Sam Allardyce nënshkruan marrëveshje 18-mujore si menaxher i ri i Evertonit

Sam Allardyce është menaxher i ri i Evertonit, pasi ka rënë dakord për një marrëveshje 18-mujore në Goodison Park, sipas Sky Sports.

Allardyce bashkohet me klubin pas mbërritjes në Angli të mërkurën, pas një pushimi në Dubai, për të finalizuar një marrëveshje me pronarët e Evertonit. 63-vjeçari ishte i pranishëm së bashku me Farhad Moshiri dhe Bill Kenwright për fitoren 4-0 kundër West Ham në Goodison Park. Sammy Lee po ashtu bashkohet me klubin si ndihmës menaxher, Sky Sports News ka kuptuar se edhe ish shefi i Leicester Craig Shakespeare i cili ishte njeriu i djathtë i Allardyce gjatë periudhës së keqe katërmujore me Anglinë gjithashtu do të bashkohet me ekipin e backroom.

Everton është klubi i shtatë i Allardyce në Premier League dhe i pari pasi që ka lënë rolin e tij si shefi i Crystal Palace në verë. Kryetari i Crystal Palace, Steve Parish, pranoi largimin e tij, dhe besohet se klubi jugor i Londrës do të merrte një paketë kompensimi prej rreth 2 milion paundve nëse Allardyce merr një punë të re përpara verës së ardhshme.

Antoine Griezmann: Ja përse refuzova Arsenalin në 2013

Antoine Griezmann pretendon se Arsenali e mbajti atë “duke pritur” për një lëvizje të mundshme në vitin 2013 dhe se ai nuk do të konsideronte një lëvizje në Emirates në të ardhmen.

Futbollisti i Atletico Madrid, i cili po luante për Real Sociedad në atë kohë, thotë se bosi i Arsenalit, Arsene Wenger, synonte ta nënshkruante atë gjatë dritares së verës katër vjet më parë. Në autobiografinë e Griezmann, Behind The Smile, ai detajon se si agjenti Eric Olhats ishte në kontakt me skuadrën e Gunners Gilles Grimandi, dhe u tha se një transferim në veri të Londrës ka të ngjarë.  Megjithatë, 26-vjeçari – i cili ka shënuar gjashtë gola në 16 paraqitje për Atletico Madrid këtë sezon – thotë se ai ka urdhëruar agjentin e tij për të refuzuar interesin e vonuar të Arsenalit.

“Kam pritur, kam pritur, dhe unë kam pritur … kur nuk ka pasur lajme, Eric thirri Grimandin, i cili tha se menaxheri ishte ende i interesuar për mua dhe tha të vazhdojmë të presim”, shkroi Griezmann në autobiografinë e tij.

“Së fundi disa orë para mbylljes së tregut, ai na tregoi se Arsenali nuk do të bënte një lëvizje. Nuk më pëlqen të thuhet diçka dhe të mos ndodhë. “Kështu që kur Eric më tha më vonë se klubi i Londrës është i interesuar përsëri, i thashë atij: ‘Harroje atë, pas goditjes që na dhanë’.”

Mesut Ozil, Yaya Sanogo dhe Mathieu Flamini ishin ndër nënshkrimet e Arsenalit për dritaren e verës 2013.

Griezmann u bashkua me Atletico Madrid nga Real Sociedad në një kontratë prej 24 milionë funtash në 2014 dhe fitoi çmimin Më i Miri i La Ligës për sezonin 2015/16.

David Silva ka nënshkruar një kontratë të re njëvjeçare me Manchester City-in

David Silva ka nënshkruar një kontratë të re njëvjeçare me Manchester City-in.

Marrëveshja e mban mesfushorin 31-vjeçar të Spanjës me udhëheqësit e Premier League deri në vitin 2020, duke e çuar qëndrimin e tij në klub deri në 10 vjet. Silva ka bërë 234 paraqitje në ligë që kur ka hyrë në City nga Valencia në 2010, duke shënuar 40 gola për klubin.

“Jam shumë i lumtur që e kam bërë të ardhmen time në City”, tha ai në faqen zyrtare të klubit.

