Arsenali ka hedhur poshtë 50 milionë funta nga Manchester City për Alexis Sanchez

Arsenali ka hedhur poshtë një ofertë prej 50 milionë funtash nga Manchester City për Alexis Sanchez, sipas burimeve të Sky Sports.

Sky Sports News raportoi të martën se City po përgatitej të bënte një ofertë për Alexis Sanchez, me menaxherin Pep Guardiola që dëshironte të siguronte shërbimet e tij para mbylljes së dritares së transferimeve të verës. Kuptohet që City mbetet i angazhuar për një marrëveshje me para të gatshme dhe asnjë shumë nuk është përmendur në lidhje me një ofertë të përmirësuar për Sanchez. Pavarësisht përmbysjes së ofertës, Sky Sports News ka kuptuar se Arsenal do të konsideronte mundësinë e anësorit Anglez Raheem Sterling të përfshihej në ndonjë marrëveshje që e merr Sanchezin në Etihad.

Sanchez ka më pak se 11 muaj të mbetur në kontratën e tij të tanishme dhe ka ende afatë për të nënshkruar një marrëveshje të re në Emirates.

Swansea është afër një marrëveshje për të nënshkruar Renato Sanches

Swansea është afër pranimit të një marrëveshje për të nënshkruar Renato Sanches në huazim nga Bayern Munich, sipas burimeve të Sky Sports.

Sky Sports News beson se pagesa e huazimit që Swansea do t’i paguajë kampionëve Gjermanë për marrëveshjen një vjeçare është më e madhe se 2 milionë funta. Bosi i Swans Paul Clement ka punuar më parë me mesfushorin portugez gjatë kohës së tij si asistent i Carlo Ancelottit në Allianz Arena dhe kuptohet që dëshira e Renato Sanches për të luajtur futboll të rregullt në ekipin e parë ka qenë çelësi i marrëveshjes. Pavarësisht interesit nga klubet e tjera, Sanches ishte i etur për të ndjekur opsionin Swansea për shkak të marrëdhënies së tij me Paul Clement.

20-vjeçari u bashkua me Bayernin nga Benfica për 28 milionë funta verën e kaluar pasi ndihmoi vendin e tij të fitojë Euro 2016 dhe bëri 25 paraqitje në të gjitha garat për bavarezët sezonin e kaluar.

Hull City janë në bisedime me Leicester City për nënshkrimin e Ahmed Musa

Hull janë në bisedime me Leicester mbi nënshkrimin potencial të Ahmed Musa në një marrëveshje huazimi sezonal.

Musa ka luajtur më parë në krye të trajnerit të Hull Leonid Slutsky për katër vjet gjatë kohës së tij në CSKA Moskë. Futbollisti 24-vjeçar i Nigerisë iu bashkua Leicesterit verën e kaluar për 16.6 milionë funta dhe ai impresionoj në një ndeshje të Kupës së Kampionëve kundër Barcelonës përpara sezonit 2016/17. Megjithatë, ai ka qenë mjaft i qetë që atëherë dhe ka shënuar vetëm pesë gola në 33 paraqitje për Foxes.

Musa ka ende për të luajtur në Premier Ligë këtë sezon, por ka gjetur portën në një fitore 4-1 në Carabao Cup në Sheffield United.

Liverpooli ka nënshkruar me mesfushorin e Arsenalit Alex Oxlade-Chamberlain

Liverpooli ka rënë dakord për një tarifë prej 35 milionë funta për mesfushorin e Arsenalit Alex Oxlade-Chamberlain, sipas The Mirror.

24-vjeçari është i vendosur të bashkohet me Liverpoolin në një marrëveshje gjashtë-vjeçare pasi të dy klubet arritën në një marrëveshje të mërkurën mbrëma, megjithëse Oxlade-Chamberlain ende nuk është dakord me kushtet personale me Reds. Liverpooli do të paguajë një tarifë fillestare prej 35 milionë funtave për Oxlade-Chamberlain, e cila mund të rritet deri në 40 milionë funta në varësi të shtesave.

Oxlade-Chamberlain është aktualisht larg në detyrë ndërkombëtare me Anglinë dhe pritet ti nënshtrohet testeve mjekësore së shpejti, megjithëse është e paqartë nëse kjo do të ndodhë në Merseyside ose në bazën e trajnimit të ekipit kombëtar në St George’s Park. Ish lojtari i Southampton-it hodhi poshtë një marrëveshje të përmirësuar në Arsenal më parë këtë muaj që do ta kishte parë atë të fitonte 180,000 funta në javë.

Arsenali pranoi një pagesë prej 35 milionë funtave prej Chelsea-it për Oxlade-Chamberlain këtë javë, por mesfushori hodhi poshtë mundësinë për t’u bashkuar me Blues në favor të një lëvizjeje në Anfield.

Wolfsburg shpreson të nënshkruaj sulmuesin e Liverpoolit Divock Origi

Wolfsburg shpreson të nënshkruaj sulmuesin e Liverpoolit Divock Origi në një huazim të stinuar, sipas burimeve të Sky Sports.

Divock Origi ka luftuar për të siguruar një vend të rregullt në skuadrën së parë në Anfield, që prej bashkimit nga Lille në një marrëveshje prej 10 milionë funtave në 2014. Divock Origi përballet me konkurrencë të madhe për vendë këtë sezon pas ardhjes së Dominic Solanke dhe Mohamed Salah nga Chelsea dhe Roma respektivisht. Divock Origi është paraqitur vetëm një herë këtë sezon për Reds, duke luajtur në barazimin 3-3 në Watford në ditën e hapjes së sezonit të Premier Ligës. Kuptohet që Liverpuli është i hapur ndaj idesë së Divock Origi që do të shkojë jashtë vendit për futboll të rregullt në ekip të parë.

