Kylian Mbappe konsultohet me Deschamps mbi të ardhmen në Real Madrid

Kylian Mbappe do të dëgjojë këshillën e trajnerit francez Didier Deschamps mbi mundësin e kalimit të tijë në Real Madrid. Mbappe është i thirrur në kombtaren e Francës për ndeshjet e qershorit ku Franca do të luaj kundër Paraguajit, Suedisë dhe Anglisë, Mbappe sezonin e kaluar ne Ligue 1 të Francës realizoj 15 gola me ekipin e tijë AS Monaco, dhe kjo ka zgjuar interesimin e shumë klubeve të Europes.

“E kam ëndërruar Zidanin si  lojtar dhe gjithmonë kam shikuar videot e tijë dhe ende vazhdoj të i shikoj,si trajner ai ka arritur rezultate të mëdha dhe të shpejta që e bën atë nje trajner të madhë.Keshtillat e trajnerit Deschamps unë vetëm i ndëgjoje me kujdes, por ato nuk ndikojnë tek unë në vendimin final.” deklaroj Mbappe.

Borussia Dortmund shkarkon Thomas Tuchel pas përfundimit në poziten e tretë në Bundeslig

Borussia Dortmund konfirmoi largimin e tij pas kërkesave të përhapura se marrëdhënia e Tuchel me lojtarët e BVB-s është përkeqësuar deri në atë pikë sa është jofunksionale.

Tuchel zëvendësoi Jurgen Klopp në vitin 2015, kur trajneri u largua nga Signal Iduna Park pas një sezoni jo të mir në të cilin Dortmundi përfundoi i shtati, Dortmund përfundoi i dyti në sezonin e parë të Tuchel si trajner, me Pierre-Emerick Aubameyang duke u rritur si ylli i skuadrës.

Henrikh Mkhitaryan u shit në Manchester United verën e kaluar dhe Mario Gotze u kthye nga Bayern pas tre vjetësh larg, por Dortmund kurrë nuk dukej si pretendentë i vërtetë për titull, në vend të kësaj, BVB u ul në vendin e tretë në shkallën e Bundesligës pas sfiduesve të papritur RB Leipzig, të cilët u promovuan sezonin e kaluar dhe kanë mbështetje të fortë financiare.

Dominic Solanke do të bashkohet me Liverpoolin

Liverpooli ka konfirmuar se do të nënshkruajë kontratë me sulmuesin e Chelsea Dominic Solanke.

Dominic Solanke do ta përfundojë transferimin e tij më 1 korrik, pas skadimit të kontratës me Chelsean.

Chelsea do të marrë një kompensim për 19-vjeçarin, që pritet të jetë rreth 3 milion paund dhe do të vendoset nga një gjykatë, se një gjykatë është e përfshirë do të thotë Chelsea i ka ofruar Solanke një zgjatje të marrëveshjes tre vjeçare që ai nënshkroi në shtator 2014 – kontratën e tij të parë profesionale – por Solanke nuke ka pas dëshirë të vazhdoj më tutje.

Ai ka vendosur të bëhet qendërmbrojtësi i katërt i Liverpoolit pas Daniel Sturridge, Divock Origi dhe Danny Ings, pasi ka qenë në akademinë e Chelsea që nga 2004, Solanke, i cili aktualisht luan për Anglinë në Kupën e Botës U20, nuk ka bërë një paraqitje të vetme për kampionët gjatë gjithë sezonit, pasi u kthye nga huazimi sezonale në Vitesse Arnhem verën e kaluar.

Riyad Mahrez kërkon të largohet nga Leicester City

Riyad Mahrez ka kërkuar të largohet nga Leicester City, ai ju bashkua skuadrës në janar 2014 dhe i ndihmoi ata të siguronin promovimin në Premier League në sezonin 2014/15. Mahrez gjithashtu luajti një rol kyç për të siguruar titullin e sezonit të kaluar, duke shënuar 18 gola në 39 ndeshje në të gjitha garat.

Mahrez mendon se është koha për të shkuar përpara.

