Diego Simeone: Statusi i Griezmann si një objektiv transferimi më sjell gëzim

Statusi i Antoine Griezmann si një objektiv transferimi për disa nga klubet elitë të Evropës sjell gëzim për trajnerin e Atletico Madridit, Diego Simeone.

Griezmann ishte i lidhur fort me një lëvizje në Manchester United para se Gjykata e Arbitrazhit për vendime të Sportit ka mbështetur ndalimin e transferimit të Atleticos, i cili shkon deri në janar 2018.

Francezi më pas ka nënshkruar një kontratë të re pesëvjeçare, duke përfshirë një klauzolë lirimi prej 100 milionë euro, por ai tani është i lidhur me Barcelonën si zëvendësim për Neymarin, nëse braziliani do të përfundojë një rekord të propozuar botëror në Paris Saint-Germain.

Manchester United ka përfunduar nënshkrimin e Nemanja Matiç

Manchester United ka përfunduar nënshkrimin e Nemanja Matiç nga Chelsea.

Mesfushori, i cili behet 29-vjeç më 1 gusht, bashkohet me një marrëveshje trevjeçare me një mundësi për ta zgjatur atë me një vit të mëvonshëm pasi luajti 121 ndeshje në Premier League për Blues dhe duke shënuar katër gola.

Ndërsa sezoni i ardhshëm i Chelseat do të jetë shumë më i zënë se sa i fundit për shkak të kualifikimit për Ligën e Kampionëve, ardhja e Tiemoue Bakayoko e vë në dyshim ardhmërinë afatgjatë të Matiç në klub.

Jose Mourinho do të bashkohet me një lojtar të cilin ai e ka kërkuar gjatë udhëheqjes së tij të mëparshme në Chelseai dhe do të kërkojë që Matic të ofrojë thellësi në një skuadër që ai mendon se ende nuk është e plotë.

Allegri: Alex Sandro nuk do të shkoj në Chelseai këtë verë

Massimiliano Allegri ka premtuar se Juventusi nuk do të lejojë që “i jashtëzakonshmi” Alex Sandro të shkoj në Chelseai këtë verë.

Drejtori i përgjithshëm i Juventusit, Giuseppe Marotta konfirmoi muajin e kaluar se klubi hodhi poshtë një ofertë për Sandro nga kampionët e Premier Ligës, të cilët thuhet se ishin të gatshëm të paguajnë deri në 60 milionë euro.

Ish-trajneri i Juventus, Antonio Conte, i cili tani është në krye të Stamford Bridge, është lidhur me një ofertë të re për të 26-vjeçarin, i cili shënoi tre gola në Serie A sezonin e kaluar pasi ekipi i Allegrit fituan titullin për të gjashtin Vit me rradhe.

Por trajneri i Juventusit, Allegri është i vendosur të mbajë Sandron, pasi ka lejuar një nga mbrojtësit e tij, Leonardo Bonucci, të bashkohet me Milanin në një marrëveshje të papritur me vlerë 42 milionë euro.

UEFA në mbikëqyrje të marrëveshjes së PSG-s për Neymar

Kalimi i Neymar për 222 milionë euro nga Barcelona në Paris Saint-Germain do të shqyrtohet nga UEFA për të siguruar se nuk shkel rregullat financiare të Fair Play (FFP).

PSG thuhet se është gati për të thyer rekordin e transferimit botëror për të nënshkruar brazilianin në një përpjekje për të rifituar titullin e Ligue 1 dhe sfidën për kurorën e parë të Ligës së Kampionëve.

Presidenti i La Ligës, Javier Tebas ka treguar se do të raportojë PSG mbi marrëveshjen, ndërsa presidenti i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu tha se do të ishte e pamundur që një klub të blinte Neymar pa shkelur rregullat e FFP.

PSG – në pronësi të Katar Sports Investments – u godit me një gjobë prej 60 milionë euro mbi shkeljet e FFP në 2014 dhe UEFA tha se do të bëjë një vështrim të afërt nëse skuadra e Ligue 1 përfundon një marrëveshje për Neymar, megjithëse asnjë ankesë nuk është marrë ende.

Drejtori ekzekutiv i UEFA-s për financat dhe qëndrueshmërinë Andrea Traverso i tha agjencisë spanjolle të lajmeve EFE: “PSG duhet të respektojë rregullat e FFP si çdo klub tjetër në Evropë. Ata duhet të dëshmojnë se nuk kanë humbje prej më shumë se 30 milion euro brenda tre vjetësh”.

