Lionel Messi, Neymar dhe Cristiano Ronaldo janë emëruar si finalistë për çmimin e Lojtarit më të Mirë të FIFA-s në 2017

Dyshja e Ligës dhe ylli i PSG janë përzgjedhur për lojtarin më të mirë të vitit, një çmim i fituar nga portugezi në vitin 2016

Lionel Messi, Neymar dhe Cristiano Ronaldo janë emëruar si finalistë për çmimin e Lojtarit më të Mirë të FIFA-s në 2017. Ylli i Real Madridit Ronaldo fitoi çmimin vitin e kaluar, që ishte edicioni inaugurues i ngjarjes.
Paneli për të vendosur lojtarin më të mirë të meshkujve përfshinte Cafu, Landon Donovan, Enzo Francescoli, Diego Maradona, Carles Puyol, Carlos Valderrama dhe Edwin van der Sar. Fituesi do të shpallet në Palladium të Londrës më 23 tetor.

Messi ishte i dyti pas Ronaldos në votimet e sezonit të kaluar, me Antoine Griezmann në vendin e tretë. Ylli i Paris Saint-Germain Neymar ishte i katërti në çmimin e Lojtarit më të Mirë të FIFA-s 2016, por shkon në vendin e tretë këtë vit së bashku me ish-bashkëlojtarin e Barcelonës, Messin.

Mesut Ozil është kthyer në stërvitje pas lëndimit në gju

Mesut Ozil ka zbuluar se ai është duke u trajnuar me Arsenalin pas një lëndimi në gju.

Gjermani e humbi lojën e Arsenalit me Chelsea-in në Stamford Bridge të dielën, si dhe fitoren 3-1 në Europa League mbi Köln, duke pësuar “një inflamacion të vogël” në gju. Ozil nuk është pjesë e skuadrës së Arsenalit për Carabao Cup kundër Doncaster të mërkurën, por ka zbuluar se ai pret të bëjë rikthimin e tij në të ardhmen e afërt.

“Lajmi i mirë: po kthehem në fushë,” tha Ozil në Instagram. “Siç mund ta keni dëgjuar unë po vuaj nga një inflamacion i vogël në gjurin tim. “Po ndjehëm çdo ditë më mirë dhe shpresoj të rikthehem shumë shpejt”.

Alex Iwobi, 21 vjeç, ka luajtur në të dy ndeshjet në të cilat Ozil ka munguar, duke impresionuar në një rol sulmues bashkë me Danny Welbeck dhe Alexandre Lacazette kundër Chelsea-it.

Alan McInally: Jurgen Klopp ka një problem të madh në Liverpool

Jurgen Klopp ka një problem të madh në Liverpool pasi ekipi i tij u mundë 2-0 në Leicester në Kupën Carabao të martën, thotë Alan McInally.

Liverpooli dominonte posedimin e topit dhe goditjet në portë gjatë ndeshjes, por u eliminuan nga gara, pasi golat e Shinji Okazaki dhe Islam Slimani siguruan kalimin e Leicesterit në 16-she Duke folur për Sky Sports News të mërkurën, McInally tha: “Liverpooli ka një problem për ta vendosur topin në pjesën e prapme të rrjetës.

“Mbizotërimi i plotë dhe dominimi që ata kishin në gjysmën e parë të lojës nuk ishte keq por problemi është mos fitimi i ndeshjeve, për këtë arsyje mendojë se Klopp ka probleme në Liverpool.

Por McInally beson se ende ka dritë në fund të tunelit për Kloppe, skuadra e të cilit është pa një fitore që prej mundëjes së Arsenalit 4-0 në gusht.

Zinedine Zidane ka rinovuar kontratën e tij me Real Madridin

Trajneri i Real Madridit Zinedine Zidane tha të martën se ai ka rinovuar kontratën e tij me kampionët spanjollë, edhe pse marrëveshja ende nuk është shpallur zyrtarisht.

Madrid ka ripërtërirë kontratat e lojtarëve të ndryshëm në javët e fundit dhe francezi tha në konference për shtyp se ai gjithashtu e ka zgjatur marrëveshjen e tij, e cila do të kishte përfunduar në fund të këtij sezoni. “Përsa i përket rinovimit, është bërë tashmë, por kjo nuk do të thotë asgjë,” tha Zidane. “Mua më intereson çdo ditë dhe nuk po shikoj më tej se kjo”. Zidane mori përgjegjësinë për Realin në janar 2016 dhe i ka çuar ata në trofe të njëpasnjëshm të Ligës së Kampionëve dhe titullin e tyre të parë të La Ligës që nga viti 2012, si dhe fitorja e Kupës së UEFA Super Cup dy herë dhe FIFA Club World Cup.