“Jam jashtëzakonisht krenar për atë që kam arritur në City në shtatë e gjysmë sezone këtu dhe me Pep Guardiola në krye ndjej që ne jemi në një pozitë të shkëlqyer për të fituar trofe këtë sezon dhe më gjerë. “Stili i futbollit që po luajmë është një kënaqësi për të qenë pjesë e tij dhe unë pres që të fitoj më shumë tituj në vitet që vijnë”.

Drejtori i Futbollit, Txiki Begiristain, tha: “Ne jemi shumë të kënaqur me këtë njoftim. David Silva jo vetëm që ishte qendra e suksesit të klubit gjatë viteve të fundit, por mbetet një nga lojtarët kryesorë të ekipit. “Ai ka treguar përsëri këtë sezon se ai është mesfushori më i mirë krijues në futbollin anglez dhe ai do të jetë shumë i rëndësishëm në zhvillimin e lojtarëve të talentuar të rinj në vitin e ardhshëm”.

Këtë sezon, Silva është paraqitur 18 herë për ekipin e Pep Guardiolës, i cili rri në tetë pikë larg kundërshtarve në tabelë pas arritjes së një rekordi të ri klubi me 12 fitore të njëpasnjëshme. Gjatë kohës së tij në Etihad, Silva ka fituar dy tituj të Premier Ligës, dy Kupat e Ligës dhe një FA Kupë.

Arsene Wenger: Alexis Sanchez dhe Mesut Ozil nuk do të largohen në janar

Menaxheri i Arsenalit Arsene Wenger thotë se Alexis Sanchez dhe Mesut Ozil nuk do të largohen nga klubi gjatë dritares së transferimeve të janarit.

Çifti është jashtë kontratës në fund të sezonit, por Wenger thotë se shpreson se ata do të jenë lojtarë të Arsenalit në vazhdim. Sanchez dhe Ozil kanë qenë të lidhur me disa nga klubet më të mëdha në Evropë, por përkundër faktit që kontratat e tyre përfundojnë më 30 qershor 2018, Wenger është i bindur se Gunners nuk do të tundohet të fitojë para gjatë dritares së dimrit. I pyetur të martën nëse palët do të jenë akoma lojtarë të Arsenalit më 1 shkurt, Wenger tha: “Po, natyrisht, kjo është ajo që thamë shumë herë”.

Wenger tha: “Unë nuk jam i vetmi që mund ta vendosë këtë.

“Ata kanë një pjesë për të luajtur në atë po ashtu, por, nëse është vendimi im, po”.

“Unë nuk mendoj çdo ditë për këtë. Në momentin që unë mendoj, për sa kohë që ata janë këtu, ata duhet të japin maksimumin e tyre për ekipin dhe për klubin.

“Në kokën time, ata qëndrojnë deri në fund të sezonit.

“Ky ishte vendimi i marrë në fillim të sezonit – nëse nuk ndodh diçka e pabesueshme, nuk mendoj se duhet të ndryshojë. “Ata po shkojnë në vitin e fundit të kontratës së tyre. “A do të qëndrojnë më gjatë? Është e pamundur të përgjigjemi sot, por ata kanë një kontratë deri në fund të sezonit”.

Ozil humbi fitoren e së dielës në Burnley për shkak të sëmundjes dhe ai mbetet i dyshimtë për vizitën e Huddersfield të mërkurën. Wenger tha të martën: “Nga ndeshja e së dielës, sigurisht që nuk kemi pasur Mesut Ozilin. “Ai ka planifikuar të praktikojë përsëri sot dhe do të bëjmë një vlerësim pas sesionit të trajnimit”.

Davinson Sanchez i gatshëm për të fituar trofe me Tottenhamin

Davinson Sanchez thotë se do të japë “gjithçka” për të fituar trofe me Tottenhamin kur ai duket të paguajë besimin e treguar prej tij nga Mauricio Pochettino.

Tottenham nënshkroi mbrojtësin nga Ajax në gusht për një rekord prej 42 milionë funtave, me Kolumbianin si objektiv për Barcelonën dhe Interin. Sanchez është bërë një motor i rregullt nën Pochettino, duke bërë 15 paraqitje për Spurs këtë sezon dhe argjentinasi ka mbështetur 21-vjeçarin që të bëhet një nga mbrojtësit më të mirë të botës. Pas vendosjes në jetë në Angli, Sanchez është i etur të vazhdojë të japë shfaqje të forta në fushë, pasi Tottenham kryeson në një orar të zënë të ndeshjeve.