“Marrëdhënia që ndaj me klubin dhe tifozët tanë mahnitës është diçka që unë do ta ruaj përgjithmonë dhe unë me të vërtetë shpresoj se ata do të kuptojnë dhe respektojnë vendimin tim” tha 26- vjeçari në një deklaratë.

‘Man Utd është i interesuar të nënshkruajë Perisic’ – transmeton shefi i Inter

Drejtori sportvi i Inter Piero Ausilio ka konfirmuar se Man Utd janë të interesuar të marrin yllin Kroat , edhe pse ata ende nuk kanë bërë ndonjë ofertë konkrete për anësorin Kroat,ndërsa Interi priti Udinesen në gjiron e fundit të sezonit të Serie A, në këtë ndeshje Ivan Perisic realizoj edhe golin e 11-të sezonal.

“United nuk na ka bërë ndonjë ofertë zyrtare për Perisic, por kanë shafqur interesin i tyre,ne e dimë se ne tashmë kemi shumë lojtarë të rëndësishëm në skuadrën tonë si Perisic dhe para se të vendosim ta shesim atë, ne duhet të bisedojmë me tranjneri e ri të Interit dhe të vendosim për atë se cila është zgjidhja më e mirë ta mbajmë apo ta shesim.” transmeton Ausilio për Premium Sport.

PSG nisë bisedimet me Aubameyang

PSG janë në negociata për të nënshkruar Pierre-Emerick Aubameyang nga Borussia Dortmund por vendimin përfundimtar pritet ta marrë drejtori i ri sportiv i PSG Antero Henrique.Pas dështimit të tyre për të fituar titullin e Ligue 1 në 2016-17, klubi i Ligue 1 po e kërkojnë një ndër sulmuesit më të mirë.

Lojtari i Borussia Dortmund,i cili përfundoi si golashënuesi më i mirë i Bundesligës në 2016-17 me 31 gola, ka kërkuar rreth 10 milionë euro për sezonë, Aubameyang gjithashtu ka blerë së fundmi një pronë në periferi të Parisit,kjo jepë sinjale se lojtari dëshiron një kalim të mundshëm në PSG.

Tottenham i gatshëm për të paguar 30 milionë euro për Kevin Gameiro

Derisa Atlético ende pret një vendim për ankesën e tyre për të bërë transferime, klubi ka marrë oferta për lojtarët e tyre. Sipas burimeve të ndryshme në Angli, Tottenham, i cili përfundoi sezonin e kaluar si të dytët në Premierligë, janë të prirur ta sigurojnë pjesëmarrjen e tyre në Ligën e Kampionëve dhe kanë vendosur objektivin e tyre në Kevin Gameiro. Tottenham e shohin Gameiro si partnerin ideal për Harry Kane dhe thuhet se janë të gatshëm të shpenzojnë 30 milionë euro për francezin.

Nëse Atlético do të fitojë apelin e tyre dhe do të jetë në gjendje të bëjë transferime gjate kësaj vere, ata do të jenë të hapur ndaj ofertave për Gameiro pasi ata tashmë kanë Lacazzette dhe Diego Costa të rreshtuar si sulmues që Simeone ka kërkuar. Gameiro ka pasur një sezon të parë për Rojiblancos dhe nuk ka përmbushur shpresat që shumë kishin shpresuar pasi u bashkua nga Sevila vitin e kaluar.

Zidane: “Bale nuk më duhet të më thotë nëse dëshiron të luajë apo jo ..”

Zinedine Zidane iu drejtua mediave për ditën e mediave të Real Madridit përpara përfundimit të Ligës së Kampioneve të shtunën kundër Juventusit. Menaxheri franceze foli për pothuajse 100 gazetarë të akredituar katër ditë larg nga një lojë që mund të vendosë Real Madridin e tyre në fitore të dyfishtë që nga viti 1958.

Zidane thotë se beson se pavarësisht suksesit, “gjëja më e rëndësishme është të japim gjithmonë 100%, gjatë sezonit kemi dhënë gjithçka me shumë profesionalizëm dhe ne mund të jemi të lumtur me atë që kemi bërë deri tani. Kemi një tjetër finale, një tjetër lojë dhe ne synojmë të bëjmë gjithçka që mundemi për të fituar atë lojë “.

