Jose Mourinho thirret nga gjykata e Madridit lidhur me akuzat e mashtrimit me taksa

Jose Mourinho është thirrur të paraqitet në gjykatën e Madridit në nëntor për akuzat e mashtrimit me taksa, vetëm 48 orë përpara se Manchester United të udhëtojë për në Chelsea-i në Premier Ligë.

Në qershor të këtij viti, Mourinho u akuzua për mashtrimin e Zyrës së Taksave të Spanjës prej 3.3 milionë euro (2.9 milionë funta) në 2011 dhe 2012 nga prokurorët e shtetit të vendit. Paratë në fjalë nuk përfshijnë pagën e Mourinhos nga momenti kur ai udhëheqi Madridin midis 2010 dhe 2013, por të ardhurat nga të drejtat e imazhit. Gjyqtari spanjoll ka thirrur Mourinhon që t’i përgjigjet pyetjeve në lidhje me akuzat në një gjykatë me qendër në Madrid, më 3 nëntor, vetëm dy ditë para se Manchester United do të udhëtojnë në Stamford Bridge më 5 nëntor.

Mourinho lëshoi një deklaratë që mbrojti historinë e tij tatimore në Spanjë pas akuzave të autoriteteve në verë, duke insistuar se ai pagoi më shumë se 23 milionë funta në taksë dhe tha se ai nuk ishte informuar për ndonjë rast të ri kundër tij.

Rafael Benitez: Newcastle mund të përfitojë nga dobësitë mbrojtëse të Liverpoolit

Rafael Benitez beson se Newcastle mund të përfitojë nga dobësitë mbrojtëse të Liverpoolit në St James ‘Park të dielën.

Ana e Jurgen Klopp nuk ka mbajtur portën e pastërt në gjashtë ndeshjet e fundit, ndërkohë që ka pranuar 13 gola. Benitez pranon se është i kujdesshëm ndaj talentin sulmues të Liverpoolit, por beson se dobësitë e tyre në mbrojtje mund t’i pengojnë që ti sfidojnë për trofe këtë sezon. Benitez pati gjashtë vjet në Anfield dhe fitoi katër trofe, duke përfshirë Ligën e Kampionëve. 57-vjeçari pranon se ende mban një vend të veçantë për Reds por këmbëngul se besnikëria e tij nuk do të ndahet të dielën.

Bayern Munich kanë shpallur Willy Sagnol si trajner të përkohshëm

Bayern Munich kanë shpallur Willy Sagnol si trajnerin e tyre të përkohshëm ndërkoh që ata kërkojnë një zëvendësim për Carlo Ancelottin e shkarkuar.

Ancelotti u lirua nga detyrat e tij menaxhuese më pak se 24 orë pas humbjes 3-0 të Bayernit ndaj Paris Saint-Germain në Ligën e Kampionëve të mërkurën. Gjatë kohës së tij në Bayern, Ancelotti kishte marrë 13 pikë nga gjashtë ndeshje që përfshinin katër fitore, një barazim dhe një humbje 2-0 në Hoffenheim. Gjigandët gjermanë kanë filluar kërkimin e tyre për pasardhësin e Ancelottit, por shefi ekzekutiv i Bayernit, Hasan Salihamidzic konfirmoi asistentin Sagnol, i cili ka menaxhuar anën franceze të Bordeaux, do të mbetet në krye deri në njoftimin e mëtejshëm.

Interi refuzoj Mesut Ozil?

Interi thuhet se refuzoi mundësinë për të nënshkruar Mesut Ozilin verën e kaluar.

Inter raportohet se refuzoi mundësinë për të nënshkruar lojtarin e Arsenalit Mesut Ozil. Gjermani u ofrua në disa klube të ndryshme italiane, por u refuzua nga të gjitha. Kontrata e Ozil në Arsenal përfundon verën e ardhshme dhe besohet të jetë në rrugën e tij jashtë Emirateve, pa asnjë tregues tjetër se ai do të nënshkruajë një zgjatje të marrëveshjes së tij me Arsenalin.

Raphael Varane nënshkruan kontratën e re pesëvjeçare me Real Madridin

Raphael Varane, ka rënë dakord për një kontratë të re pesëvjeçare me Real Madridin.

Mesfushori 24-vjeçar, i cili u transferua në Bernabeu nga Lens në vitin 2011, ka ndihmuar Reali të fitojë një herë La Ligën dhe Ligën e Kampionëve tri herë. Një deklaratë e publikuar në faqen zyrtare të Realit tha se marrëveshja e re e Varanes do të vazhdonte deri në fund të qershorit 2022. Varane ka qenë një objektiv transferimi i verës për Manchester United-in, me Jose Mourinho që dëshiron të bashkohej me një lojtar me të cilin ka punuar për dy sezone.

Mourinho në vend të atij beri forcimin e mbrojtëjes me blerjen prej 31 milionë funtave nga Benfica qendërmbrojtësin 23-vjeçar Victor Lindelof.

Jose Mourinho: Do t’i japë kohë Victor Lindelof-it në Manchester United

Menaxheri i Manchester United, Jose Mourinho, thotë se nuk ka “presion” në nënshkrimin e verës, Victor Lindelof.

Lindelof nuk ka qenë i rregullt në ekip që nga transferimi i tij prej 30.7 milionë funtave nga Benfica, por Mourinho thotë se suedezi “do të provojë hap pas hapi” se ai është gati për një rol në rritje. Mbrojtësi 23-vjeçar filloi me fitore kohëve të fundit në Basel (Ligën e Kampionëve) dhe me Burton (Carabao Cup), por ende nuk është shfaqur në Premier Ligë dhe nuk ishte as në stol për fitoren 1-0 të së shtunës në Southampton.