“Është detyra ime të jap gjithçka që mundem në fushë për të na ndihmuar të luftojmë për trofe, që në fund të fundit është objektivi përfundimtar”, tha Sanchez.

“Unë kam qenë i mirëpritur dhe shumë ngrohtësisht nga të gjithë këtu dhe unë mendoj se jam duke treguar me shfaqjet e mia në fushë. “Ajo që unë jam duke u përpjekur të bëj tani është që t’ua jap përsëri të gjithëve në Tottenham – gjithë kujdesin dhe gjithë dashurinë që më kanë treguar që kur kam ardhur dhe besimin që më kanë treguar në mua. “Nuk ka asgjë më të mirë se të jesh në gjendje në një fushë duke ja rikthyer të gjithëve besimin që shokët dhe menaxherët e tu kanë treguar”.

Jurgen Klopp: Manchester City do të jetë i vështirë për t’u kapur

Bosi i Liverpulit, Jurgen Klopp ka refuzuar të pranojë se titulli i Premier League i përket Manchester City-it, por pranon se do të jetë e vështirë për të kapur anën e Pep Guardiolës në formën e tyre aktuale.

City shtyu epërsinë e tij në krye të tabelës në tetë pikë të dielën pasi erdhi nga prapa për të mposhtur Huddersfield larg shtëpisë, ndërsa Liverpool u mbajtën në një barazim 1-1 duke mbrojtur kampionët Chelseai në Anfield të shtunën. Reds janë tashmë 14 pikë prapa City-it vetëm 13 ndeshje në kampionat, por Klopp këmbëngul se gara e titullit nuk është në përfundim i paregjistruar dhe i ka kërkuar lojtarëve të tij të jenë të gatshëm në qoftë se pala e Guardiolës vuan një rënie në formë.

“E pashë ndeshjen kundër Huddersfield, po Manchester City meriton të fitojë, por nuk ishte si Huddersfield nuk mund të kishte fituar”, tha Klopp.

“Për sa kohë që ata vazhdojnë të fitojnë, askush tjetër nuk ka një shans. Nëse ata ndalojnë të fitojnë dhe ekipet e tjera kanë momentet e tyre të mira, atëherë ata janë shumë më shumë në të njëjtën distancë larg nga City, sipas pikave.”Është e mundur që t’i marrim ato akoma, por për momentin nuk më intereson, sepse duam të kemi tre (pikat) e ardhshme, dhe tre të tjerat. “Nëse dikush lufton, atëherë duhet të jeni atje, por jo për ne në këtë moment, ne jemi shumë larg. Nëse vazhdojnë të shkojnë kështu, atëherë askush nuk ka shanse, atëherë është vendosur tashmë”.

Raul Sanllehi do të bashkohet me Arsenalin si kreu i marrëdhënieve të futbollit

Arsenali ka emëruar drejtorin e Barcelonës që po largohet nga futbolli Raul Sanllehi si kreun e marrëdhënieve të futbollit.

Sanllehi do të fillojë në rolin e tij të ri në Emirates në shkurt, ndërsa koha e tij në Barcelonë do të përfundojë në dhjetor pas 14 vjetësh në klub. Si kreu i marrëdhënieve të futbollit, Sanllehi do të jetë përgjegjës për negociatat e lojtarëve, duke punuar me menaxherin Arsene Wenger, shefin ekzekutiv Ivan Gazidis dhe negociatorin e kontratave Huss Fahmy. Krahas kësaj, ai do të përfaqësojë Arsenalin dhe do të mbështesë klubin me organet qeverisëse ndërkombëtare dhe vendore. Ky emërim vjen vetëm një javë pasi Arsenali punësoi shefin e skuadrës Borussia Dortmund Sven Mislintat si kreun e rekrutimit.

Gazidis tha për faqen e internetit të Arsenalit: “Gjatë tre viteve të fundit kemi plotësuar ekipin tonë me ekspertizë më të lartë në të gjitha aspektet e operacioneve tona të futbollit.

“Emërimi i Raul është një tjetër hap i rëndësishëm në zhvillimin e infrastrukturës që na nevojitet në klub për të marrë gjithçka që bëjmë në nivelin e ardhshëm. Raul ka kontakte të gjera në të gjithë botën e futbollit dhe është përfshirë drejtpërdrejt në disa nga transferimet më të mëdha në Evropë në vitet e fundit. Ne shpresojmë që ai të sjellë atë ekspertizë në Arsenal “.