Monako ka arritur një marrëveshje me Lazion për të nënshkruar Keita Balde

Monako ka arritur një marrëveshje prej 27,9 milionë funta me Lazion për të nënshkruar Keita Balde, sipas Sky Sports në Itali.

Balde është i ngjashëm si një lojtar sulmues si Thomas Lemar dhe ka qenë një objektiv për Tottenham dhe Juventus këtë verë. Lemar ka qenë objektiv i dy ofertave të dështuara nga Liverpooli gjatë 24 orëve të fundit, pasi Jurgen Klopp ka filluar me një shtytje përfundimtare të rekrutimit para mbulljes së afatit të transferimit. Por Monako janë gjithashtu në kërkim të zëvendësimeve për Kylian Mbappe, i cili është në prag të bashkimit me Paris Saint-Germain në hua para një kalimi të përhershëm prej 166 milionë funtash. Balde ka lindur në Katalonje, Spanjë dhe ishte pjesë e Akademisë La Masia të Barcelonës përpara se të lëvizte në Lazio në vitin 2013.

Arsenali është i interesuar të nënshkruajë Jonny Evans

Arsenali është i interesuar të nënshkruajë qendërmbrojtësin Jonny Evans nga West Brom, sipas burimeve të Sky Sports.

Manchester City dhe Leicester kanë pasur oferta të refuzuara për 29-vjeçarin – i cili u bashkua me Baggies nga Manchester United në vitin 2015 – gjatë dritares aktuale të transferimit. Burimet kanë thënë se është bërë një kontaktim, megjithatë, burimet pranë Albion kanë deklaruar se nuk janë në dijeni për asnjë kontakt nga Arsenali, të cilët nuk kanë bërë ofertë zyrtare në këtë fazë. Evans, së bashku me skuadrat e tij të Irlandës së Veriut, kanë trajnuar këtë javë në qendrën e trajnimit të City-it para se të fluturojnë në San Marino të enjten për kualifikuesin e Kupës së Botës.

Shefi i Irlandës së Veriut Michael O’Neill i tha Sky Sports News javën e kaluar se ai nuk do të qëndrojë në rrugën e Evans nëse ai duhet të largohet nga kampi për t’u marrë me biznesin e transferimit.

Monako ka përfunduar nënshkrimin e Stevan Jovetiç

Monako ka përfunduar nënshkrimin e sulmuesit të Interit, Stevan Jovetiç, për një marrëveshje katërvjeçare.

Jovetiç, i cili ishte i lidhur me një kthim në Premier Ligë me Newcastle, ka vulosur një lëvizje prej 10 milionë funtesh në Ligue 1. Ai ka marrë edhe fanellën me No 10 që është një tregues tjetër se ish-veshësi Kylian Mbappe është në rrugën e tij për në Paris Saint-Germain. Jovetic kaloi kohë në Angli me Manchester City-in, por bëri vetëm 28 paraqitje në Premier League në dy sezone, duke shënuar tetë gola. City e huazoi atë në Inter në 2015-16 dhe kjo lëvizje u bë e përhershme verën e ardhshme. Por ai vetëm bëri disa ndeshje të tjera në Serie A dhe kaloi gjysmën e dytë të sezonit të kaluar në huazim në Spanjë tek Sevilla.

Benitez kishte shpresuar të nënshkruante Jovetiç për Liverpoolin kur ai ishte një lojtar i Fiorentinës në 2009 dhe mbeti një admirues i 27-vjeçarit. Spanjolli është në kërkim të rritjes së mundësive të tij sulmuese, me qëllimet e tyre në fitoren 3-0 ndaj West Ham të shtunën, duke qenë i pari që shënoi në ligë këtë sezon.

Chelsea-i ka nënshkruar vëllanë e Eden Hazard

Chelsea-i ka nënshkruar vëllanë e Eden Hazard, Kylian Hazard.

22-vjeçari bashkohet nga pala hungareze Ujpest dhe do të lidhet me skuadrën e zhvillimit të Chelsea-it. Hazard u paraqit 42 herë për Ujpestin pasi arriti nga Zulte Waregem në verën e vitit 2015. Ndeshja tjetër për skuadrën e zhvillimit të Chelsea-it është kundër Sunderlandit të shtunën me 9 shtator. Ka edhe dy vëllezër të tjerë Hazard – Thorgan, i cili ishte në Chelsea, por tani luan për Borussia Monchengladbach – dhe Ethan, i cili është në akademinë e të rinjve në ish klubin e Eden Hazards, Tubize.

Liverpool ka hedhur poshtë një ofertë të tretë nga Crystal Palace për Mamadou Sakho

Liverpool ka hedhur poshtë një ofertë të tretë nga Crystal Palace për mbrojtësin Mamadou Sakho, sipas burimeve të Sky Sports.

Sakho ishte një hit i madhe kur ai u huazua në Eagles sezonin e kaluar dhe ata kanë qenë duke u përpjekur për të nënshkruar Francezin në një bazë të përhershme. Ata kan bërë një ofertë të martën me vlerë 22 milionë funta, plus 3 milionë funta në shtesa, por Liverpool e vlerëson Sakhon në 30 milionë funta dhe e ka hedhur ofertën poshtë.

Palace ka bërë një fillim të dobët për fushatën e Premier Ligës dhe është pa pikë pas tre ndeshjeve të para. Dhe Sakho luajti një rol kyç pasi siguruan mbijetesën e Premier Ligës nën Sam Allardyce drejt fundit të sezonit të kaluar. Bosi i Palace Frank de Boer tha në fundjavë se nënshkrimet e reja ishin një mundësi. Ne jemi duke kërkuar për lojtarë natyrisht, “tha holandezi.