Granit Xhaka: Besoj se klubi ka treguar karakterin në fitoren ndaj Swansea-as

Granit Xhaka beson se Arsenali ka treguar karakterin e tyre në javën e kaluar pasi luftoi nga prapa për të fituar në tri raste.

Qëndrimi i Arsenalit është vënë në pikëpyetje në disa lagje që nga fillimi i sezonit, me kapitenin Watford Troy Deeney kritiku më i zëshëm pas fitores mbi Gunners. Arsene Wenger mbrojti lojtarët e tij pas kritikave të Deeney para se Arsenal të vinte nga prapa për të mundur Swansea 2-1 në takimin e tyre në Premier League në stadiumin Emirates të shtunën. Një javë më parë, djemët e Wenger u detyruan të luftonin nga një deficit 1-0 për të mundur Everton 5-2 në Goodison Park, i cili u pasua nga një shfaqje e ngjashme kundër Norwich në Kupën Carabao të martën.

“Është e treta herë në javë që ekipi ka ardhur nga prapa për të fituar, që thotë shumë për këtë skuadër”, tha Xhaka për arsenal.com pas fitores së rikthimit ndaj Swansea.

“Shumë njerëz flasin për karakterin e ekipit tonë, se nuk është e drejtë dhe se ne duhet të bëjmë më shumë, por ne gjithmonë tregojmë se mund të kthehemi.

“Sot kemi qenë 1-0 poshtë, javën e kaluar ne kemi qenë 1-0 poshtë, por kemi kthyer lojërat përreth dhe kjo tregon karakterin e këtij ekipi, tha Xhaka.

Arsenali mbetet në vendin e pestë në Premier Ligë, por tani janë vetëm një pikë pas rivalëve vendas Tottenham, i cili është ulur në vendin e tretë, përpara një udhëtimi për t’u përballur me Manchester City-in në fundjavën e ardhshme.

Dele Alli: Tottenham është ende në një pozicion fantastik pavarësisht nga disfatat

Dele Alli ka insistuar që Tottenham është në një “pozitë fantastike” për të shijuar një fushatë të suksesshme pavarësisht nga humbjet.

Ana e Mauricio Pochettino pasoi mesjaven e tyre të Kupës Carabao me humbjen nga West Ham, ku ata hodhën posht një avantazh 2-0 në pjesën e parë kundër Hammers për të humbur 3-2, me një humbje të ngushtë 1-0 ndaj Manchester United në Old Trafford të shtunën . Tottenham erdhi në javë i freskët nga fitorja bindëse e tyre 4-1 ndaj Liverpoolit në fundjavën e kaluar dhe Alli beson se ata nuk mund të humbasin vëmendjen përpara një tjetër javë kyçe të ndeshjeve, që përfshin mikpritjen e Real Madridit në Wembley dhe një takim në Premier League kundër Crystal Palace.

“Ne nuk duam vetëm të garojmë, ne duam të fitojmë dhe si një ekip”, tha Alli, i cili ka gjasa të shfaqet për Anglinë gjatë pushimit të ardhshëm ndërkombëtar, tha për faqen zyrtare të klubit.

“Ne jemi të frustruar, por tani kemi dy ndeshje të mëdha, me Real Madridin dhe me Palace kështu që është e rëndësishme që ne të mësojmë nga kjo, të punojmë për atë që ka shkuar keq dhe të vazhdojmë të përmirsohemi si ekip sepse jemi ende në një pozicion fantastik dhe ne ‘ kemi qenë në formë të mirë, kështu që nuk mund të lejojmë që kjo të na kthej prapa. “

Mourinho “i zhgënjyer” me mungesën e mbështetjes së disa tifozve për Romelu Lukakun

Jose Mourinho është “i zhgënjyer” me mungesën e mbështetjes së disa tifozve të Manchester United për sulmuesin Romelu Lukaku.

Pas një fillimi shume të mire në karrierën e tij në United në të cilën ai shenoi shtatë herë në shtatë ndeshjet e hapjes të Premier Ligës, Lukaku nuk arriti të shënojë në tre të fundit. Regjistrimi i tij në lojëra të mëdha është vënë në pikëpyetje në disa lagje dhe ai bëri shumë pak për të qetësuar kritikët e tij në Anfield dy javë pasi ai u përpoq të bënte një ndikim gjatë një barazimi 0-0. Disa nga prekjet e tij gjatë fitores 1-0 kundër Spurs të shtunën nxitën ragime nga turma në Old Trafford, por ai bëri një ndikim vendimtar me goditjen e tij për të asistuar Anthony Martial dhe Mourinho ndjen se ai është duke u nënvlerësuar.

“Dua që mbështetësit të më shpjegojnë se pse ata nuk e mbështesin atë aq shumë, sepse ai jep gjithçka dhe mendoj se nuk është e drejtë kur shënon golin ose nuk shënon golin ai bën të gjithë ndryshimin”, tha Mourinho për MUTV.

