Jadon Sancho-s do të luaj për Anglinë

Gareth Southgate thotë se përfshirja e Jadon Sancho-s në skuadrën e Anglisë është një shpërblim për lëvizjen e tij “të guximshme” në Borussia Dortmund.

Ish-lojtari i Manchester City-it, i cilu u transferua në verën e kaluar në Bundesligë, është një nga gjashtë lojtarë e emëruar nga Southgate në skuadrën e tij për ndeshjet e Ligës së UEFA-s kundër Kroacisë dhe Spanjës këtë muaj.

18-vjeçari bëri 12 paraqitje në divizionin më të lartë të Gjermanisë në sezonin e kaluar, duke shënuar një herë dhe duke regjistruar katër asistime dhe hyri në librat e rekordeve kur u bë lojtari më i ri Anglez për të bërë debutimin e tij në Ligën e Kampionëve për një klub të huaj.

Kur u pyet për vendimin për të thirrur Sancho-s, Southgate tha: “Jadon është një histori e pazakontë. Ai ka qenë aq i guximshëm sa të shkojë dhe të luajë jashtë vendit dhe ka filluar dy ndeshje të Ligës së Kampionëve për Dortmundin dhe gjithashtu ka pasur një ndikim të madh nga stol në lojërat e tyre të ligës.

Është një thirrje e madhe, por ajo përputhet me atë që kemi bërë gjatë 18 muajve të fundit.

UEFA akuzon Paris Saint-Germain dhe Red Star Belgrade për dhunën e tifozëve

UEFA ka akuzuar Paris Saint-Germain dhe Red Star Belgrade për dhunën e tifozëve në ndeshjen e tyre në Ligën e Kampionëve të mërkurën.

Paneli disiplinor do të gjykojë “dhunën e tifozëve” kundër të dy klubeve më 18 tetor. Red Star gjithashtu është akuzuar për “këngë të paligjshme” brenda Parc des Princes të mërkurën, edhe pse klubit ju ndalua nga UEFA për të shitur bileta për tifozët e saj. Tifozët rivale u përleshën jashtë stadiumit pasi PSG fitoi 6-1.

UEFA akuzoi gjithashtu PSG-n sepse tifozët ndezën fishekzjarre brenda stadiumit dhe tashmë e kanë dënuar Red Star këtë sezon për incidentet e tifozëve duke përfshirë sjelljen raciste dhe dëmtimin e një stadiumi të ekipit rivale në raundet kualifikuese. Kampionët Serbë janë gjithashtu nën kërcënimin e një urdhri të UEFA-s për të mbyllur stadiumin e tyre për një lojë në shtëpi.

Sulmuesi i Napolit, Arkadiusz Milik është grabitur me armë pas fitores ndaj Liverpool-it

Sulmuesi i Napolit Arkadiusz Milik u plaçkit me armë në rrugën e tij për në shtëpi nga fitorja e Ligës së Kampionëve ndaj Liverpool-it, të mërkurën mbrëma, sipas Sky në Itali.

Polakut ju zë rruga nga dy njerëz në një motor dhe u detyrua të ndalonte para se njëri prej tyre ta kërcënonte dhe të drejtonte armën prej ti. Milik nuk i rezistoi dhe i dorëzoi atyre një orë Rolex para se të dy burrat të largoheshin në drejtim të Licola-s aty pranë. Policia po heton incidentin, i cili ndodhi rreth orës 2 në një rrugë në Varcaturo në periferi të Giugliano-s, pranë Napolit.

Në 2016, Lorenzo Insigne, i cili shënoi golin fitues të natës së kaluar, u grabit me armë në një incident të ngjashëm.

Gareth Southgate ka nënshkruar një marrëveshje të re si menaxher i Anglisë

Gareth Southgate ka nënshkruar një kontratë të re si menaxher i Anglisë deri në Botërorin 2022.

Sky Sports News raportoi të mërkurën se Southgate kishte rënë dakord verbalisht me marrëveshjen e re dhe 48-vjeçari ka finalizuar një zgjatjen, e cila kuptohet të përfshijë një rritje të ndjeshme page. Ndihmësi i Southgate, Steve Holland, gjithashtu ka rënë dakord për një marrëveshje të re me Shoqatën e Futbollit dhe do të vazhdojë deri në Kupën e Botës në Katar në vitin 2022. Kjo vjen pasi çiftit që udhëhoqi Anglinë në gjysmëfinale të Kupës së Botës në Rusi këtë verë, përfundimi më i mirë i ekipit në turne që nga viti 1990.

Në një deklaratë, Southgate tha: “Unë jam i kënaqur që kam mundësinë për të udhëhequr ekipin kombëtar përmes dy turneve të ardhshme të mëdha.

