag-ut në krye të Ajax do të jenë një përplasje e rëndë në shtëpi për të nderuar Feyenoord më 21 janar, pas pushimit të dimrit.

Liverpool bie dakord të nënshkruajë Virgil van Dijk nga Southampton

Liverpooli ka rënë dakord për një marrëveshje prej 75 milionë funtave për të nënshkruar Virgil van Dijk nga Southampton.

Van Dijk do të përfundojë lëvizjen e tij me 1 janar, pasi është lënë jashtë skuadrës së Southampton për humbjen e tyre 5-2 nga Tottenhami. Shuma e dakorduar e Liverpoolit për Van Dijk do të përfaqësonte një rekord botëror për një mbrojtës, duke arritur marrëveshjen e Manchester City-it për të nënshkruar Kyle Walker në korrik.

Van Dijk ishte i interesuar në një lëvizje në Anfield gjatë verës së kaluar dhe bëri një kërkesë transferimi në St Mary’s, por Liverpool përfundoi ndjekjen e tyre kur Southampton u ankua se klubi Merseyside kishte bërë një qasje të paligjshme për qendër-mbrojtësin.

Manchester City kishte hapur bisedime me Southampton mbi një lëvizje për Van Dijk, sipas burimeve te Sky Sports, por Mauricio Pellegrino tha se ai nuk ishte në dijeni për interesin e klubit.