Real Madridi vazhdon të mërkurën mbrojtjen e titullit të ligës ndërsa ata presin Real Betis, edhe pse ata do të jenë pa mbrojtësin Theo Hernandez, i cili lëndoi krahun e tij në fitoren 3-1 të së dielës në Real Sociedad.

Mauricio Pochettino: Dele Alli dhe Tottenham nuk janë në bisedime për kontratë të re

Mauricio Pochettino thotë se raportet që Dele Alli dhe Tottenham janë në bisedime për një kontratë të re janë vetëm spekulime.

Disa gazeta kanë deklaruar se 21-vjeçari kishte hapur negociata për një marrëveshje tjetër, pasi kishte rënë dakord vetëm për një zgjatje afatgjatë një vit më parë. Duke folur përpara përplasjes së Kupës Carabao të martën me Barnsley në Wembley, Pochettino tha se ishin vetëm “spekulime”.Ai shtoi: “Ashtu si gjithmonë ju them, kur ndodh diçka ose nëse një vendim ndodh klubi do të komunikojë, por këto janë vetëm spekulime.” Është raportuar gjithashtu kohët e fundit se shumë nga agjentët kryesorë të futbollit në botë po kërkonin të merrnin Allin në shinjestrën e tyre.

Bosi argjentinas u pyet nëse mesfushori i ishte afruar atij për këshilla për përfaqësimin e tij. Pochettino tha: “Ai nuk pyeti për këtë dhe është biznesi i tij. Natyrisht, çdo lojtar mund të më pyesë dhe të mund të trokas derën time. “Unë jam i hapur për të dhënë këshilla por ai nuk më pyeti dhe unë nuk mund të them më shumë.”

Alli ka impresionuar për klubin në veri të Londrës që nga nënshkrimi i MK Dons pak më shumë se dy vjet më parë në një marrëveshje prej 5 milionë funtave.

Dani Carvajal ka nënshkruar një kontratë të re me Real Madridin

Dani Carvajal ka nënshkruar një zgjatje të kontratës me Real Madridin për ta mbajtur atë në klub deri në qershor 2022.

Spanjolli 25-vjeçar është bërë lojtari i tretë i ekipit të parë për të nënshkruar një marrëveshje të re me Real Madridin në hapësirën e një jave, me Iscon dhe Marcelon që kanë shkruar kushtet e reja. Carvajal u largua nga Real në vitin 2012 për të nënshkruar një kontratë pesëvjeçare në Bundesliga me Bayer Leverkusen, vetëm për Realin që të aktivizojë një mundësi për të ri-nënshkruar mbrojtësin një vit më vonë.

Kthimi i plotë ka shkuar që të bëjë 165 paraqitje për klubin, duke fituar tri herë Champions League së bashku me titujt e La Ligas dhe Copa del Rey. Dominimi i Carvajal në rolin e mbrojtësit djathtë do të thotë që Danilo, i cili më pas u transferua në Manchester City në një transferim prej 26.5 milionë funtash, ishte i kufizuar në një rol të vogël në Bernabeu.

Adrien Silva është kthyer në Portugali

Adrien Silva është kthyer në Portugali ndërsa Leicester vazhdon të presë në dispozicion e tij.

Portugezit nuk i lejohet të stërvitet me Foxes pasi FIFA bllokoi kalimin e tij prej 22 milionë funtave nga Sporting Lisbon, sepse dokumentacioni i tij u prit nga FA 14 sekonda pas afatit përfundimtar. Leicesteri ende nuk ka dëgjuar nëse transferimi do të jetë i ratifikuar dhe mesfushori do të vazhdojë të pres kur Leicesteri do të përballet me Liverpoolin në Kupën Carabao të martën. 28-vjeçari ka trajnuar me trajnerët e fitnesit kur klubi zyrtarizon një apel, por Silva është kthyer në shtëpi për tani. Bossi Craig Shakespeare tha: “Ai është kthyer në Portugali për momentin, ai është një baba që pritet, kështu që ai ka kaluar pak kohë me familjen e tij në fundjavë, dhe pastaj do të shohim se çfarë sjell procesi nga tani.

Alvaro Morata: Manchester United më bëri një ofertë?

Alvaro Morata ka zbuluar se ai kishte një ofertë për t’u bashkuar me Manchester United përpara transferimit të tij nga Real Madrid në Chelsea.