“Puna mbetet një privilegj i pabesueshëm dhe një nder i vërtetë. Duke përjetuar në radhë të parë se si kombi u bashkua pas ekipit këtë verë ishte diçka e veçantë dhe do të ishte mirë të shihja se sa larg mund të shkojë kjo skuadër në vitet që vijnë.

Cristiano Ronaldo ka “mohuar fuqishëm” akuzat për përdhunim

Cristiano Ronaldo ka “mohuar fuqishëm” akuzat e përdhunimit të bëra nga Kathryn Mayorga, gruaja që ka paraqitur një çështje civile kundër Juventusit përpara.

Zonja Mayorga pretendon se Ronaldo e sulmoi seksualisht atë në Las Vegas në 2009. Avokatët që përfaqësojnë zonjën Mayorga do të mbajnë një konferencë për mediat në Las Vegas të mërkurën mbrëma për të hyrë në detaje rreth pohimit.

Më parë të mërkurën, Ronaldo ka postuar në llogarinë e tij në Twitter: “Unë mohoj fuqishëm akuzat që po lëshohen kundër meje. Përdhunimi është një krim i neveritshëm që shkon kundër çdo gjëje që jam dhe besoj.

“I etur, siç mund të jem unë për të pastruar emrin tim, unë refuzoj të ushqej spektaklin e krijuar nga njerëz që kërkojnë të promovojnë veten e tyre me shpenzimet e mia. “Vetëdija ime e qartë do të më lejojë të pres me qetësi rezultatet e çdo hetimi”.

Gjatë fundjavës, pesë herë futbollisti i botës i përshkroi pretendimet, fillimisht të botuara në revistën gjermane Der Spiegel, si “lajme të rreme” në një video postim në Instagram. Avokati i tij Christian Schertz këmbëngul se pretendimi është “i paligjshëm” dhe është “një nga shkeljet më serioze të të drejtave personale.

Mike Ashley shkatërroi shitjen e Newcastle-it tek pronarët aktual të Manchester City-it, thotë Tony Jimenez

Mike Ashley shkatërroi një marrëveshje të mundshme për të shitur Newcastle United tek pronarët e tanishëm të Manchester City-it pasi ai “krijoi një shqetësim në një bar” në Dubai, sipas ish-nënkryetarit të klubit Tony Jimenez.

Pretendimet janë bërë gjatë fazës së fundit të një mosmarrëveshjeje të Gjykatës së Lartë midis Ashley dhe Jimenez, në të cilën pronari i Magpies po padit ish partnerin e tij të biznesit. Ashley ka akuzuar Jimenez për mashtrim dhe falsifikim dhe thotë se i është borxh 3 milionë funta. Jimenez kundërshton pretendimet.

Gjatë analizës së çështjeve përpara gjyqit, gjyqtari, Matthew Marsh, dëgjoi pretendimet e Jimenez për Ashley-in. Avokati i Jimenez, Adam Johnson QC, tha: “Z. Ashley refuzoi të takohej me një blerës potencial i cili shkoi për të blerë Manchester City Football Club.

“Ai (Jimenez) pati disa blerës potencial të mëtejshëm dhe Z. Ashley pastaj vizitoi Dubain midis 13 dhe 18 shtatorit të vitit 2008 me qëllim që t’i takonte. “Z. Jimenez thotë se në mbrëmjen e 16 shtatorit 2008, Ashley krijoi një shqetësim në një bar në Dubai.

“Edhe pse Z. Jimenez e ndihmoi z. Ashley-in të minimizojë ndikimin e fatkeqësisë, ajo përsëri shkatërroi shitjen e mundshme të Newcastle United Football Club.” Ashley bleu Newcastle në vitin 2007 dhe ka qenë thellësisht jopopullore me tifozët Magpies për shumicën e mandatit të tij.

Ish-shefi ekzekutiv i Chelsea-it dhe Manchester United, Peter Kenyon është raportuar të jetë në proces të vendosjes së një marrëveshjeje në një përpjekje për të blerë klubin nga Ashley.

Për shkak të një incidenti në Napoli një tifoz i Liverpool-it është lënduar

Një tifoz i Liverpool-it është trajtuar për shkak të plagëve pas një incidenti në Napoli të martën në mbrëmje.

Një tifoz në të 20-at e tij u dërgua në spital pas incidentit që përfshinte një grup të meshkujve në motoçikleta, por dëmtimet e tij nuk ishin serioze.