Trajneri i Suedisë Janse Andersson i ka thënë një radioje suedeze se statusi i tanishëm margjinal i Lindelof është “zhgënjyes” dhe “pak i pafat”, por Mourinho është i qetë për situatën.

Manchester United udhëton në Moskë pa Marouane Fellaini

Manchester United ka udhëtuar në Rusi për ndeshjen e Ligës së Kampionëve kundër CSKA Moskës pa Marouane Fellaini.

Mesfushori belg nuk është shëruar nga një dëmtim i kyçit të këmbës që ai ka pësuar në një përballje nga Shane Long në fitoren 1-0 ndaj Southampton të shtunën. Jose Mourinho ka përfshirë 20-vjeçarin Scott McTominay në mungesën e Fellainit së bashku me një lojtar tjetër që nuk ka përvojë në Ligën e Kampionëve, mbrojtësi 19-vjeçar Axel Tuanzebe. Nemanja Matic, i cili gjithashtu mori një goditje kundër Southampton, fluturoi me pjesën tjetër të skuadrës së bashku me mbrojtësin Eric Bailly i cili mund të bënte debutimin e tij në Ligën e Kampionëve për klubin. United do të jetë përsëri pa Paul Pogba, i cili pësoi një tendosje në fitoren 3-0 ndaj Baselit.

Skuadra e Mourinhos mbetet e pamposhtur këtë sezon dhe janë në krye të Premier Ligës sebashku me Manchester City-in.

Jose Mourinho nuk do të përballet me asnjë veprim të mëtejshëm nga FA

Jose Mourinho nuk do të përballet me asnjë veprim të mëtejshëm nga FA pasi ai u dërgua jashtë në tribunë gjatë fitores së Manchester United në Southampton.

Menaxheri i United pretendoi se ishte i habitur kur ai u dërgua në tribunë nga gjyqtari Craig Pawson afër fundit të ndeshjes në Premier League të së Shtunës në St Mary’s. Mourinho kishte dalë nga fusha e tij teknike në skaj të fushës, vetëm për t’u tërhequr nga zyrtari i katërt Mike Jones, i cili më pas e lajmroj edhe Pawson kur loja ishte ndalur.

Pasi ju tha të largohej, Mourinho shtrëngoi duart me anëtarët e stafit të shenjtorëve dhe më pas tha për incidentin: “Nuk e di, nuk e di, Craig Pawson më tha të largohem dhe u largova”.

Shefi i United u sanksionua dy herë në sezonin e kaluar, duke iu dhënë një ndalim dhe një gjobë prej 50,000 paund për dy incidente në nëntor – ai u dërgua në tribunat nga Mark Clattenburg gjatë përleshjes së tyre me Burnley dhe më pas gjobitet për komentet që ai bëri për një zyrtar tjetër, Anthony Taylor, përpara se United të përballet me Liverpoolin.

Këto akuza mund të merreshin parasysh, sepse ndodhën në 12 muajt e mëparshëm, por FA kanë zgjedhur të mos vendosin sanksione të mëtejshme në këtë rast.

Antonio Conte: Dua të kthehëm në Itali

Menaxheri i Chelsea-it Antonio Conte ka shprehur dëshirën e tij për t’u kthyer në Itali në të ardhmen pasi ka zbuluar se ai nuk planifikon të “qëndrojë jashtë vendit për një kohë të gjatë”.

Ish-trajneri i Italisë u shpërblye me një kontratë të re dyvjeçare në verë, duke e çuar Chelsea-in në titullin e Premier Ligës në sezonin e tij të parë. Conte, i cili fitoi tre tituj të njëpasnjëshëm në Serie A gjatë kohës së tij në Juventus, insistoi në gusht se ai ishte tërësisht i angazhuar për Chelsea-in, pavarësisht thashethemeve të vazhdueshme të një kthimi në atdheun e tij.

Por, të hënën, Conte i tha Radio Anch’io Sport: “Më mungon Italia, nuk ka dyshim. “Nuk është në mendjen time të qëndroj jashtë vendit për një kohë të gjatë, Italia është vendi im. Do të kthehem, nuk e di kur, por ky është qëllimi”.

Kur u pyet më shumë për të ardhmen e tij dhe vendet e tjera që ai mund të punonte duke përfshirë Kinën dhe Gjermaninë, Conte tha: “Kina, jo, absolutisht jo Bundesliga?, është gjithmonë e vështirë të parashihet e ardhmja le të themi vetëm se një trajner është punëtor i përkohshëm.

Real Madrid do të njoftojë për zgjatjen e kontratës së Marco Asensios javën e ardhshme

Si pjesë e planit të vazhdueshëm të Real Madridit për të rinovuar kontratat e disa lojtarve të skuadrës së parë. Marcelo, Isco, Carvajal, Benzema dhe Marcos Llorente kanë nënshkruar të gjitha marrëveshjet e reja.

Në vijim është Marco Asensio, kontrata e tanishme e të cilit pritet të skadojë në 2020 Marrëveshja në mes të lojtarit dhe klubit është në vend, por kontrata e re e Asensio ende nuk është bërë zyrtare dhe ideja është të shpallet para mini-pushimit në LaLiga, pas Ligës së Kampionëve MatchDay 2 duke u takuar me Borussia Dortmundin. Asensio do të zgjasë kontratën e tij me Real Madridin deri më 30 qershor 2023 dhe do të rris klauzolën e tij për blerje deri në 500 milionë euro, megjithëse kjo tarifë e mbajtjes mund të rishikohet në një datë të ardhme, por për momentin është vendosur lartë si pengesë për Klubet e mëdha të Evropës.