“Nuk po mendoj për këtë,” tha ai kur e pyetën se si ndihej Bale. “Ne jemi të lumtur të shohim Garethin me ne, sepse ai është i rëndësishëm, jam i lumtur të shoh se ai është i mirë, duke u rikuperuar, ne do të përgatitemi për lojën së bashku, si gjithmonë.

Kur e pyetën se a do të ishte Bale ose Isco në formacionin fillestar, Zidane tha: “Ato janë vendime si gjithmonë të vështira sepse jemi të gjithë së bashku. Do të zgjedh mes 22 lojtarëve që do të fillojnë dhe kush do të lihet, unë e kam gjithmonë të veshtir të vendos se kush do të lihet jashtë, kjo është më e vështira për mua, nuk do të them atë që kam vendosur, një trajner gjithnjë e di se çfarë do të bëjë ai, por nuk do të them asgjë “.

Ai gjithashtu thotë se “është normale që të ketë debat, janë lojtarë shumë të rëndësishëm, shumë të mirë, gjithkush mendon diçka, por debati nuk do të ma ndryshojë vendimin, ne e dimë se çfarë do të bëjmë, gjëja më e rëndësishme është që të gjithë janë mirë”.

Chelsea ka pranuar 11 milionë euro për Asmir Begoviç

Chelsea ka pranuar një ofertë prej 11 milionë euro nga Bournemouth për portierin Asmir Begoviç.

Asmir Begoviç ende duhet të pajtohet me kushtet personale dhe të kryej vizitat mjeksore për të përfunduar marrëveshjen.

Begoviç iu bashkua Chelseat në verën e vitit 2015 nga Stoke në një marrëveshje katërvjeçare për një pagesë prej 8m£, por ka bërë vetëm 33 paraqitje për klubin gjatë dy sezoneve të fundit.

29-vjeçari luajti vetëm dy herë në kampionat për Chelsean këtë sezon. Begoviç ka luajtur më parë për Cherries, duke u shfaqur tetë herë për klubin gjatë vitit 2007.

Portieri erdhi gjithashtu përmes sistemit të akademisë në Portsmouth, duke u zhvendosur nga Kanadaja në moshën 16 vjeçare, ai bëri debutimin e tij për Pompey gjatë sezonit 2008/09, para se të luajë 15 ndeshje për klubin në 2009/10 pasi ata u larguan nga Premier Ligë.

Begoviç u transferua në Stoke në shkurt të vitit 2010, duke luajtur 173 ndeshje për Potters gjatë pesë sezoneve të para dhe para se të nënshkruhej nga Chelsea.

Marc-Andre ter Stegen në Barcelon deri në vitin 2022

Portieri gjerman Marc-Andre ter Stegen e lidhi të ardhmen e tij me Barcelonën duke vazhduar kontratën e tij me klubin katalanas deri në vitin 2022.

“FC Barcelona ka arritur një marrëveshje me Marc-Andre ter Stegen për të zgjeruar dhe përmirësuar kontratën e tij deri më 30 qershor 2022. Klauzola e tij e blerjes rritet në 180 milionë euro”. Klubi shtoi se lojtari do të nënshkruajë kontratën e tij të re në zyrat e Camp Nou nesër.

Ter Stegen ka fituar nëntë trofe në tre sezone që nga bashkimi nga Borussia Mönchengladbach në 2014. Megjithatë, pas ndarjes së detyrave me Claudio Bravo në dy fushatat e tij të para, 25-vjeçari e ka vendosur veten si zgjedhje e parë e padiskutueshme e Barcelonës që nga Kiliani U largua për t’u bashkuar me Manchester City në gushtin e kaluar.

Ter Stegen është vetëm më e fundit në një seri të rinovimeve të profilit të lartë në Camp Nou pasi Barça përgatitet për një epokë të re pas largimit të trajnerit Luis Enrique. Neymar, Luis Suárez dhe Ivan Rakitic kanë nënshkruar të gjitha kontratat afatgjata në vitin e kaluar, ndërsa Leo Messi pritet të bëhet lojtari më i paguar në botë me një rinovim parakalues në javët e ardhshme.