Matias Vecino do të bashkohet me Interin

Matias Vecino do të bashkohet me ish-bashklojtarin Borja Valero në Inter, pasi Fiorentina konfirmoi se klubi i San Siros kishte përmbushur klauzolën e lirimit të mesfushorit.

Valero tashmë e ka bërë lëvizjen nga La Viola te Interi këtë muaj, duke nënshkruar një marrëveshje trevjeçare, dhe Vecino do ta ndjekë atë me kusht që të kalojë testet mjeksore.

Interi ka rënë dakord të paguajë 24 milionë euro për të nënshkruar me Uruguain, i cili u shfaq në 31 ndeshje të Serie A për Fiorentinën sezonin e kaluar.

Shitja e Valeros dhe Vecino për Interin, Fiorentina e ka humbur edhe Federico Bernardeschi gjatë dritares së transferimit, ansori italian i bashkohet kampionëve të Serie A për 40 milionë euro.

Liverpooli ka konkurrencë për nënshkrimin e Naby Keita

Shanset e Liverpoolit për të nënshkruar Naby Keita janë në rrezik, pasi pretendimi i CalcioMercato është se Inter ka hyrë në garën për yllin e RB Leipzig.

Reds kanë ndjekur Keita për disa javë, por nuk kanë qenë në gjendje të bien dakord me klubin e tij dhe se do të përpiqen të nënshkruajn atë në verën e ardhshme. Por edhe në verën e ardhshme ata mund të humbasin 22-vjeçarin, pasi gjigantët e Serie A gjithashtu konsiderojnë një ofertë në 2018-n.

Neymar do të ketë testet mjeksore të martën para marrëveshjes me PSG

Sulmuesi i Barcelonës Neymar do të ketë testet mjeksore të tij në Doha të martën para se të përfundojë një marrëveshje rekord botëror prej 222 milionë në Paris Saint-Germain, raporton The Mirror.

Sulmuesi ka qenë prej kohësh i lidhur me klubin e Ligue 1, i cili mund të përfundojë marrëveshjen para ndeshjes së tyre të hapjes të sezonit kundër Amiens të shtunën.

Watford kan bërë objektivin e tyre Kieran Gibbs

Watford iu bashkua gjuetisë për të nënshkruar me Kieran Gibbs, i cili do të duhet të marrë një shumë të konsiderueshme parash për të siguruar një largim nga Arsenali këtë verë, raporton Sky Sports.

Gibbs është lidhur me Newcastle dhe e ka parë West Brom të largohet nga bisedimet mbi një marrëveshje më parë këtë muaj pasi një ofertë prej 10 milionë funtash për mbrojtësin e majtë u refuzua nga Arsenal.

Barcelona mund ta kthejë vëmendjen nga Mesut Ozili

Barcelona mund ta kthejë vëmendjen e tyre në nënshkrimin e Mesut Ozil të Arsenalit nëse ata nuk janë në gjendje të nënshkruajnë Philippe Coutinhon nga Liverpuli, thotë Don Balon.

Me të ardhmen e Neymar jo të sigurt në lidhje me një lëvizje të mundshme në Paris Saint-Germain, pala katalanase duhet të shikojë alternativat e ish-kapitenit të Brazilit.

Coutinho thuhet se është në majë të listës së dëshirave nëse bashkatdhetari i tij do të largohet për PSG, por Barca beson se ata mund të blejn Ozil larg nga Emiratet për një shumë prej rreth 60 milionë euro.

Barcelona është optimiste se do të firmos me Philippe Coutinhon

Barcelona po rritet gjithnjë e më optimiste për të perfunduar një marrëveshje për të firmosur Philippe Coutinhon nga Liverpool, pohon Sport.

Liverpool ka këmbëngulur se Coutinho nuk është në shitje, por raportet kanë pohuar se braziliani tashmë ka rënë dakord për një kontratë pesëvjeçare për të kaluar në Camp Nou pasi u tha Reds-it se ai dëshiron të largohet.

Spekulimet e fundit thonë se Liverpool është gati të dëgjojë Barcelonën, që synon të paguajë maksimumin prej 85 milionë euro për Coutinhon.