“Unë nuk mendoj se është e drejtë mbi të gjitha. Pra, unë jam pak i zhgënjyer – por jo me të. Me të unë jam shumë i kënaqur”.

United ka shënuar më shumë se një gol vetëm një herë në këto 12 ndeshje – një fitore 2-0 ndaj Chelsea-it sezonin e kaluar duke mos arritur të shënojë në pesë nga gjashtë ndeshje larg.

Robert Lewandowski shpreson të përballet me Celtic në Ligën e Kampionëve

Robert Lewandowski shpreson të jetë në dispozicion për ndeshjen e Ligës së Kampionëve të Bayern Munich me Celtic pavarësisht se ka pësuar një dëmtim të lehtë të shtunën.

Dëmtimet ndaj Thomas Muller dhe Franck Ribery kanë lënë Bayerni pa opsione sulmuese dhe zëvendësimi i Lewandowskit në fund të gjysmës së parë të fitores 2-0 kundër Leipzig ishte një tjetër shqetësim për ta. Mesfushori Arturo Vidal mori vendin e tij pasi Bayern luajti pa një sulmues të njohur në pjesën e dytë, por sulmuesi polakë këmbëngul se tërheqja e tij ishte thjesht një masë paraprake.

Ai i tha për Sport Bild: “Për mua, Glasgow është po aq i rëndësishëm sa ndeshja tjetër e Bundesligës kundër Borussia Dortmundit. “Nuk desha të rrezikoja të shtunën – ajo u ndje si një ngërç.. Nuk është edhe aq keq.

“Ky sezon ka qenë vërtet i vështirë për mua. Kam luajtur për Bayernin dhe Poloninë çdo tre ditë që kur ka filluar.

“Asnjë lojtar nuk mund të luajë 90 minuta në çdo ndeshje, por për momentin nuk ka asnjë opsion tjetër. Nuk kemi një zëvendësues në pozicionin tim në Bayern”.

Lewandowski dhe James Rodriguez shënuan golat e Bayernit kundër Leipzig.

Eden Hazard: Jam plotësisht i gatshëm për ndeshjen e ardhshme

Eden Hazard është shprehur i gatshëm për të goditur formën më të mirë përpara një jave të rëndësishme për Chelsea-in.

Lojtari i Belgjikës goditi në fitoren 1-0 të së shtunës në Bournemouth, për të mbajtur nëntë pikë të Chelsea=it nga udhëheqësit e Premier League Manchester City. Hazard humbi fillimin e sezonit pas operacionit në kyç, por  ka shënuar tre gola në shumë ndeshje të Chelsea-it në të gjitha garat. Blues udhëton për në Romë në Ligën e Kampionëve të martën, përpara se të pret Manchester United-in në ligë të dielën, dhe Hazard shpreson të marrë veten dhe anën e tij në një shtytje të re.

Hazard i tha Chelseai TV: “Po sigurisht, definitivisht po stërvitem shumë, lëndimi është e kaluara, jam plotësisht i gatshëm për ndeshjen e ardhshme, unë vetëm dua për të luajtur. “Një javë e madhe po vjen, kështu që ishte gjithashtu e rëndësishme për besimin që të qëndronte i lartë pas ndeshjes kundër Watford, për të fituar në Bournemouth, kemi dy loj të rëndësishme në Champions League dh Premier League dhe jemi gati për ti luajtur të dyja”.

Anglia fiton Kupën e Botës në U-17 me fitoren 5-2 ndaj Spanjës në Kolkata

Anglia bëri një rikthim të pabesueshëm për të fituar finalen e Kupës së Botës në U-17 me një fitore 5-2 ndaj Spanjës në Kolkata.

Ana e Steve Cooper kishte humbur në penallti me të njëjtit kundërshtar në finalen e Kampionatit Europian të kësaj vere, por pavarësisht se kishin marr dy gola ​​në pjesën e parë në Indi, ata patën hakmarrje në stilin sensacional nëpërmjet golave ​​nga Rhian Brewster, Morgan Gibbs-White, Marc Guehi dhe Phil Foden me dy gola. Triumfi kap një vit të mrekullueshëm për anët e të rinjve të Anglisë, gjë që ka parë që U19 të fitojnë Kampionatin Europian dhe U20 të fitojnë Kupën e Botës dhe Toulon Tournament.

Zlatan Ibrahimoviç këmbëngul se misioni i tij është të fitojë Premier Ligën

Zlatan Ibrahimoviç këmbëngul se misioni i tij është të fitojë Premier Ligën dhe të përfundojë atë që ai ka filluar në Manchester United.