Por 24-vjeçari tha se prania e Antonio Conte në Stamford Bridge bëri që të marr vendimin e tij për t’u transferuar në Londër para Manchesterit një vendim të lehtë. Morata tha se nuk ishte në dijeni për asnjë interes nga Chelsea në fillim të dritares së transferimeve dhe mendoi se ata ishin duke synuar “një lojtar tjetër”.

Ai mbetet i pasigurt nëse ai lojtar ishte Romelu Lukaku, i cili u ble nga Manchester United për 90 milionë funta. “Kam pasur oferta të ndryshme këtë verë, jo vetëm Chelsea dhe Manchester United, por edhe nga ligat e ndryshme,” tha ai për Daily Mail. “Ishte një situatë e mirë për mua. “Biseda më e rëndësishme dhe më e mirë që kisha ishte me Conte, ai donte që unë të vija këtu.

“Por unë fola me Conte disa herë – dhe jo vetëm këtë verë. U ndjeva në borxh ndaj tij. Ai më nënshkroi për Juventusin, por u largua shumë shpejt për të menaxhuar Italinë. “Gjithmonë kam dashur të luaj për të, pasi kalova vetëm dy muaj me të, por u ndjeva sikur ta njihja përgjithmonë.” Kur e kuptova se ai donte të më nënshkruante këtë verë, nuk mendova dy herë. për të bërë këtë veprim. ”

“Kur fola me Conte verën e kaluar, thashë: ‘Nëse unë do të largohem nga Real Madrid, do të jetë vetëm për Chelsea-in’.

Zlatan Ibrahimovic: Do të kthehem edhe më i mirë nga lëndimi për United-in

Zlatan Ibrahimoviç thotë se do të jetë një “version më i mirë” i tij kur të kthehet nga lëndimi tek Manchester United.

35 vjeçari u largua nga Paris Saint-Germain për Old Trafford verën e kaluar dhe shënoi 28 gola në fushatën e tij të parë në futbollin anglez. Ibrahimoviç shënoi në të dyja garat e EFL Cup dhe Community Shield në Wembley, si dhe luajti një rol kyç në fushatën triumfuese të United-it në Europa League në të cilën ai pësoi një lëndim të rëndë në gju. Pesë muaj më vonë dhe sulmuesi po bën përparim mbresëlënës në rimëkëmbjen e tij nga dëmtimi i ligamentit të gjurit dhe, pasi u lirua fillimisht në verë, është shpërblyer me një kontratë deri në fund të sezonit. Ibrahimoviç ka minimizuar dëmtimin e ligamentit të gjurit si një “pushim i vogël për një dëmtim të vogël”, edhe pse durimi dhe pozitiviteti kanë qenë çelësi gjatë rehabilitimit.

“Ndihem mirë,” tha Ibrahimoviç, të cilit shokët e skuadrës e presin Evertonin në Super Sunday. “Unë kam trajnuar çdo ditë që kur isha operuar në gju, nuk ka pushim. “Është një sfidë e re, por unë jam e fortë mendërisht dhe kur përqendrohem në një objektiv, asgjë nuk mund të më ndalojë. “Unë do të kaloj nëpër gjithçka, nuk ka rëndësi se çfarë është në rrugën time, unë do të thyej gjithçka për të arritur qëllimin tim.

Jose Mourinho nuk është i sigurt për sa kohë do të jetë jasht Paul Pogba

Jose Mourinho është i pasigurt në lidhje me ashpërsinë e dëmtimit të Paul Pogbas, por nuk ka dyshim se Manchester United ka forcën e mesfushës për të përballuar pa të.

Kthimi i shumëpritur i Ligës së Kampionëve të martën erdhi me një kosto, me 24-vjeçarin që zgjati vetëm 19 minuta nga fitorja 3-0 ndaj Baselit. Francezi e la Old Trafford në mbështetëse dhe Mourinho nuk është i sigurt për mungesën e tij përtej ndeshjes e së dielës në Premier League me Evertonin.

“Unë nuk e di, unë vetëm e di se ky është një dëmtim muskulor”, tha shefi i United. “Ai është padyshim jashtë për ndeshjen e fundjavës, dhe ndeshja e fundjavës është e vetmja ndeshje për të cilën po mendoj. “Pra, për mua, është thjeshtë dhe objektive: ai nuk po luan këtë fundjavë”.

Megjithatë në fund të fundit, shefi i United nuk ka dyshim se lojtarët e tij do të japin maksimumin.