Zinedine Zidane: Do të jem i durueshëm me Gareth Bale

Gareth Bale do të shfaqë për herë të parë pas dy muajve, kur Real Madridi do të presë Fuenlabrada të tretë në Copa del Rey të martën.

Gjurmët katërvjeçare të Bale në kryeqytetin spanjoll janë dëmtuar nga lëndimet, sidomos në vitin e kaluar pasi ai ka përfunduar 90 minuta vetëm katër herë. “Unë dua që Bale të jetë plotësisht i aftë, por unë nuk mund të them se kur do të jetë,” tha Zidane të hënën, pasi Bale u kthye në stërvitje të plotë pas një lëndimi të kofshës.

“Ideja është se nesër ai mund të luajë dhe ai duket mirë. Si gjithmonë ai ka nevojë për kohë në lojë dhe se si ndeshjet shkojn do të përcaktojë se cila rrugë është më e mirë për ne për të marrë.

“Ai do të luajë nesër, por nuk e di për sa kohë”.

Zidane pritet të bëjë ndryshime me shumicë për përplasjen në Bernabeu me Real që tashmë kryeson 2-0 në total. Bale ende nuk ka luajtur një minutë të vetme këtë sezon së bashku me Cristiano Ronaldo dhe Karim Benzema të bashkangjitur në lëndime dhe pezullime në fillim të sezonit.

Sidoqoftë, Zidane shpreson ti shoh Gareth Bale, Cristiano Ronaldo dhe Karim Benzema,” shtoi francezi. “Ka qenë një kohë e gjatë që kur i kam parë së bashku.”

Everton vazhdon bisedimet me Sam Allardyce për t’u bërë menaxher i ardhshëm i klubit

Everton ka rihapur bisedimet me Sam Allardyce për t’u bërë menaxher i ardhshëm i tyre, sipas Sky Sports.

Allardyce ishte përfshirë në bisedime dy javë më parë pasi Ronald Koeman u shkarkua, por një marrëveshje nuk mund të arrihej. Por pasi Everton dështoi me përpjekjet e tyre për të vendosur drejtorin e Watford, Marco Silva, dhe pati një humbje të mjerë nga pesë humbje nga shtatë ndeshje nën drejtimin e përkohshëm të David Unsworth, Toffees përsëri iu afrua Allardyce brenda 48 orëve të fundit. Dhe një burim i ka thënë Sky Sports News se është bërë përparim në aspektin kyç të kohëzgjatjes së kontratës të 63 vjeçarit.

Allardyce fillimisht ofroi një marrëveshje deri në fund të sezonit dhe, pasi u largua nga diskutimet, tha se nuk ndihej i kërkuar mjaft nga klubi dhe u hoq nga pavendosmëria e tyre. Allardyce ka qenë zgjedhja e preferuar e drejtorit të futbollit të Evertonit Steve Walsh, por pronari Farhad Moshiri deri tani ka pasur ide të tjera.

Puna e fundit e Allardyce ishte në Crystal Palace, të cilën ai e la në maj pasi i shpëtoi ata nga rënia, por ai ishte i etur të merrte një pushim nga menaxhmenti dhe nuk kishte ambicie për një punë tjetër.

Michael Emenalo bashkohet me Monakon

Monako ka njoftuar emërimin e ish drejtorit teknik të Chelsea-it Michael Emenalon si drejtor të ri sportiv.

52-vjeçari dha dorëheqjen nga posti i tij në Stamford Bridge më parë këtë muaj dhe tani ka marrë një rol të ngjashëm në klubin e Ligue 1. Emenalo, i cili do të punojë nën nënkryetarin Vadim Vasilyev, tha në faqen e internetit të Monakos: “Kjo është një mundësi e mrekullueshme për mua në një projekt me cilësi të lartë.

“Monaco ka treguar përparim të madh për disa sezone dhe jam i bindur se e ardhmja do të jetë po aq ambicioze. “Dëshira e Vadim Vasilyev për mua për t’u bashkuar me Monacon ishte vendimtare dhe për mua, zgjedhja ishte e natyrshme pas vendimit tim për të lënë Chelsean-in”. Vasilyev vlerësoi rekordin e Emenalo-s në “identifikimin dhe rekrutimin” e talenteve.