36-vjeçari ka dalë nga dëmtimi i ligamentit të gjurit në prill, i cili përfundoi fushatën debutuese të sulmuesit në Old Trafford pasi ka shënuar 28 gola në 46 ndeshje. Pas një procesi pozitiv rehabilitimi, i cili është ende në vazhdim, United vendosi të ri-nënshkruajë sulmuesin në një marrëveshje njëvjeçare në gusht, me Ibrahimoviç duke u zotuar: “Unë jam kthyer për të përfunduar atë që kam filluar”.

Dhe duke folur me Thierry Henry përpara përplasjes së United me Tottenhamin në Old Trafford të shtunën suedez sqaroi pse ai u kthye.

“Unë thashë se jam kthyer për të përfunduar atë që kam filluar”, tha ai.

“Gjithçka që kam ndërtuar në sezonin e parë – natyrisht që kemi fituar tre trofe – fundi për mua nuk ishte fundi që dëshirova, ose askush nuk donte, sidomos se si shkoi sezoni i shkuar.

“Objektivi është Premier Liga. Ky është synimi im për të përfunduar.

“Gjithçka që fillova në sezonin e parë, ne do të përfundojmë në të dytën.”

Pasi filloi fushatën United mori trofeun e League Cup dhe Europa League sezonin e kaluar, duke i ndihmuar gjithashtu ata të kualifikohen për Ligën e Kampionëve.

Harry Kane do të humbasë ndeshjen e Tottenhamit me Manchester United-in të shtunën

Harry Kane do të humbasë përplasjen e Tottenhamit me Manchester United-in të shtunën pas dështimit të rimëkëmbjes nga një dëmtim, konfirmoi Mauricio Pochettino.

Sulmuesi i Anglisë i është nënshtruar një vlerësimi në fillim të kësaj jave për dëmtimin që ai pësoi gjatë fitores së Spurs ‘4-1 në Premier League ndaj Liverpool-it të dielën e kaluar dhe u konfirmua se ai ka një tendosje të vogël. Pochettino konfirmoi dëmtimi i Kane nuk konsiderohet serioz dhe ai mund të jetë i aftë në kohë përballë Real Madridit në Ligën e Kampionëve në Wembley të mërkurën. Kur u pyet për disponueshmërinë e Kane, shefi i Spurs u tha gazetarëve: “Jo, për nesër nuk mund të rrezikojmë. Është një dëm i vogël, shumë i vogël, por nuk mund të rrezikojmë për nesër.

“Ne do të shohim për të mërkurën dhe Real Madridin, por për nesër, është e pamundur.

“Gjithmonë ju dëshironi që të gjithë lojtarët të jenë në dispozicion, por është një problem, luani më shumë ose luani më pak, sepse është më e rëndësishmja që të gjithë janë të disponueshëm”.

Mungesa e Kane është një goditje për Spurs pasi ai kishte qenë në formë të shkëlqyeshme për klubin dhe vendin, me 17 gola në 16 paraqitjet e tij të fundit.

Pep Guardiola: Vincent Kompany do të kthehet në javën e ardhshme

Vincent Kompany pritet të kthehet në trajnim me Manchester City-in brenda 10 ditëve pas një problemi muskulor, thotë Pep Guardiola.

Kapiteni i Manchester City-it Kompany nuk ka luajtur që nga marrja e një dëmtimi në pulp për Belgjikën në fund të gushtit dhe këtë javë udhëtoi për në Barcelonë për të parë Dr Ramon Cugat, një mik i ngushtë i Guardiolës. Vincent Kompany pritet të bashkohet me shokët e tij të ekipit para fundit të javës së ardhshme, por nuk do të jetë në dispozicion për t’u përballur me West Brom të shtunën.

“Ai është shumë më mirë”, tha Guardiola në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes. “Unë mendoj se në javën e ardhshme ose 10 ditë ai do të kthehet.”

Philippe Coutinho në dyshim për ndeshjen e Liverpoolit kundër Huddersfield-it

Philippe Coutinho është në dyshim për ndeshjen e Liverpoolit kundër Huddersfield të shtunën, pasi i ka tensionuar muskujt e tij.

Ylli brazilian përballet me një test fizik pas trajnimit të premten pasdite për të përcaktuar nëse ai do të jetë në dispozicion. Duke folur në konferencën e tij për shtyp të premten, Jurgen Klopp tha: “Javën e kaluar ai kishte probleme me shpinën, dhe e kaloi me trajtim, ai ishte i aftë për lojë, këtë javë ai ka një problem abduktor, nuk është e qartë deri tani nëse ai është gati për nesër .

“Ne do të marrim vendimin pas trajnimit të sotëm. Ai nuk ka trajnuar dje”.

Ka pasur disa lajme më të mira në frontin e dëmtimeve me Klopp që ka konfirmuar se Adam Lallana dhe Sadio Mane pritet të jenë në dispozicion pas pushimit, kur Liverpooli të presë Southampton më 18 nëntor.