“Ne jemi të vetëdijshëm për një incident që përfshin një grup të vogël të tifozëve të Liverpoolit dhe një grupi të vogël meshkujsh në motoçikleta natën e fundit, të martën më 2 tetor”, tha një zëdhënës i policisë së Merseyside. “Një mashkull në të 20-at e tij u dërgua në spital për t’u trajtuar për shkak plagëve të vogla dhe u lirua pak kohë më vonë.

Tifozët në Napoli për ndeshjen e Ligës së Kampionëve të Liverpool-it kundër Napolit kanë qenë të këshilluar kundër veshjes së ngjyrave të klubit dhe të mos përdorin transportin publik për të udhëtuar në ndeshje. Klubi kishte organizuar transport të dedikuar për të marrë përkrahësit brenda dhe jashtë Stadio San Paolo.

Cristiano Ronaldo është rikthyer në trajnim me Juventusin

Cristiano Ronaldo u kthye në trajnim në Juventus të mërkurën për herë të parë pasi që një akuzë përdhunimi kundër tij u bë publike.

Sulmuesi i Portugalisë u rikthye me skuadrën e parë në Torino pas një lojë që ai humbi nëpërmjet pezullimit. Ai u fotografua të martën në mbrëmje, duke parë fitoren 3-0 në Ligën e Kampionëve nga ulëset me të dashurën e tij, Georgina Rodriguez dhe djalin e tij.

Avokatët që përfaqësojnë Kathryn Mayorgan, gruaja që ka ngritur një padi civile kundër ish sulmuesit të Manchester United, do të mbajë një konferencë për media në Las Vegas të mërkurën mbrëma për të hyrë në detaje rreth pretendimit. Zonja Mayorga pretendon se Ronaldo e sulmoi seksualisht atë në Las Vegas në 2009.

Cristiano Ronaldo përshkroi pretendimet, të botuara fillimisht në revistën gjermane “Der Spiegel”, si “lajme të rreme” në një video post në Instagram gjatë fundjavës. Avokati i tij Christian Schertz këmbëngul se pretendimi është “i paligjshëm” dhe është “një nga shkeljet më serioze të të drejtave personale këtë vit.

E ardhmja e Lionel Messit tek Argjentina mbetet e paqartë

Trajner i përkohshëm i Argjentinës Lionel Scaloni pranon se e ardhmja e Lionel Messit mbetet e paqartë pasi Diego Maradona ka sugjeruar që sulmuesi i Barcelonës duhet të largohet sërish nga ekipi kombëtar.

Messi nuk është në skuadrën e Argjentinës për miqësore kundër Brazilit dhe Irakut më vonë këtë muaj, pasi gjithashtu ka humbur dy ndeshje në shtator. Messi kalojë një kohë jo të mir në Rusi, ndërsa Argjentina luftonte në një tjetër turne të madh dhe Scaloni pranon se nuk e di se çfarë do të sjell e ardhmja, me Copa America që do të zhvillohet verën e ardhshme.

“Unë fola me Messin rreth 10 ditë më parë, pas biseduam morëm një vendimin përfundimtar që ai nuk do të thirret,” tha Scaloni.  “Ne nuk flasim për atë që mund të ndodhë në një kohë, kemi folur për atë se si ekipi ka luajtur, sepse sinqerisht Leo sheh gjithçka. “Por jo përtej kësaj, sepse në kokën time nuk kemi planifikuar më shumë se gjashtë ndeshje”.

Të dielën, legjenda e Argjentinës Maradona sugjeroi që Messi duhet të largohet nga skuadra kombëtare pasi mbante fajin për humbjet në turnetë.

Jadon Sancho ka nënshkruar nje kontratë të re me Borussia Dortmund

Jadon Sancho ka gëzuar një fillim të mrekullueshëm këtë sezon me Borussia Dortmund-in.

Jadon Sancho është i gatshëm të nënshkruajë një marrëveshje të re me Borussia Dortmund-in pas një fillimi të mahnitës këtë sezon. Anësori i Anglis nën 19 vjeç është nën kontratë në Westfalenstadion deri në vitin 2020 pas bashkimit nga Manchester City në verën e vitit 2017. Por pas një goli dhe pesë asistimeve në gjashtë ndeshjet e para të fushatës së re, të dy palët 18-vjeçari dhe Dortmund kan nënshkruar një marrëveshje të re deri ne vitin 2022. sipas Kicker.

“Jam shumë i kënaqur që vendosa të bashkohem me Dortmund pak më shumë se një vit më parë, sepse gjithçka u tregua e vërtetë: ky qytet e adhuronë futbollin si asnjë tjetër dhe ne si lojtarë të rinj të BVB-s na jepet kohë e mjaftueshëme për të luajtur”, tha Sanço në faqen e internetit të klubit .